سایت شعرناب محیطی صمیمی و ادبی برای شاعران جوان و معاصر - نقد شعر- ویراستاری شعر - فروش شعر و ترانه اشعار خود را با هزاران شاعر به اشتراک بگذارید

منو کاربریعضویت در شعرناب
درخواست رمز جدید

معرفی شاعران معاصر

انتشار ویژه ناب

♪♫ صدای شاعران ♪♫

تقویم روز

چهارشنبه 13 مهر 1401
 • هجرت حضرت امام خميني -ره- از عراق به پاريس، 1357 هـ ش
 • روز نيروي انتظامي
11 ربيع الأول 1444
  Wednesday 5 Oct 2022

   بیشترین مخاطب

   کانال تلگرام شعرناب

   بنویس تا زنده بمانی ،هر که نوشت پادشاه می شود. فکری احمدی زاده(ملحق)

   چهارشنبه ۱۳ مهر

   رخ دوست

   شعری از

   فاطمه شایگان(هیراب)

   از دفتر چکامه ی روح نوع شعر قطعه

   ارسال شده در تاریخ شنبه ۸ مرداد ۱۴۰۱ ۰۸:۴۲ شماره ثبت ۱۱۲۱۴۵
     بازدید : ۱۳۸۸   |    نظرات : ۵۷

   رنگ شــعــر
   رنگ زمینه
   دفاتر شعر فاطمه شایگان(هیراب)
   آخرین اشعار ناب فاطمه شایگان(هیراب)

   صدای ارسالی شاعر:
   مبتلایم من از آن روز ، که دیدم رخ دوست
   هرچه دیدم ؛ وَ شنیدم ، پس از آن روز نکوست
    
   چشم در چشم دلش گشتم و دیدم عمری
   بینمان حرف دل انگیز غزلهای مگوست
    
   پاتق عشق همین جاست ،همین کنج دلم
   فارغ از رنگ پریشانی و هر عربده جوست
    
   کوهکن نیستم آخر ، بکَنم کوه تو را
   کندنش عشق به فرهاد و دل تیشه ی اوست
    
   عطر زلفش که به پرواز در آید ز بهشت
   مثل پیراهن یوسف به دلم غالیه بوست
    
   عشق خود را نکنم ، بنده و قانون کسی 
   من جدایم ز خدایی که حواسش، همه سوست
    
   حال یک برکه و تالاب قشنگی شده ام
   که درونش پر ماهی و غزلخوانیِ قوست !
   ۱۸
   اشتراک گذاری این شعر
   ۴۳ شاعر این شعر را خوانده اند

   سارا رحیمی

   ،

   فاطمه بهرامی

   ،

   مهرداد عزیزیان بی تخلص

   ،

   احسان کریمیان علی آبادی

   ،

   فاطمه شایگان(هیراب)

   ،

   فلاح رمضانی(عاشق)

   ،

   فرهاد احمدیان

   ،

   محمد باقر انصاری دزفولی

   ،

   علیرضا شفیعی

   ،

   حسین رضایی(آشنا)

   ،

   سینا خواجه زاده

   ،

   مولود سادات عمارتی

   ،

   م فریاد(محمدرضا زارع)

   ،

   سید هادی محمدی

   ،

   سید محمدرضا لاهیجی

   ،

   محمد گلی ایوری

   ،

   آذر مهتدی

   ،

   مسعود آزادبخت

   ،

   منوچهربابایی

   ،

   مهدي حسنلو

   ،

   سارا خوش روش

   ،

   محمد حسنی

   ،

   عسل ناظمی

   ،

   نسرین حسینی

   ،

   محمد قنبرپور(مازیار)

   ،

   لیلا گماری ( مأنوس شده با قلم)

   ،

   روح اله سلیمی ناحیه

   ،

   مجتبی شفیعی (شاهرخ)

   ،

   محمد رضا خوشرو (مریخ)

   ،

   ناهید افسری نژاد (رها)

   ،

   تکتم حسین زاده

   ،

   مریم کاسیانی

   ،

   قربانعلی فتحی (تختی)

   ،

   آرزو عباسی ( پاییزه)

   ،

   محمد علی نیک روش

   ،

   پژواک فخرایی تهرانی نژاد (پژواک)

