سایت شعرناب محیطی صمیمی و ادبی برای شاعران جوان و معاصر - نقد شعر- ویراستاری شعر - فروش شعر و ترانه اشعار خود را با هزاران شاعر به اشتراک بگذارید

منو کاربریعضویت در شعرناب
درخواست رمز جدید

معرفی شاعران معاصر

پر نشاط ترین اشعار

انتشار ویژه ناب

♪♫ صدای شاعران ♪♫

تقویم روز

شنبه 10 آبان 1399
 • شهادت آيت الله قاضي طباطبايي اولين شهيد محراب به دست منافقان، 1358 هـ ش
15 ربيع الأول 1442
  Saturday 31 Oct 2020
   شخصیت یک ملت را، ادبای آن ملت می سازند.پروفسور حسابی

   شنبه ۱۰ آبان

   پست های وبلاگ

   شعرناب
   حسین ع را بیشتر بشناسیم!!!
   ارسال شده توسط

   طیبه حسنی(ساحل)

   در تاریخ : شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۸ ۰۴:۲۱
   موضوع: آزاد | تعداد بازدید : ۲۶۳ | نظرات : ۰

   به نام خداوند بخشنده و مهربان

   حسین(ع)را بیشتر بشناسیم!!!

   قسمت سوم(۱)

   دیدگاهها درباره ی اهداف قیام امام حسین ع
   دیدگاهها و اقوال مختلف در خصوص تبیین قیام امام حسین ع ارائه شده است که در حقیقت به چهار نظریه بر می گردد:
   ۱-نظریه شهادت طلبی:
   از شهادت طلبی امام چهار تفسیر صورت پذیرفته است و هر کدام قائلانی دارد:
   الف:شهادت تکلیفی:گروهی قیام امام حسین ع را تکلیف شخصی بر اساس دستوری خصوصی می دانند که طبق برنامه ای از پیش تعیین شده،امام مأمور به آن بود(قیام امام حسین ع طراحی غیبی داشته و امام مأمور به اجرای آن بوده)
   ب:شهادت فدیه ای:این نوع شهادت به نظریه ی مسیحیان درباره ی مصلوب شدن عیسی ع بی شباهت نیست،یعنی همانگونه که عیسی تن به صلیب داد تا فدای گناهان انسانها و مانع مجازات آنها شود، امام حسین ع نیز به شهادت رسید تا گناهان امت را بشوید و شفیعشان شود.
   ج:شهادت سیاسی:مشهور ترین تفسیر از اهداف امام حسین ع شهادت سیاسی است.این تفسیر در واقع تحلیلی سیاسی از قیام امام حسین ع است.پس از آن که مسلمانان در عصر حاضر به اسلام سیاسی رسیدند و ابعاد سیاسی دین در نگاه آنان برجسته شد این تفسیر از درون آن استخراج گردید.
   د:شهادت اسطوره ای:برخی از نویسندگان معاصر بر این عقیده اند که شهادت امام حسین ع را نباید امری سیاسی دید و از حالت اسطوره‌ای و راز و رمز داریش خارج کرد تا دایره ی تأثیر گذاریش تنها به گروهی اندک محدود گردد،بلکه باید آن را اسطوره‌ای دید تا تأثیر گذاریش از زمان خطی متناهی به دایره ی زمان حلقوی نا متناهی برگردد.
   ۲-نظریه ی تشکیل حکومت:برخی بر این عقیده بودند که امام حسین ع برای تشکیل حکومت قیام کرد.اینان چنین باور دارند که امام حسین ع نخست برای امتناع از بیعت با یزید بن معاویه از مدینه به سوی مکه حرکت کرد و آنگاه که مسلم بن عقیل حمایت مردم کوفه را به وی گزارش داد به قصد تشکیل حکومت و احیای سنت پیامبر به سوی کوفه حرکت کرد.
   ۳-نظریه ی حفظ جان:یکی از نویسندگان معاصر هدف امام را چنین تشریح می کند:بیرون آمدن امام از مدینه به مکه و از مکه به طرف عراق برای حفظ جان بوده نه خروج و قیام و نه جنگ با دشمن و نه تشکیل حکومت.

   ۴-نظریه ی جمع:این نظریه در صدد سازگاری دادن نظریه ی شهادت طلبی و نظریه ی تشکیل حکومت است.در این زمینه سه صورت و سه رأی شکل گرفته است:
   الف:مرحله ای کردن قصد: از برخی نوشته های استاد مطهری بر می آید که وی هدف امام حسین ع را مرحله ای می داند که در مرحله ی نخست قصد تشکیل حکومت داشت ولی پس از رسیدن خبر کشته شدن مسلم به امام،قصد او شهادت بود.
   ب:قصد مستقیم و غیرمستقیم:علامه عسکری بر این عقیده است که امام قصد شهادت کرد اما می خواست که مردم علیه حکومت یزید قیام مسلحانه کنند.
   ج:تشکیل حکومت با علم به شهادت:آیت الله رضا استادی می نویسد:ما نمی گوییم امام به قصد کشته شدن رفت،بلکه می گوییم با علم به اینکه کشته میشود رفت،اما علی الظاهر طبق دعوت اهل کوفه برای تشکیل حکومت رفت.
    
   ادامه دارد....

   منبع:کتاب منظومه ی عاشورا شاعر و پژوهشگر استاد امید مجد

   ارسال پیام خصوصی اشتراک گذاری : | | | | |
   این پست با شماره ۹۴۳۹ در تاریخ شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۸ ۰۴:۲۱ در سایت شعر ناب ثبت گردید

   نقد و تحلیل شعر شاعران

   نظرات

   مشاعره

   کاربران اشتراک دار

   محل انتشار اشعار شاعران دارای اشتراک
   کلیه ی مطالب این سایت توسط کاربران ارسال می شود و انتشار در شعرناب مبنی بر تایید و یا رد مطالب از جانب مدیریت نیست .
   استفاده از مطالب به هر نحو با رضایت صاحب اثر و ذکر منبع بلامانع می باشد . تمام حقوق مادی و معنوی برای شعرناب محفوظ است.
   0