سایت شعرناب محیطی صمیمی و ادبی برای شاعران جوان و معاصر - نقد شعر- ویراستاری شعر - فروش شعر و ترانه اشعار خود را با هزاران شاعر به اشتراک بگذارید

منو کاربریعضویت در شعرناب
درخواست رمز جدید

اعضای آنلاین

معرفی شاعران معاصر

انتشار ویژه ناب

♪♫ صدای شاعران ♪♫

پر نشاط ترین اشعار

حمایت از شعرناب

شعرناب

با قرار دادن کد زير در سايت و يا وبلاگ خود از شعر ناب حمايت نمایید.

کانال تلگرام شعرناب

تقویم روز

يکشنبه 2 ارديبهشت 1403
 • تأسيس سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، 1358 هـ ش
 • سالروز اعلام انقلاب فرهنگي، 1359 هـ ش
 • روز زمين پاك
13 شوال 1445
  Sunday 21 Apr 2024
   به سکوی پرتاب شهرت و افتخار ،نجابت و اقتدار ... سایت ادبی شعرناب خوش آمدید مقدمتان گلباران🌹🌹

   يکشنبه ۲ ارديبهشت

   پست های وبلاگ

   شعرناب
   نقش باورها و مشخصات آگاهی درست
   ارسال شده توسط

   مجید خوش خلق سیما

   در تاریخ : سه شنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ ۰۵:۱۹
   موضوع: آزاد | تعداد بازدید : ۳۱۷ | نظرات : ۵

   باورها نقش اساسی و کلیدی و بسیار مهمی را در زندگیِ انسان ایفا می کنند و تأثیراتِ آنها حتّی در کوچکترین واکنش هایِ یک فرد قابلِ درک بوده و معرف و چکیده ی آنچیزی است که در بایگانیِ آگاهیِ اشخاص نهفته شده است.
   آدمی در واکنش به هر عملی و یا در مواجهه با هر مسئله ای کاری را انجام و یا عکس العملی را به معرضِ ظهور می رساند که از آگاهیِ او در آن زمینه سرچشمه گرفته است.
   مجموعه ای از آگاهی ها هنگامی که از سویِ انسان پذیرفته می گردد و از سویِ او مورد کاربردِ ابزاری و راهبردی قرار می گیرد شخصیّتِ یک فرد را شکل داده و دیدگاه او را مشخّص و خط و سیر و ماهیّتِ او را معلوم و به پیرامون معرفی می نماید.
   اصولاً باورها از مجموعه ای از آگاهی هایی در انسان شکل می گیرد که به طرقِ مختلف در عرصه زندگی بر سرِ راهِ انسان قرار می گیرد.
   اهمیّت آگاهی در زندگیِ انسان آنقدر بزرگ و اساسی است که فرد بدونِ داشتنِ این وسیله ی راهبردی نمی داند و بالطبع نمی تواند و اکنشِ درستی را در قبالِ وقایعِ مختلفِ زندگی از خود بروز دهد.
   به عنوانِ مثال یک کودکِ یک ساله هر گز نمی داند که خطر قرار گرفتن بر سرِ راهِ یک شیر درنده برایِ او تا چه اندازه می تواند خطر آفرین و ممکن است به نابودیِ او منجر گردد و به همین علّت شاید با دیدنش به سویش رود تا با آن بازی کند و دلیلِ این واکنش به دلیلِ آن است که این کودک هنوز آگاهیِ لازم را در این زمینه کسب ننموده است.
   همین دلایل کافی است انسان قانع شود که تا چه اندازه در قبالِ باور هایی که در خود بایگانی و ذخیره می نماید و در واقع می بایست همچون پادزهری باشد که در مواقعِ خطر و یا بروز و نفوذِ عواملِ مخرب و آسیب رسان به هر شکل به دفع و یا دفاع از حریمِ وجودی انسان برآید و او را در موقعیّتِ ایده آل و مطلوب قرار دهد ، مسئول می باشد.
   این آگاهی ها در نوعِ بی ضرر و مفیدِ آن گاهی می تواند تجربی باشد و انسان خود در رویارویی با مواردِ مختلف آن را کسب نماید و گاهی نیز تئوری خواهد بود که می بایست از طریقِ قوّۀ اداراک و با تحلیلِ خرد از مشاهده ی تجربیاتِ دیگران برایِ فرد حاصل گردد.
   خطرناک ترین نوع جهل ، مفاهیم و معانی و مضامین و باورهایی است که انسان به نامِ آگاهی از آن بهره می جوید بدونِ آنکه در مورد آن شناخت و آشناییِ مشخص و روشنی داشته باشد و یا قادر به درک و فهمِ آن باشد و صرفاً به دلیلِ اعتمادِ کورکورانه به یک شخص و یا یک تفکر و یا هر چیزِ دیگری در رأسِ امورِ خود قرار می دهد.
   آگاهی باید دارایِ شاخصه هایِ درستی باشد و به نظرِ بنده انسانی که برایِ خود احترام و ارزش قائل می باشد می بایست این موارد را در ازایِ هر آگاهی که تصمیم به پذیرش آن به عنوان باور را دارد لحاظ کند.
   1-آگاهی باید مستند و مبتنی بر دلیل و مدرک و شاهدِ منطقی باشد.
   2-آگاهی باید خرد پذیر و از طریقِ عقل قابلِ ادراک و نیز قابلِ بررسی و تجزیه و تحلیل و همچنین قابلِ اثبات باشد.
   3-آگاهی باید روشن و بسیار شفاف بوده و از طریقِ هر انسان قابلِ درک و فهم باشد.
   4-آگاهی باید همانندِ نوری رهگشایِ پیشرفت و رشد و صعودِ انسان باشد.
   5-آگاهی باید مبتنی بر نیکویی و خیر و راستی یعنی آنچه که رضایت و آرامش و در نتیجه شکوفایی و بالندگیِ فرد را تأمین و سعادتِ او را تضمین می نماید باشد.
   6- آگاهی باید منجر به فایده و سود و ثمر گردد و نتیجه و حاصلی را برایِ فرد در درجۀ اوّل وسپس به درست ترین شکلِ ممکن به پیرامون عرضه و تقدیم نماید.
   7-آگاهی باید ایمنی و سلامتیِ فرد را در هر شرایط و موقعیّتی آنگونه که به هیچ عنوان و یا در شرایطی فوق العاده کمترین آسیب و زیان و ضرر را به فرد وارد نماید تأمین کند.
   8-آگاهی باید دارایِ استانداردی باشد که بموجبِ آن هیچ خسارت و آسیبی به زندگیِ شخصی و حریمِ خصوصیِ دیگران تا آنجا که به خودِ آنان مربوط باشد وارد نگردد.
   9- آگاهی باید منجر به دوستی و موفقیّت و بهزیستی و پیروزی و بهروزیِ انسان و سببِ پیوستگی گردد و در نهایت می بایست آدمی را به سویِ یک زندگی و همزیستی مسالمت آمیز بر پایۀ احترام و درکِ متقابل هدایت نماید.
   *- لطفاً در صورت تمایل برای تکمیلِ نتیجه اگر مواردِ دیگری نیز به نظر شما می آید می توانید در کامنت برایِ ارتقاعِ سطحِ آگاهیِ بنده و دیگر دوستان در این مورد به این بندها اضافه نمایید.
   پایان