   ،

   مجید خوش خلق سیما

   ،

   اکرم بیگدلی وش(پریشان)

   ،

   دانیال حاجی زاده (اشک)

   ،

   مهدی حیدری گودرزی

   ،

   سید علی کهنگی (واسع)

   ،

   علیرضا آرین مهر

   ،

   فرداد احدی مقدم

   نقدها و نظرات
   سید هادی محمدی
   يکشنبه ۹ مرداد ۱۴۰۱ ۲۲:۲۱
   سپاس خدای را که فرصتی دوباره داد تا بنویسم

   شعری پیش رو داریم از سرکار خانم فاطمه ی شایگان با تخلص هیراب با نام رخ دوست که چند خطی در خصوص آن خواهم نوشت.
   سرکار خانم شایگان مدت زیادی نیست که در سایت وزین شعر ناب عضو شده اند اما در این چند ارسالی برای سایت مشخص شده ‌شاعری مستعد و با سواد، سوار بر شعر هستند.

   شعر با رکن فعلاتن که با اختیار شاعرانه و با استفاده از قانون تسکین به فاعلاتن بدل کرده در قالب قطعه با قوافی درست و وزن صحیح ارائه شده است.

   💠 تسکین یکی از اختیارات شاعری است که طی آن شاعر می‌تواند یک هجای بلند به‌جای دو هجای کوتاه بیاورد؛ اما عکس اختیار تسکین (آوردن دو هجای کوتاه به‌جای یک هجای بلند) از نظر عروض‌پژوهان، صحیح نیست
   شاعر مي‌تواند به جاي «فعلاتن» اوّلِ وزن «فاعلاتن» بياورد. به عبارت دیگر، شاعر می‌تواند فقط در رکن اوّلِ مصراع، به جای فعلاتن (ᴜ ᴜ - -)، فاعلاتن (-ᴜ - -) بیاورد. البتّه عکس آن درست نیست؛ یعنی نمی‌تواند به جای «فاعلاتن» از «فعلاتن» استفاده کند.   🔵وقتی یک نوشته ی موزون شعریت می‌گیرد که در آن مولفه های مختلفی در ابعاد گوناگون دست به دست هم دهند و کلام موزون را وارد ورطه ی شعر نمایند.
   پس وقتی نوشته ای را با وزن و قوافی مشاهده کردیم هیچ گاه نمیشود نام شعر را بر آن نهاد مگر پارامترهای زیادی درگیر شوند تا شعریت متولد گردد.
   ما غالبا در بیان تفاوت شعر و نظم، به عنصر تخیل، عاطفه، بهره‌گیری از ظرفیت‌های زبانی و استفاده از صنایع بدیعی اشاره می‌کنیم و اگر شاعر در بیان محتوای مورد نظر خود، سهم کمتری برای بهره‌گرفتن از این عناصر در نظر بگیرد، قطعا سخن او به نظم میل می‌کند و از شعر فاصله می‌گیرد با این مقدمه میرویم سراغ شعر و در ابیات و مصاریع سخن میکنیم

   ♦️ در بیت اول به زعم من شاعر میتوانست در مصرع دوم عبارت از آن روز را بدل به چیز دیگری کند تا حشو اتفاق نیفتد گرچه شاید تله ی وزن باعث این مگوی مکرر شده است .
   باید توجه داشته باشیم، در شعر، چندمعنایی بر تک‌معنایی ترجیح دارد و اگر طرز بیان، سخن شاعر را صرفا رسانندۀ یک معنا کند، از عمق و گستردگی مفهومیِ شعر کاسته خواهد شد.
   پس بهتر است در ارائه تیپیک شعر آن را لایه مند کنیم. فرصت برای برداشت های مختلف برای مخاطب شیرینی دارد که در اشعار تک بعدی کمتر به آن می رسیم.
   ♦️ برخلاف بیت اول بیت دوم شعریت بیشتری داشته و از صنایع زیبا استفاده ی حداکثری شده است اعم از مراعات النظیرها، تشبیه ها، حسن تعلیل
   روان بودن موسیقیِ کلمات به‌ویژه در همنشینی کلمات و آوای حاصل از این مجاورت‌ها، از اصول مهم موسیقی شعر است که سرکار خانم شایگان در این شعر آن را به خوبی رعایت کرده است.
   ♦️ در بیت سوم اگر از اشتباه تایپی پاتوق بگذریم یکی از شاخصه های شعر این شاعر زبان به روز داشتن است که بارها در نقد های مختلف مورد واکاوی قرار داده ام و نیازی به تکرار نیست.
   شاید اگر بخواهم به یک نکتۀ اساسی در این شعر  اشاره کنم
   اهمیت تناسب‌ها  می باشد این لغزش‌گاه بسیاری ازشاعران است و عمدتا به مسامحه از آن می‌گذرند. ایجاد تناسب‌های هنری در شعر، از جمله توانمندی‌های شاعری است که به جزییات بسیار اهمیت می‌دهد گاهی اشعاری میخوانم که هیچ تناسبی در ابیات ندارند و فقط در بزنگاه وزن و قافیه چیزهایی بهم بافته شده است اما در شعر پیش رو یکی از نقاط قوتش همین مراعات کردن تناسب هاست

