سایت شعرناب محیطی صمیمی و ادبی برای شاعران جوان و معاصر - نقد شعر- ویراستاری شعر - فروش شعر و ترانه اشعار خود را با هزاران شاعر به اشتراک بگذارید

منو کاربریعضویت در شعرناب
درخواست رمز جدید

معرفی شاعران معاصر

انتشار ویژه ناب

تبلیغات متنی

♪♫ صدای شاعران ♪♫

تقویم روز

پنجشنبه 11 آذر 1400
 • شهادت ميرزا كوچك خان جنگلي، 1300 هـ ش
28 ربيع الثاني 1443
  Thursday 2 Dec 2021

   بیشترین مخاطب

   کانال تلگرام شعرناب

   بنویس تا زنده بمانی ، بنویس تا زنده بمانی ، بنویس تا زنده بمانی.احمدی زاده (ملحق)

   پنجشنبه ۱۱ آذر

   پست های وبلاگ

   شعرناب
   عوامل مؤثر در زندگی و نیز کامیابیِ انسان
   ارسال شده توسط

   مجید خوش خلق سیما

   در تاریخ : جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷ ۰۳:۰۳
   موضوع: آزاد | تعداد بازدید : ۲۹۳ | نظرات : ۴

   عواملِ زیادی در پدید آوردنِ شرایطِ مناسب و مساعد جهتِ زیستن در پهنه یِ زمین مؤثرند و نبودِ هر یک در این زنجیره یِ به هم پیوسته می تواند آسیب هایِ جبران ناپذیری به کیفیّتِ زندگی و وضعیّتِ وجودیِ هر یک از اجزاءِ تشکیل دهنده وارد آورده و شرایط را برایِ بودن مختل و بغرنج نموده و یا به کلّی آن را نابود و منقرض سازد.
   زندگی در زمین به هیچ عنوان منفعل نبوده و اجزاءِ موجود با هر قالب و ماهیّتی در این سیّاره به هم مربوط و خواسته یا ناخواسته به شکلی ارگانیک و سیستماتیک یا غریزی زمینه جهتِ زیستن با کیفیّتی مطلوب را برایِ هم فراهم و آماده می سازند.
   عموماً پاسخِ برخی انسان هایِ موّفق هنگامی که از آنها پرسش می شود چه چیز در پیروزیِ شما نقشِ اساسی داشته است به هر دلیل و احتمالاً به خاطرِ محدودیّتِ زمانی و کوتاه نمودنِ سخن این است :
   یاریِ خدا و تلاش و کوشش و پشتکار و همّتِ فردی و در آخر اگر شخص خیلی منصف و قدرشناس باشد حمایت هایِ پدر و مادر و اعضایِ خانواده را هم به گفته هایش اضافه می کند.
   به راستی آیا اینچنین است و فقط یاریِ خدا و تلاش و کوشش و پشتکار و همّتِ فردی و حمایت هایِ پدر و مادر یا اعضاءِ دیگرِ خانواده کافی است.
   به نظرِ بنده بسیاری از انسان هایِ پیرامون و اعضاءِ یک جامعه و افرادِ حاضر در محیطِ زیستِ یک شخص و نیز حتّی می توان گفت قسمتِ عمده ای از کلِّ بشریّت در هر کجایِ زمین با هر ملیّت از آغاز تا امروز و همچنین عواملِ طبیعی ، نقشِ اساسی و کلیدی ، چه مستقیم و چه غیرِ مستقیم را در موفّقیّتِ یکدیگر ایفا می نمایند.
   به عنوانِ مثال دانشمندان ، فیلسوفان ، محقّقین ، مخترعین ، طراحان ، صنعتگران ، نظریه پردازان ، هنرمندانِ ، ... گذشته و معاصر و همه یِ آنانی که زمینه یِ مناسب برایِ تولیدِ علم و زیبائی و امکاناتِ برتر جهتِ زندگی و زیستنی بهتر ، آسان تر ، مسالمت آمیز تر ، مرفّه تر و بی دغدغه تر و نیز آموختن و بهره مندی از دانش و دست آوردهایِ تحقیقی و حلِّ مجهولات و تدوینِ دانشِ اکتسابیِ بشر تا به امروز را فراهم آورده اند نقشی بسیار تعیین کننده در پیروزی و کامیابیِ یک انسان در هر یک از رشته هایِ رایج و متداول و مرسومِ دنیائی دارند.
   نیز تولیدکنندگانِ محصولاتِ غذائی از مرحله یِ کاشت یا پرورش تا فرآوری و تولید و آنان که زمینه برایِ دست یابی به تغذیه سالم و مقوّی بدونِ صرفِ وقتی نه آنچنان فرصت سوز را برایِ آدمی فراهم می آورند تا بتوان با فراغِ بال و در کمترین زمان سویِ اهدافِ مدِّ نظر تا بالاترین سطوح گام برداشت هم مسلماً نقشِ به سزائی در پیروزیِ یک انسان ایفا می نمایند.
   همچنین فعّالان در زمینه یِ زیباسازی و پاکسازیِ محیطِ زیست که بسترِ آراسته تر و پاکیزه تر و مسرّت بخش تر و عاری از آلودگی و تعفن را فراهم آورده و نیز کارمندانِ اداره هایِ خدمات رسانی که دسترسی به ملزوماتِ اساسی را ممکن و مهیّا می دارند.
   همینطور موجوداتِ دیگر و عاملانی که در چرخه یِ طبیعیِ زندگی نقشِ کلیدی دارند و کمکِ شایانی را در پدید آوردنِ شرایطی ایده آل و متناسب و متعادل ایفا می نمایند.
   یقیناً هم نمی شود از نقشِ مهم و اساسیِ عواملِ طبیعی مثلِ خورشید و باران و گیاهان و ... هزاران موردِ دیگر که می توان در بندهائی بیشمار جایشان داد گذشت.
   البتّه این موارد را نگفتم که اگر روزی روزگاری خدای نکرده به پیروزی و موفّقیّتی دست یافتم و گوش شیطان کر از شبکه ای ملّی یا غیرِ ملّی برایِ مصاحبه با من تشریف فرما شدند و یا لااقل اگر کسانی خواستند راه هایِ طی شده از سوی مرا بدانند و رمزِ کامیابیم را دریابد با شنیدنِ توضیحاتِ مفصلم شگفت زده شده و آنان را دچارِ تردید در سلامتِ عقلِ خود گردانیده و یا با تکرارِ همه چیزهایِ برشمرده شده در مقدماتِ نوشته ام خسته شان نمایم.
   اینها را گفتم تا به خود یادآور شوم من به زمین و محتویاتش و نیز هر عاملِ تأثیر گذارِ دیگر بر آن که شرایطِ زندگی کردن و نیز در پیامدِ آن کسبِ مدارجِ مختلف و کامیابی و کامروائی را برایم پدید می آورند مدیون و بدهکارم و بهتر است یادم باشد افتخارات و محصولاتم فقط نمی تواند به من اختصاص یابند و به نامِ من ثبت گردند و به نفعِ من عمل نمایند.
   یادم می ماند همنوعانم در کامیابیِ من نقش داشته اند پس وظیفه دارم قسمتی از موفقیّت و نیز عواید و فوایدِ زندگیم را بی هیچ چشم داشت و منّتی به آنان اختصاص دهم.
   یادم می ماند موجوداتِ دیگر در کامیابیِ من نقش داشته اند پس وظیفه دارم نسبت به آنها مهربان باشم و تا آنجا که ممکن است بی هیچ چشم داشت و حرکتِ خودخواهانه ای زمینه مساعدی را برایِ زندگیِ بهترِ آنها فراهم آورده و موجبِ رنج و عذابِ آنها نگردم.
   یادم می ماند عواملِ طبیعی و گیاهان در کامیابیِ من نقش داشته اند پس وظیفه دارم به محیطِ زیست خدمت کرده و در حفظ و پاکیزگی و سلامتیِ آن کوشا و به آن خدمت نمایم و البتّه سپاسگزاری از آنها و آفریدگارشان را هیچگاه از یاد نبرم.
   پایان       

