سایت شعرناب محیطی صمیمی و ادبی برای شاعران جوان و معاصر - نقد شعر- ویراستاری شعر - فروش شعر و ترانه اشعار خود را با هزاران شاعر به اشتراک بگذارید

منو کاربریعضویت در شعرناب
درخواست رمز جدید

معرفی شاعران معاصر

انتشار ویژه ناب

♪♫ صدای شاعران ♪♫

تقویم روز

دوشنبه 23 فروردين 1400
  1 رمضان 1442
   Monday 12 Apr 2021

    پر نشاط ترین اشعار

    کانال رسمی شعرناب

    بار پروردگارا، دلهاي ما را به باطل ميل مده پس از آنکه به حق هدايت فرمودي و به ما از لطف خود رحمتي عطا فرما، که تويي بسيار بخشنده (بي‌منّت). آل عمران آیه ۸

    دوشنبه ۲۳ فروردين

    پست های وبلاگ

    شعرناب
    خون دل و خون جگر
    ارسال شده توسط

    مظفر جوینی

    در تاریخ : پنجشنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۹ ۱۸:۰۷
    موضوع: آزاد | تعداد بازدید : ۱۲۸ | نظرات : ۰

    به نام خدا
    بیست و هفتم شهریورماه، روز شعر و ادب فارسی را به جناب فکری و فرهیختگان و عزیزان حاضر در سایت شعر ناب تبریک عرض می کنم. تندرستی و شادکامی شما همواره آرزوی من است.
     پیشنهادی را به محضر شما عزیزان عرضه می کنم تا چه مورد قبول افتد: " خون دل و خون جگر "
    " خون دل خوردن " بیشتر دارای بار مثبت است(1). سعی بسیار کردن و تحمل رنج و زحمت (Eustress)برای رسیدن به هدف و بدست آوردن مطلوب(2)است. و اما " خون جگر خوردن" بیشتر دارای بار منفی است(3). تحمل غم و قصه از آزار دیگران یا نابسامانی روزگار است(Distress). رنج و زحمتی است برای دور کردن نا مطلوب(4) و آنچه موجب عذاب و ناراحتی است. لذا به کف آوردن خون دل (5)در گذر زمان یا در واقع جور زمان، کنایه از کسب تجربه با تلاش بسیار است و پالایش خون دل از مژه بیشتر کنایه از گریه خوشحالی است، ولی پالایش خون جگر از مژگان کنایه از گریه و زاری از ناملایم است(مظفر جوینی).
    ----------------------------------------------------------------------------
    1) گر خون خوری فرح افزای می خوری/ ور قصد جان کنی طرب انگیز می کنی(سعدی)، در مزاقش خون دل خوردن گوارا می شود // بر سر خوان فلک هر کس که مهسا گشته است(صائب تبریزی).
    2) مست آن بزمم که خون دل شراب ناب اوست / مرغ آن باغم که پیکان غنچه سیراب اوست (قدسی مشهدی)، سال ها اهل ادب باید که خون دل خورند / تا چو صائب آشنای طرز مولانا شوند / / بر تو از کوتاه بینی خون دل شد ناگوار / چشم اگر بر منعم افتد، هیچ نعمت سهل نیست(صائب)، جام می و خون دل هر یک به کسی دادند/ در دایره قسمت اوضاع چنین باشد(حافظ).
    3) بسی خون جگر دارد سر زلف تو در گردن/ ولی با او چه شاید کرد جز خون جگر خوردن (خواجوی کرمانی)، میگساران چو هوای گل و شمشاد کنند/ لختی از خون جگر خوردن ما یاد کنند(حزین لاهیجی)، بی جگر خوردن دمی در من نگر / کز جگر خوردن جگر می سوزدم(عطار).
    4) می مخور با همه کس تا نخورم خون جگر / سر مکش تا نکشد سر به فلک فریادم // ز سوز شوق دلم شد کباب دور از یار / مدام خون جگر می خورم ز خوان فراق(حافظ)، از رفته قلم هیچ دگرگون نشود / وز خوردن غم بجز جگر خون نشود(بابا افضل کاشانی)، گو برو آستین به خون جگر شوی / هرکه در این آستانه راه ندارد(حافظ).
    5) طرّه ی پر شکنش راه گشای دل ماست / زلف کافر صفتش آفت کوته نظر است // خون دل ها به کف آورده ام از جور زمان / همچنان دیده به پالایش خون جگر است(مظفر جوینی).  27/6/1399

    ارسال پیام خصوصی اشتراک گذاری : | | | | |
    این پست با شماره ۱۰۳۶۱ در تاریخ پنجشنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۹ ۱۸:۰۷ در سایت شعر ناب ثبت گردید

    نقدو تحلیل شعر شاعران سایت

    نظرات

    مشاعره

    کاربران اشتراک دار

    محل انتشار اشعار شاعران دارای اشتراک

    حمایت از شعرناب

    شعرناب

    با قرار دادن کد زير در سايت و يا وبلاگ خود از شعر ناب حمايت نمایید.

    کلیه ی مطالب این سایت توسط کاربران ارسال می شود و انتشار در شعرناب مبنی بر تایید و یا رد مطالب از جانب مدیریت نیست .
    استفاده از مطالب به هر نحو با رضایت صاحب اثر و ذکر منبع بلامانع می باشد . تمام حقوق مادی و معنوی برای شعرناب محفوظ است.
    0