   ♦️ در بیت چهارم
   شاعر نباید با دید دیگران به شعر نگاه کند استفاده از کلیشه
   آن هم کلیشه ای که بارها و بارها از سوی شاعران مورد استفاده قرار گرفته از زیبایی و اثر بخشی شعر می کاهد علاوه بر تصاویر بکر گذر از حشو نیز باید مورد نظر شاعر باشد و همان گویی تکرار نشود وجود دوباره ی کلمه ی کوه و استفاده ی بیش از یک بار در مصرع اول این بیت از ظرافت شعر کاسته است. باید بگویم شاعر اصیل به پسند مخاطب عام نظر ندارد بلکه شعر خود را بر اساس ذوق و تجربیات و دانش  ودریافت‌های ریشه‌دار خود می‌سراید و آن را به اهل فن عرضه می‌کند و این اهالی شعر هستند که به دور از به به و چه چه های الکی شعری را نقد و موجبات پیشرفت شاعر می‌شوند

   ♦️ در بیت پنجم
   بهترین تصویری که در این بیت مستتر است و شاعر با زیبایی تمام آن را به تصویر کشیده پرواز عطر است هم صنعت تشخيص را زنده کرده و هم پرسپکتیو هنری را ترسیم کرده است. نکته ای که در بیشتر اشعار دوستان دیگر هم مشاهده میکنم و این بیت هم از این امر مستثنی نیست به کار بردن حرف  💠(زِ) 💠 به جای از  است اگر شاعری در اين روزگار از شكل مخفف و شكسته ی كلمات – مطابق زبان شعر قديم- استفاده كند دو حالت دارد: يا نمی داند كه بايد به زبان عصر خود شعر بگويد يا می داند اما به خاطر قرارگرفتن در تنگنای وزن و قافيه ناگزير شده تا از كلمات به شكل مخفف استفاده کند
   درست است که زبان کهنه و نو ندارد اما زبان مقوله ای است پویا که با گذشت زمان کلمات و اصطلاحات جدید جایگزین اصطلاحات قدیم می‌شوند به  علاوه نوع جمله بندی  ها و قواعد و اصول دستور زبان هم در طول قرن ها عوض می شود

   ♦️در بیت ششم و هفتم

   نکته ای که در مصرع آخر باید به آن اشاره کنم زیرکی شاعر از به کاربردن عبارت غزل خوانی قو است این بیت چنان که قبلا هم اشاره شد لایه مند است و هوشیارانه توسط شاعر طراحی شده است اشاره به خواندن قو آن هم به صورت گذرا و پنهان کردن خودکشی قو  خواندن او در ساعت های آخرین زندگی و یا عاشق شدن قو در ساعت های اول عاشقی که باز با خواندن همراه است از نکات جالب توجه این مصرع در شعر این شاعر است.
   نکته ی پایانی را در خصوص این شعر و شاعر اینگونه بگویم که شاعر این شعر وزن میداند و نحوه ی جفت و جور کردن کلمات را به خوبی میشناسد و همه ی مقدمات شاعری را بلد است اما باید الگوهای ذهنی خود را از تکرار فراری دهد و به سمت الگوهای بهتر و بیشتر و نوتر باشد
   ظرایف و دقایقی که به شعر ویژگی و ارجمندی‌های خاص می‌دهد، نکاتی هستند که علاوه بر دانش و تجربه ی شاعر، به مرور زمان و براثر تجربهٔ فضاهایی خاص و دریافت‌هایی منحصر به فرد حاصل می‌شوند که امیدوارم در خصوص این شاعر مستعد هم این امر محقق شود


