سایت شعرناب محیطی صمیمی و ادبی برای شاعران جوان و معاصر - نقد شعر- ویراستاری شعر - فروش شعر و ترانه اشعار خود را با هزاران شاعر به اشتراک بگذارید

منو کاربریعضویت در شعرناب
درخواست رمز جدید

معرفی شاعران معاصر

انتشار ویژه ناب

تبلیغات متنی

♪♫ صدای شاعران ♪♫

تقویم روز

دوشنبه 30 فروردين 1400
  8 رمضان 1442
   Monday 19 Apr 2021

    پر نشاط ترین اشعار

    کانال رسمی شعرناب

    بار پروردگارا، دلهاي ما را به باطل ميل مده پس از آنکه به حق هدايت فرمودي و به ما از لطف خود رحمتي عطا فرما، که تويي بسيار بخشنده (بي‌منّت). آل عمران آیه ۸

    دوشنبه ۳۰ فروردين

    پست های وبلاگ

    شعرناب
    عوامل مؤثر در زندگی و نیز کامیابیِ انسان
    ارسال شده توسط

    مجید خوش خلق سیما

    در تاریخ : جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷ ۰۳:۰۳
    موضوع: آزاد | تعداد بازدید : ۲۶۰ | نظرات : ۴

    عواملِ زیادی در پدید آوردنِ شرایطِ مناسب و مساعد جهتِ زیستن در پهنه یِ زمین مؤثرند و نبودِ هر یک در این زنجیره یِ به هم پیوسته می تواند آسیب هایِ جبران ناپذیری به کیفیّتِ زندگی و وضعیّتِ وجودیِ هر یک از اجزاءِ تشکیل دهنده وارد آورده و شرایط را برایِ بودن مختل و بغرنج نموده و یا به کلّی آن را نابود و منقرض سازد.
    زندگی در زمین به هیچ عنوان منفعل نبوده و اجزاءِ موجود با هر قالب و ماهیّتی در این سیّاره به هم مربوط و خواسته یا ناخواسته به شکلی ارگانیک و سیستماتیک یا غریزی زمینه جهتِ زیستن با کیفیّتی مطلوب را برایِ هم فراهم و آماده می سازند.
    عموماً پاسخِ برخی انسان هایِ موّفق هنگامی که از آنها پرسش می شود چه چیز در پیروزیِ شما نقشِ اساسی داشته است به هر دلیل و احتمالاً به خاطرِ محدودیّتِ زمانی و کوتاه نمودنِ سخن این است :
    یاریِ خدا و تلاش و کوشش و پشتکار و همّتِ فردی و در آخر اگر شخص خیلی منصف و قدرشناس باشد حمایت هایِ پدر و مادر و اعضایِ خانواده را هم به گفته هایش اضافه می کند.
    به راستی آیا اینچنین است و فقط یاریِ خدا و تلاش و کوشش و پشتکار و همّتِ فردی و حمایت هایِ پدر و مادر یا اعضاءِ دیگرِ خانواده کافی است.
    به نظرِ بنده بسیاری از انسان هایِ پیرامون و اعضاءِ یک جامعه و افرادِ حاضر در محیطِ زیستِ یک شخص و نیز حتّی می توان گفت قسمتِ عمده ای از کلِّ بشریّت در هر کجایِ زمین با هر ملیّت از آغاز تا امروز و همچنین عواملِ طبیعی ، نقشِ اساسی و کلیدی ، چه مستقیم و چه غیرِ مستقیم را در موفّقیّتِ یکدیگر ایفا می نمایند.
    به عنوانِ مثال دانشمندان ، فیلسوفان ، محقّقین ، مخترعین ، طراحان ، صنعتگران ، نظریه پردازان ، هنرمندانِ ، ... گذشته و معاصر و همه یِ آنانی که زمینه یِ مناسب برایِ تولیدِ علم و زیبائی و امکاناتِ برتر جهتِ زندگی و زیستنی بهتر ، آسان تر ، مسالمت آمیز تر ، مرفّه تر و بی دغدغه تر و نیز آموختن و بهره مندی از دانش و دست آوردهایِ تحقیقی و حلِّ مجهولات و تدوینِ دانشِ اکتسابیِ بشر تا به امروز را فراهم آورده اند نقشی بسیار تعیین کننده در پیروزی و کامیابیِ یک انسان در هر یک از رشته هایِ رایج و متداول و مرسومِ دنیائی دارند.
    نیز تولیدکنندگانِ محصولاتِ غذائی از مرحله یِ کاشت یا پرورش تا فرآوری و تولید و آنان که زمینه برایِ دست یابی به تغذیه سالم و مقوّی بدونِ صرفِ وقتی نه آنچنان فرصت سوز را برایِ آدمی فراهم می آورند تا بتوان با فراغِ بال و در کمترین زمان سویِ اهدافِ مدِّ نظر تا بالاترین سطوح گام برداشت هم مسلماً نقشِ به سزائی در پیروزیِ یک انسان ایفا می نمایند.
    همچنین فعّالان در زمینه یِ زیباسازی و پاکسازیِ محیطِ زیست که بسترِ آراسته تر و پاکیزه تر و مسرّت بخش تر و عاری از آلودگی و تعفن را فراهم آورده و نیز کارمندانِ اداره هایِ خدمات رسانی که دسترسی به ملزوماتِ اساسی را ممکن و مهیّا می دارند.
    همینطور موجوداتِ دیگر و عاملانی که در چرخه یِ طبیعیِ زندگی نقشِ کلیدی دارند و کمکِ شایانی را در پدید آوردنِ شرایطی ایده آل و متناسب و متعادل ایفا می نمایند.
    یقیناً هم نمی شود از نقشِ مهم و اساسیِ عواملِ طبیعی مثلِ خورشید و باران و گیاهان و ... هزاران موردِ دیگر که می توان در بندهائی بیشمار جایشان داد گذشت.
    البتّه این موارد را نگفتم که اگر روزی روزگاری خدای نکرده به پیروزی و موفّقیّتی دست یافتم و گوش شیطان کر از شبکه ای ملّی یا غیرِ ملّی برایِ مصاحبه با من تشریف فرما شدند و یا لااقل اگر کسانی خواستند راه هایِ طی شده از سوی مرا بدانند و رمزِ کامیابیم را دریابد با شنیدنِ توضیحاتِ مفصلم شگفت زده شده و آنان را دچارِ تردید در سلامتِ عقلِ خود گردانیده و یا با تکرارِ همه چیزهایِ برشمرده شده در مقدماتِ نوشته ام خسته شان نمایم.
    اینها را گفتم تا به خود یادآور شوم من به زمین و محتویاتش و نیز هر عاملِ تأثیر گذارِ دیگر بر آن که شرایطِ زندگی کردن و نیز در پیامدِ آن کسبِ مدارجِ مختلف و کامیابی و کامروائی را برایم پدید می آورند مدیون و بدهکارم و بهتر است یادم باشد افتخارات و محصولاتم فقط نمی تواند به من اختصاص یابند و به نامِ من ثبت گردند و به نفعِ من عمل نمایند.
    یادم می ماند همنوعانم در کامیابیِ من نقش داشته اند پس وظیفه دارم قسمتی از موفقیّت و نیز عواید و فوایدِ زندگیم را بی هیچ چشم داشت و منّتی به آنان اختصاص دهم.
    یادم می ماند موجوداتِ دیگر در کامیابیِ من نقش داشته اند پس وظیفه دارم نسبت به آنها مهربان باشم و تا آنجا که ممکن است بی هیچ چشم داشت و حرکتِ خودخواهانه ای زمینه مساعدی را برایِ زندگیِ بهترِ آنها فراهم آورده و موجبِ رنج و عذابِ آنها نگردم.
    یادم می ماند عواملِ طبیعی و گیاهان در کامیابیِ من نقش داشته اند پس وظیفه دارم به محیطِ زیست خدمت کرده و در حفظ و پاکیزگی و سلامتیِ آن کوشا و به آن خدمت نمایم و البتّه سپاسگزاری از آنها و آفریدگارشان را هیچگاه از یاد نبرم.
    پایان       

