سایت شعرناب محیطی صمیمی و ادبی برای شاعران جوان و معاصر - نقد شعر- ویراستاری شعر - فروش شعر و ترانه اشعار خود را با هزاران شاعر به اشتراک بگذارید

منو کاربریعضویت در شعرناب
درخواست رمز جدید

معرفی شاعران معاصر

انتشار ویژه ناب

♪♫ صدای شاعران ♪♫

پر نشاط ترین اشعار

حمایت از شعرناب

شعرناب

با قرار دادن کد زير در سايت و يا وبلاگ خود از شعر ناب حمايت نمایید.

کانال تلگرام شعرناب

تقویم روز

پنجشنبه 28 تير 1403
  13 محرم 1446
   Thursday 18 Jul 2024
    مقام معظم رهبری سید علی خامنه ای و انقلاب مردمی و جمهوری اسلامی ایران خظ قرمز ماست. اری اینجاسایت ادبی شعرناب است مقدمتان گلباران..

    پنجشنبه ۲۸ تير

    غریب

    شعری از

    علی احمدی( امین)

    از دفتر سایه‌روشن نوع شعر سپید

    ارسال شده در تاریخ شنبه ۱۹ خرداد ۱۴۰۳ ۰۰:۱۷ شماره ثبت ۱۳۰۴۷۵
      بازدید : ۲۳۸۵   |    نظرات : ۱۶۳

    رنگ شــعــر
    رنگ زمینه
    دفاتر شعر علی احمدی( امین)
    آخرین اشعار ناب علی احمدی( امین)

    صدای ارسالی شاعر:
    شاید هم
    قرار بود که پرستو‌ها
    در جمجمه‌ام لَم بدهند و
    عوضش
    افکارم را تشویق به کوچ بکنند!
     
    کاری نداشت
    یک کام از کتاب‌هایم می‌گرفتم
    دود را از چشمانم بیرون می‌دادم و
    در گیجگاه آسمان‌
    پر می‌زدم
    کسی هم بخاطر بلندپروازی
    بالم را قیچی نمی‌کرد! 
    ۲۵
    اشتراک گذاری این شعر
    ۴۷ شاعر این شعر را خوانده اند

    جمیله عجم(بانوی واژه ها)

    ،

    محمدرضا آزادبخت

    ،

    راضیه خضری

    ،

    آلاله سرخ(سیده لاله رحیم زاده)

    ،

    علی نظری سرمازه

    ،

    جلیل محمد باروقی

    ،

    محمد اکرمی (خسرو)

    ،

    شاهزاده خانوم

    ،

    سیده نسترن طالب زاده

    ،

    علی احمدی( امین)

    ،

    مریم کاسیانی

    ،

    نرگس زند (آرامش)

    ،

    طاهره حسین زاده (کوهواره)

    ،

    منوچهربابایی

    ،

    بهــاره طـــلایـی زیدی

    ،

    سارا (س.سکوت)

    ،

    آذردخت شرقی(آذر دخت)

    ،

    احسان فلاح رمضانی

    ،

    محمد باقر انصاری دزفولی

    ،

    عباسعلی استکی(چشمه)

    ،

    فرشید به گزین

    ،

    علی مزینانی عسکری

    ،

    پژمان بدری

    ،

    یاسر کریمی

    ،

    علیرضا حاجی پوری باسمنج راوی عشق

    ،

    عليرضا حكيم

    ،

    راحله حصارکی (راحیل)

    ،

    افسانه پنام (مولد)

    ،

    محمد رضا خوشرو (مریخ)

    ،

    ساناز قورخانه

    ،

    مهدي حسنلو

    ،

    حسین رضایی(آشنا)

    ،

    مریم عادلی

    ،

    مهرداد مانا

    ،

    جواد مهدی پور

    ،

    نیره صدری

    ،

    سید هادی محمدی

    ،

    آوا صیاد

    ،

    افسانه نجفی

    ،

    معصومه خدابنده

    ،

    محمد گلی ایوری

    ،

    مهدی بدری ماشمیانی(دلسوز)

    ،

    مجتبی شفیعی (شاهرخ)

    ،

    شاهین زراعتی رضایی (آرمان)

    ،

    شیما جریده

    ،

    جواد کاظمی نیک

    ،

    محمد فاضلی نژاد

    نقدها و نظرات
    طاهره حسین زاده (کوهواره)
    حدود ۱ ماه پیش

    خندانک به نام یکتا خدای هستی بخش خندانک

    با آرزوی سلامتی و بهبودیِ کامل و سعادتِ روزافزون برای مدیر عزیز سایت استادسیّداحمدی زاده و نیک‌روزگاریِ یکایکِ شما نابیانِ ارجمند - شاعران گرانقدر سایت ادبی شعرناب یا به قول بزرگان: دانشگاهِ ناب خندانک

    به بهانه‌ی خواندن شعر هنرپرور و جزییات پردازِ زیبای آقای احمدی امین ارجمند ، باعنوان تامّل برانگیزِ (غریب) ؛ بااجازه‌ی همگی شما شعردوستان ، چندخطی هرچند کم‌بضاعت و سریع ، راجع به شعر سپید تقدیمِ دل‌های اندیشمند شما گرانقدران می دارم .