   ایام عزت مستدام

   سید هادی محمدی

   خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک

   آذر مهتدی
   آذر مهتدی
   يکشنبه ۹ مرداد ۱۴۰۱ ۲۲:۴۹
   خندانک خندانک خندانک
   ارسال پاسخ
    فاطمه شایگان(هیراب)
   فاطمه شایگان(هیراب)
   دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ ۰۱:۱۲
   سلام وعرض ادب واحترام خدمت شما استاد بزرگوار

   ازاینکه لطف فرمودید و قلم نقد براین صفحه گذاشتید کمال

   تشکر وقدر دانی را دارم،ودر باب رفع اشکالاتم حتما اقدام و

   عمل خواهم کرد،خرسندم از اینکه افتخار شاگردی شما استاد

   ارجمند شامل حال بنده شده،امید که بیاموزم هرآنچه را که باید

   سپاس فراوان

   پیروز وموید باشید خندانک


   ارسال پاسخ
   سینا خواجه زاده
   يکشنبه ۹ مرداد ۱۴۰۱ ۲۲:۲۵
   درود

   بیت نخست، بیت نخست خوبی است.
   شاید بشود این دو مصرع را تکه‌های جدا شده‌ی دو بیت دیگر تصور کرد، که بخاطر پیدا نشدن مصرع‌های تکمیل‌کننده‌ی‌شان، بصورت یک بیت ارائه شده‌اند. یعنی اینکه حدس می‌زنم بتوان در اینجا معنی را از یک بیت زیبا به دو بیت زیباتر گسترش داد.

   بیت دوم تحقق یک آرزوی خیلی خوب است.
   اینکه معشوق در این سروده، «دل» دارد، و آن دل «چشم» دارد. هم به زمینی بودن و هم به زمینی نبودن تجربه‌ی شاعر تأکید می‌کند.
   چه بهتر می‌شود اگر آن دو مصرع گم شده پیدا شوند و در آنها توضیحاتی و زمینه‌سازی‌هایی برای «چشم‌درچشم» شدن در این بیت پیدا کنیم، که کمبودش احساس می‌شود. و شاید در آن هنگام آشکار گردد که «غزل‌های مگو» جای چه عبارتی را گرفته است.

   در سه بیت پس از آن، میدان و موضوع خوب است و هموار. جای کار بیشتری دارد.
   برای نمونه در «فارغ از رنگ پریشانی و هر عربده‌جوست». درست است که عبارت «عربده‌جو» با «پاتوق» تناسب معنایی دارد. اما به نظر بنده بجای «رنگ پریشانی» می‌طلبد عبارتی بکار رود تا نه تنها معنای مصرع را کامل کند، بلکه اینکار را بگونه‌ای انجام دهد که «عربده‌جو» را که عبارتی نامأنوس و مهمانی ناخوانده است، تبدیل به صاحب‌خانه کند.

   دو بیت پایانی پیوستگی معنایی کمی با دیگر صحنه‌های سروده دارند.

   مثلا «من جدایم ز خدایی که حواسش همه‌سوست» چون سخن از خداست، ذهن من آماده‌ی یادگیری درس منش و اخلاق می‌شود، و درسی که از این مصرع می‌گیرم اینست که یک شاعر عاشق، خود را جدا از «خدا» می‌خواند. چه خدایی؟ خدایی که حواسش به همه‌جا هست.
   چون «جدا» بودن، وقتی به عنوان توضیحی برای معنای نفی در مصرع نخست(بنده‌ی قانون کسی «نکردن» عشق خود) می‌آید، به من می‌گوید:
   همه‌جا بودن حواس «خدا» دلپسند شاعر نیست.
   اگر بخواهم دلیلی شاعرانه برای این دلپسند نبودن حدس بزنم، می‌رسم به اینکه شاعر اشاره به سرک کشیدن مردم در کار هم دارد و اینکه خدا برای همین مردم، حاضر و ناظر بر اعمالشان تعریف شده است. اگر حدسم درست باشد، یک معنای شاعرانه‌ی خوب در این بیت خوانده‌ام. می‌توانم با اطمینان بگویم حدسم درست است؟
   بعضی شعرها بگونه‌ای‌ست که از بخش‌های درس اخلاقی‌شان می‌شود خیلی راحت و بدون فشار به مغز و حافظه دست کم یک برداشت کرد و کاملا به درستی آن اطمینان داشت، اما کاملا در اشتباه بود و برای رسیدن به حقیقت سخن راهی نماند جز ژرف شدن در گوشه و کنار شعر.