   ارسال پیام خصوصی اشتراک گذاری : | | | | |
   این پست با شماره ۹۲۴۹ در تاریخ سه شنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ ۰۵:۱۹ در سایت شعر ناب ثبت گردید

   نقدها و نظرات
   م فریاد(محمدرضا زارع)
   سه شنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ ۱۰:۵۱
   درود آقای خوش سیمای گرامی خندانک
   مطلب پربار و تفکربرانگیزی بود خندانک
   زندگی، سیر آگاهانه در جهت به کمال رسیدن و به کمال رساندن است، و کمال انسان آزادی است...(سرگردانی و هدفمندی انسان_ م. فریاد)
   افتاب اندیشه تون تابان خندانک
   مجید خوش خلق سیما
   مجید خوش خلق سیما
   سه شنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ ۱۷:۱۰
   درود بی پایان محضر شاعر و هنرمند برجسته و آزاده کشور جناب زارع گرامی که به حق فریاد ناگفته های پنهان از چشم های خواب آلوده و ظاهر بین است.. سپاس از مهر و محبت و نظر لطفتان .. پاینده باشید و همواره در اوج .. خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک
   ارسال پاسخ
   شعله(مریم.هزارجریبی)
   سه شنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ ۱۳:۱۸
   درود
   بسیار پر بار و جالب بود
   امیدوارم همه بتوانند هدفمند تر گنجینه وجودشان را از اگاهی و افکار مثبت و هدفهای والا لبریز کنند
   مجید خوش خلق سیما
   مجید خوش خلق سیما
   سه شنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ ۱۷:۱۲
   درودی خالصانه محضر مبارک استاد بانوی فرهیخته سرزمینم .. سپاس از محبت و لطف بیکرانتان .. سپاس از نظر لطفتان و دعای خیرتان .. پاینده و پیروز باشید و همواره بیش از پیش تندرست و شادکام .. خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک
   ارسال پاسخ
   محمدزبیر براهویی (میم دادخواه)
   پنجشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ ۰۷:۲۶
   درود استاد خندانک

   فوق العاده زیبا و خواندنی بود خندانک

   در واقع این باور درست است که از یک آدمیزاد، انسان راستین میسازد خندانک
   تنها کابران عضو میتوانند نظر دهند.   ارسال پیام خصوصی

   نقد و آموزش

   نظرات

   مشاعره

   کاربران اشتراک دار

   محل انتشار اشعار شاعران دارای اشتراک
   کلیه ی مطالب این سایت توسط کاربران ارسال می شود و انتشار در شعرناب مبنی بر تایید و یا رد مطالب از جانب مدیریت نیست .
   استفاده از مطالب به هر نحو با رضایت صاحب اثر و ذکر منبع بلامانع می باشد . تمام حقوق مادی و معنوی برای شعرناب محفوظ است.
   0