    ارسال پیام خصوصی اشتراک گذاری : | | | | |
    این پست با شماره ۹۱۳۲ در تاریخ جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷ ۰۳:۰۳ در سایت شعر ناب ثبت گردید

    نقدها و نظرات
    محمدرضا کوزه گر کالجی
    شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ ۱۱:۲۵
    سلام
    زیبا و خواندنی نوشتید.
    درود بر شما
    مجید خوش خلق سیما
    يکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ ۰۸:۵۶
    درود بی پایان خدمت شما هنرمند فرهیخته و توانمند جناب کوزه گر .. سپاس از نظر لطفتان . کامروا و شادکام و همواره تندرست باشید به لطف پروردگار. خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک
    مهدی سالوند (مهدی)
    چهارشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷ ۱۸:۲۷
    درود بر شما
    نکته ی بسیار جالب و مهمی را اشاره و یاد آور شده اید
    دستمریزاد
    به قول شیخ اجل سعدی
    ابر و باد و مه و خورشید و فلک در کارند
    تا تو نانی به کف آریّ و به غفلت نخوری
    همه از بهر تو سرگشته و فرمان بردار
    شرط انصاف نباشد که تو فرمان نبری
    خندانک خندانک خندانک
    مجید خوش خلق سیما
    چهارشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷ ۲۳:۱۵
    درود بی پایان خدمت شما جناب استاد سالوند . سپاس از توجه و نظر لطفتان .. ممنون از اینکه افتخار دادید و نوشته بی مقدار بنده را مطالعه فرمودید .. برقرار و پاینده باشید همیشه بیش از پیش خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک
    تنها کابران عضو میتوانند نظر دهند.    ارسال پیام خصوصی

    نقدو تحلیل شعر شاعران سایت

    نظرات

    مشاعره

    کاربران اشتراک دار

    محل انتشار اشعار شاعران دارای اشتراک

    حمایت از شعرناب

    شعرناب

    با قرار دادن کد زير در سايت و يا وبلاگ خود از شعر ناب حمايت نمایید.

    کلیه ی مطالب این سایت توسط کاربران ارسال می شود و انتشار در شعرناب مبنی بر تایید و یا رد مطالب از جانب مدیریت نیست .
    استفاده از مطالب به هر نحو با رضایت صاحب اثر و ذکر منبع بلامانع می باشد . تمام حقوق مادی و معنوی برای شعرناب محفوظ است.
    0