   روی هم رفته، این سروده با این وضع، شبیه یک باند پرواز نیمه‌ساز است که برای برخاستن طیاره‌ای چون مغز اوراق من، کوتاه است. در چند متر پایانی باندش هم دو تا چاله دارد.

   و خوانش شاعر مانند چند سروده‌ی پیشین او، باد شرطه‌ای‌ست که ، کشتی شکسته‌ی مرا هم به پرواز در آورد.
   آذر مهتدی
   آذر مهتدی
   يکشنبه ۹ مرداد ۱۴۰۱ ۲۲:۴۹
   خندانک خندانک خندانک
   ارسال پاسخ
    فاطمه شایگان(هیراب)
   فاطمه شایگان(هیراب)
   دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ ۰۱:۱۹
   سلام ودرود بزرگمهر

   قدوم نظروانتقادتان خورشیدیست،برای طلوع موفقیت هایی

   خالی از ایراد و کمالی در فراسوی شعر

   بسیار سپاسگزارم از نکته نظرات و انتقادات سازنده ی شما

   بزرگوار ارجمند،پله های فرداهای روشن را از قلم شما آغاز

   ودر رفع موانع روشنایی ها تلاش خواهم کرد

   پاینده وماندگار باشید خندانک   ارسال پاسخ
   سارا رحیمی(س. سکوت)
   يکشنبه ۹ مرداد ۱۴۰۱ ۰۷:۰۵
   درود بر نازنین بانو شایگان
   بسیار زیبا وپر احساس خواندم از قلمت
   آفرین خندانک خندانک
   لذت بردم
   مانا باشید ونویسا خندانک خندانک
    فاطمه شایگان(هیراب)
   فاطمه شایگان(هیراب)
   يکشنبه ۹ مرداد ۱۴۰۱ ۱۵:۵۷
   سلام ودرودهاااا بسیار متشکرم از لطف و حضور

   پر مهرتان خندانک

   ماندگار باشید
   ارسال پاسخ
   آذر مهتدی
   آذر مهتدی
   يکشنبه ۹ مرداد ۱۴۰۱ ۲۲:۴۹
   خندانک خندانک خندانک
   ارسال پاسخ
    فاطمه شایگان(هیراب)
   فاطمه شایگان(هیراب)
   دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ ۲۱:۳۴
   سلام ودرودهااااااا

   حضورتان رود خانه جاری مهر خندانک خندانک

   پیروز وسربلند باشید
   فاطمه بهرامی
   يکشنبه ۹ مرداد ۱۴۰۱ ۰۷:۴۹
   درود بر شما
   بسیار زیبا بود
    فاطمه شایگان(هیراب)
   فاطمه شایگان(هیراب)
   يکشنبه ۹ مرداد ۱۴۰۱ ۱۵:۵۸
   سلام بانوی خوبیها

   بسیار متشکرم

   نگاه زیبایتان فضای

   واژگانم را زیبا کرده
   ارسال پاسخ
   مهرداد عزیزیان
   يکشنبه ۹ مرداد ۱۴۰۱ ۰۹:۲۷
   درود
   زیبا و عاشقانه عارفانه بود👏👏🌺🌺
    فاطمه شایگان(هیراب)
   فاطمه شایگان(هیراب)
   يکشنبه ۹ مرداد ۱۴۰۱ ۱۵:۵۹
   سلام وعرض ادب وارادت