   ارسال پیام خصوصی اشتراک گذاری : | | | | |
   این پست با شماره ۹۱۳۲ در تاریخ جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷ ۰۳:۰۳ در سایت شعر ناب ثبت گردید

   نقدها و نظرات
   محمدرضا کوزه گر کالجی
   شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ ۱۱:۲۵
   سلام
   زیبا و خواندنی نوشتید.
   درود بر شما
   مجید خوش خلق سیما
   يکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ ۰۸:۵۶
   درود بی پایان خدمت شما هنرمند فرهیخته و توانمند جناب کوزه گر .. سپاس از نظر لطفتان . کامروا و شادکام و همواره تندرست باشید به لطف پروردگار. خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک
   مهدی سالوند (مهدی)
   چهارشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷ ۱۸:۲۷
   درود بر شما
   نکته ی بسیار جالب و مهمی را اشاره و یاد آور شده اید
   دستمریزاد
   به قول شیخ اجل سعدی
   ابر و باد و مه و خورشید و فلک در کارند
   تا تو نانی به کف آریّ و به غفلت نخوری
   همه از بهر تو سرگشته و فرمان بردار
   شرط انصاف نباشد که تو فرمان نبری
   خندانک خندانک خندانک
   مجید خوش خلق سیما
   چهارشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷ ۲۳:۱۵
   درود بی پایان خدمت شما جناب استاد سالوند . سپاس از توجه و نظر لطفتان .. ممنون از اینکه افتخار دادید و نوشته بی مقدار بنده را مطالعه فرمودید .. برقرار و پاینده باشید همیشه بیش از پیش خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک
   تنها کابران عضو میتوانند نظر دهند.   ارسال پیام خصوصی

   نقد و آموزش

   نظرات

   مشاعره

   کاربران اشتراک دار

   محل انتشار اشعار شاعران دارای اشتراک

   حمایت از شعرناب

   شعرناب

   با قرار دادن کد زير در سايت و يا وبلاگ خود از شعر ناب حمايت نمایید.

   کلیه ی مطالب این سایت توسط کاربران ارسال می شود و انتشار در شعرناب مبنی بر تایید و یا رد مطالب از جانب مدیریت نیست .
   استفاده از مطالب به هر نحو با رضایت صاحب اثر و ذکر منبع بلامانع می باشد . تمام حقوق مادی و معنوی برای شعرناب محفوظ است.
   0