   متشکرم از نگاه پر فروغتان خندانک
   ارسال پاسخ
   احسان کریمیان علی آبادی
   يکشنبه ۹ مرداد ۱۴۰۱ ۰۹:۳۹
   درود
   زیبا و پراحساس سروده اید
   سلامت و پیروز و پایدار باشید
   خندانک خندانک خندانک
    فاطمه شایگان(هیراب)
   فاطمه شایگان(هیراب)
   يکشنبه ۹ مرداد ۱۴۰۱ ۱۶:۰۳
   سلام ودرود

   متشکرم از بهار

   نگاه سبزتان خندانک
   ارسال پاسخ
   احسان فلاح رمضانی
   يکشنبه ۹ مرداد ۱۴۰۱ ۱۵:۱۴

   پاتق عشق همین جاست ،همین کنج دلم
   فارغ از رنگ پریشانی و هر عربده جوست خندانک خندانک
   درود بر شما خندانک
   بسیار زیباست خندانک
    فاطمه شایگان(هیراب)
   فاطمه شایگان(هیراب)
   يکشنبه ۹ مرداد ۱۴۰۱ ۱۶:۰۴
   سلام.درودهااااا

   متشکرم از زمان ارزشمندی

   که در این صفحه گذراندید خندانک

   پیروز باشید
   ارسال پاسخ
   فرهاد احمدیان
   يکشنبه ۹ مرداد ۱۴۰۱ ۱۵:۵۶
   سلام و عرض درود خدمت خانم شایگان شعری بسیار دلنشین سرودید پاینده باشید
    فاطمه شایگان(هیراب)
   فاطمه شایگان(هیراب)
   يکشنبه ۹ مرداد ۱۴۰۱ ۱۶:۰۵
   سلام ودرود

   سپاس از لطف نظر ودیدگاه

   زیبای شما خندانک
   ارسال پاسخ
   محمد باقر انصاری دزفولی
   يکشنبه ۹ مرداد ۱۴۰۱ ۱۷:۱۳
   بسیارلذت بخش است
   جانتان مانا وزبانتان گویا
   قلمتان توانا
   احسنت و درود بیکران بزرگوار
   خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک
    فاطمه شایگان(هیراب)
   فاطمه شایگان(هیراب)
   يکشنبه ۹ مرداد ۱۴۰۱ ۱۹:۴۷
   سلام ودرود جناب آقای انصاری بزرگوار

   نگاهتان در افق های ادبیات جاری وسلامت

   بسیار سپاسگزارم خندانک
   ارسال پاسخ
   علیرضا شفیعی
   يکشنبه ۹ مرداد ۱۴۰۱ ۱۸:۳۴
   درود بر سرکار خانم شایگان گرامی خندانک
   غزل بسیار زیباییست خندانک خندانک خندانک خندانک
   حال یک برکه و تالاب قشنگی شده ام
   که درونش پر ماهی و غزلخوانیِ قوست ! خندانک خندانک خندانک خندانک
   آرامش و شادکامیتان را آرزومندم خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک
    فاطمه شایگان(هیراب)
   فاطمه شایگان(هیراب)
   يکشنبه ۹ مرداد ۱۴۰۱ ۱۹:۴۹
   سلام وعرض ارادت بی پایان

   از مهر نگاهتان سپاسگزارم

   جناب آقای شفیعی ارجمند

   مانا باشید
   ارسال پاسخ
   مولود سادات عمارتی
   يکشنبه ۹ مرداد ۱۴۰۱ ۲۱:۰۸
   درود
   صدای ارسالی وشعرهردو پرازاحساس وزیبا
   درپناه حق بانو
   مویدومنصورباشید
    فاطمه شایگان(هیراب)
   فاطمه شایگان(هیراب)
   يکشنبه ۹ مرداد ۱۴۰۱ ۲۲:۰۴
   سلام ودرود

   بسیار سپاسگزارم از لطف

   ونظر ارزشمندتان

   پیروز باشید خندانک
   ارسال پاسخ
   آذر مهتدی
   يکشنبه ۹ مرداد ۱۴۰۱ ۲۲:۵۰
   درودبانو جان
   بسیار شعرتان دلنشین و زیبا بود
   قلمتان ماندگار خندانک خندانک خندانک
    فاطمه شایگان(هیراب)
   فاطمه شایگان(هیراب)
   دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ ۰۱:۲۰
   سلام ودرودهااااا

   بانوی مهر

   سپاس گزارم از حسن نظرتان

   مانا باشید خندانک
   ارسال پاسخ
   محمد گلی ایوری
   يکشنبه ۹ مرداد ۱۴۰۱ ۲۲:۵۶
   درود بر شما سرکار خانم شایگان بزرگوار
   بسیار عالی و دلنشین خندانک
   از خواندنش لذت بردم خندانک
   زرین قلم بمانید خندانک
   در پناه حق خندانک
    فاطمه شایگان(هیراب)
   فاطمه شایگان(هیراب)
   دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ ۰۱:۲۱
   سلام ودرود خدمت شما گرامی

   حضورتان مملوء از بهاری مطبوع

   پایدار باشید
   ارسال پاسخ
   محمد گلی ایوری
   يکشنبه ۹ مرداد ۱۴۰۱ ۲۲:۵۹
   درود مجدد

   عشق خود را نکنم ، بنده و قانون کسی
   من جدایم ز خدایی که حواسش، همه سوست
   خندانک خندانک
    فاطمه شایگان(هیراب)
   فاطمه شایگان(هیراب)
   دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ ۰۱:۲۲
   درود

   نوش نگاهتان خندانک خندانک خندانک
   ارسال پاسخ
   سارا خوش روش
   يکشنبه ۹ مرداد ۱۴۰۱ ۲۳:۱۷
   درودها بانو شایگان گرانقدر
   شعر و آوا بسیار دلنشین و زیبا بود،لذت بردیم بانو جان خندانک
    فاطمه شایگان(هیراب)
   فاطمه شایگان(هیراب)
   دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ ۰۱:۲۳
   درود برشما بانوی خوبیها

   سپاسگزارم

   لحظاتی را که در این کوچه گذراندید

   باعث رونق شمعدانی هایم شد

   مانا باشید خندانک

   ارسال پاسخ
   محمد حسنی
   يکشنبه ۹ مرداد ۱۴۰۱ ۲۳:۲۳
   درود بر شما
   عاشقانه زیبایی بود
   عاشقانه هایتان شکوفا

   در پناه خدا خندانک
    فاطمه شایگان(هیراب)
   فاطمه شایگان(هیراب)
   دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ ۰۱:۲۵
   سلام عرض ادب خدمت شما بزرگوار

   سپاس از لطف ونظر والا وارزشمندتان خندانک
   ارسال پاسخ
   عسل ناظمی
   يکشنبه ۹ مرداد ۱۴۰۱ ۲۳:۳۴
   درود بر فاطمه جان
   بسیار زیبا و عاشقانه است
   پاینده باشید.
   خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک
    فاطمه شایگان(هیراب)
   فاطمه شایگان(هیراب)
   دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ ۰۱:۲۵
   سلام بانو عسل جان

   ممنونم از مهر نگاه دلنشینتون خندانک خندانک

   در اوج باشی
   ارسال پاسخ
   نسرین حسینی
   دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ ۰۱:۰۵
   درود بر نازنین فاطمه جان شایگان عزیز
   بسیار زیبا بود والبته با خوانش خودتون زیباتر شده قلمت نویسا❤❤🌺🌺
    فاطمه شایگان(هیراب)
   فاطمه شایگان(هیراب)
   دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ ۰۱:۲۷
   درود برشما بانوی مهر

   سپاسگزارم که وقتتان را در این کلبه کوچک

   ابیاتم گذراندید

   پیروز باشید خندانک خندانک
   ارسال پاسخ
   مسعود آزادبخت
   دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ ۰۱:۵۶
   سلام و احترام مهربانوی ادیب
   زیبا بود
   مانا باشید
   خندانک خندانک خندانک
    فاطمه شایگان(هیراب)
   فاطمه شایگان(هیراب)
   دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ ۰۹:۴۲
   سلام وعرض ادب

   بسیار سپاسگزارم

   زیبا عمق نگاه شماست

   موفق وپیروز باشید
   ارسال پاسخ
   محمد رضا خوشرو (مریخ)
   دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ ۰۷:۳۱
   درود

   شعر قشنگی بود

   موفق باشید.

   خندانک
    فاطمه شایگان(هیراب)
   فاطمه شایگان(هیراب)
   دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ ۰۹:۴۳
   سلام ودرودهااا

   سپاس از لطف بی کرانتان

   مانا باشید خندانک

   ارسال پاسخ
   تکتم حسین زاده
   دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ ۱۰:۳۸
   درود بانوجان
   عاشقانه ی زیبا و دلنشینی سرودید
   دکلمه و موسیقی هر دو عالی دستمریزاد خندانک
   مریم کاسیانی
   دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ ۱۰:۴۴
   درود بر شما
   حظ بردم از خواندن و شنیدن سروده ی نابتان
   بدرخشید در آسمان ادبیات و هنر
   خندانک خندانک خندانک
   خندانک خندانک خندانک
   خندانک خندانک
   خندانک
   محمد قنبرپور(مازیار)
   دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ ۱۲:۰۱
   سلام شعر زیبایی است خندانک
    فاطمه شایگان(هیراب)
   فاطمه شایگان(هیراب)
   دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ ۲۱:۲۸
   سلام ودرود

   بسیار سپاسگزارم از

   حضور سبزتان خندانک
   ارسال پاسخ
   آرزو عباسی ( پاییزه)
   دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ ۱۶:۲۹
   درود بر شما مهربانوی ادیب و بزرگوار خندانک
   طبع‌تان مانا خندانک
   نویسا باشید به مهر خندانک
    فاطمه شایگان(هیراب)
   فاطمه شایگان(هیراب)
   دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ ۲۱:۲۹
   سلام بانوی مهر

   متشکرم از زمانی که به

   حضورتان در این صفحه

   اختصاص دادید
   ارسال پاسخ
   محمد علی نیک روش
   دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ ۱۹:۲۴
   عرض سلام و احترام

   سرکار خانم شایگان

   خوشحالم که فرصتی دست داد تا
   دوباره بخواتم و لحظاتی را با شعر مراقبه کنم.

   شما را مستعد پیشرفت
   و ارتقاء سطح کیفی اشعارتان را زودهنگام می بینم.
   برقرار بمانید و بسرایید.

   ایامـــ به كامـــ
    فاطمه شایگان(هیراب)
   فاطمه شایگان(هیراب)
   دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ ۲۱:۳۱
   سلام جناب آقای نیک روش بزرگوار

   پشت گفتگوی هر واژه یتان

   هزار جعبه ی امید نهفته

   سپاس از لطف نظرتان

   ایام به کام مستدام باشید
   ارسال پاسخ
   پژواک فخرایی تهرانی نژاد (پژواک)
   دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ ۲۱:۲۴
   درود فراوان بر شما
   خندانک خندانک خندانک
    فاطمه شایگان(هیراب)
   فاطمه شایگان(هیراب)
   دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ ۲۱:۳۲
   سلام ودرودهای فراوان

   بسیار متشکرم از لطف

   ونگاه گرم شما

   پایدار مانید وجاودان خندانک
   ارسال پاسخ
   اکرم بیگدلی وش(پریشان)
   سه شنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ ۱۱:۰۵
   درود بر شما بانو غزلی پر از احساس خواندم پایدار باشید👏🏻👏🏻👏🏻
   دانیال حاجی زاده (اشک)
   چهارشنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ ۰۲:۵۰
   عالی فاطمه عالییییی خندانک
   علیرضا آرین مهر
   يکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ ۱۱:۵۸
   بسیار زیباست
   درود بر شما
   تنها کابران عضو میتوانند نظر دهند.


   (متن های کوتاه و غیر مرتبط با نقد، با صلاحدید مدیران حذف خواهند شد)
   ارسال پیام خصوصی

   نقد و آموزش

   نظرات

   مشاعره

   کاربران اشتراک دار

   محل انتشار اشعار شاعران دارای اشتراک

   حمایت از شعرناب

   شعرناب

   با قرار دادن کد زير در سايت و يا وبلاگ خود از شعر ناب حمايت نمایید.

   کلیه ی مطالب این سایت توسط کاربران ارسال می شود و انتشار در شعرناب مبنی بر تایید و یا رد مطالب از جانب مدیریت نیست .
   استفاده از مطالب به هر نحو با رضایت صاحب اثر و ذکر منبع بلامانع می باشد . تمام حقوق مادی و معنوی برای شعرناب محفوظ است.
   0