    همان‌گونه که اکثریتِ شما عزیزانِ صاحب‌اثر واقف هستید ؛ شعر سپید به دلیل نداشتن قافیه و وزن عروضی ، از طریق ِ بیانی‌تلفیقی ، موجب اثرگذاری بر روی سِیرِکلام در طول شعر می شود که از ویژگی های شعر سپید می توان به : نداشتن قافیه  ، وجودِ مکث‌های آنی در میان مصاریع برای دعوتِ مخاطبان یا خوانندگان به اندیشیدنِ مضاعف در باب محورِ تاکیدیِ شاعر در اثنای متن ، بُروزِ سکته های متناوب ، عبارات انعطاف پذیر  و تکیه های پی در پی بر واژگانی خاص و مدّ نظر گوینده ، اشاره داشت .

    واحد شعر سپید ، مُبتنی بر وحدتِ معنایی است و بدون تعداد سطورِ مشخص و مصاریع معلوم ، تعيين می گردد.

    این نوع نویسندگیِ شعر با دیدگاهی نواندیش در جهان‌بینیِ وسیعِ از جمیع جهاتِ علمی ، هنری ، اقتصادی و فرهنگی و فردی و بویژه اجتماعی در مواجهه با معضلات عدیده ی جوامع کنونی می پردازد و می‌کوشد تا موسیقیِ بیرونی  را به یک‌سو نهاده و از موسیقیِ درونیِ واژگان بهره‌مند باشد  و گاهی نیز از موسیقیِ کناری و معنوی کمک بگیرد تا ضعف خود را از لحاظ نداشتن موسیقی بیرونی جبران نماید .

    شعر سپید ، معادل اصطلاح انگلیسیِ \\\\" blankverse  \\\\" ( در ادبیات غرب ، به ویژه در شعر انگلیسی) شعری است بی قافیه امّا موزون . هر مصراع این نوع پردازش در زبانِ انگلیسی معمولاً ده هجا و پنج تکیه دارد. اما در این زبان عموماً به هر شعر موزون بی قافیه ای شعر سپید می گویند . البته شعر سپید در زبانِ فارسی تفاوت های بُنیادی با مفهومِ غربیِ آن دارد.

    اصولاً در زبان فارسی به شعری سپید می‌گویند که نه وزن دارد ؛ نه قافیه ؛ اما سطور و بندهایِ گویاییِ معیّنی را داراست .

    همانطور که اشاره شد ؛ موسیقیِ بیرونیِ شعر همان چیزی است  که وزن عروضی خوانده می شود و پی بردن به یادگیری و بهره وریِ آن یقیناً اول امری ذاتی و سپس اکتسابی و آموزشی است.

    منظور از موسیقی ِ کناریِ شعر هم  تناسب و تعادل دو واژه  یا دو حرف  در آخر مصراع است مانند: دیدار و بیدار (مانند قوافی در شعر کلاسیک یا انواع سجع در متونِ نثر ).

    از موسیقی درونی نیز  مقصود همان مجموعه ای از تناسبات است که میان صامت ها و مصوت ها و به نوعی میان واج های یک شعر ممکن است وجود داشته باشد.

    آوردگاه و ریشه‌ی شعر سپید را باید در ادبیات مغرب زمین جویا شویم . در سده ی نوزدهم میلادی شخصی به نام الویسیدی برتراند ، برای نخستین  بار در قالب سپید ، شعر سرود. پس از او شارل بودلر ، آرتور رمبو ، پل الوار و  غول ادبیات آقای تی اسی الیوت  نیز در قالب سپید اشعاری نغز داشته اند . 

    در ایران نیز شاعری به نام محمد مقدّم  در سال ۱۳۱۳ ه .ش  در مجموعه ی کتاب ( راز نیمه شب )  اولین شعر سپید فارسی را به دست چاپ سپرد و بعد از او هوشنگ ایرانی در اثر ( بنفش تند خاکستری ) شعر را در این قالب سروده است. احمد شاملو ، شاعر سپید سرای معاصر و پدر شعر سپید ، برای اولین بار در کتابِ ( آهنگ های فراموش شده) از ثقالت آموزش وزن خود را رها ساخت . شاملو فکر آزاد کردن شعر را از قید و بند وزن عروضی کلاسیک از فرهنگ غرب وام گرفته بود .


    این نوع شعر که بنابر ذات و ماهیّتِ خود ، خواسته است تا موسیقی عروضی را پشت سر نهاده باشد ؛  می بایست به طرف وسایل و اسبابِ دیگری جهت بالا بردن سطح موسیقایی متن خودش گامی ثمربخش بردارد. لذا نخستین سرایندگان و نام آوران این قالبِ نوظهور با حذف وزن عروضی ، شیوه های دیگری را که اغلب برخاسته از آرایه های بدیعی و صنایع ادبیِ تلفیقی و تفکّرات تطبیقی در شعر قدمای ماست ؛ برگزیدند.

    شاعران مشهور سپید سرا در ایران  ۱- هوشنگ ایرانی ۲- بیژن جلالی ۳- احمد شاملو ۴- محمّد مقدّم ۵- یدالله رویایی ۶- سیدعلی صالحی ۷- منوچهر آتشی ۸- احمدرضا احمدی ۹- رضا براهنی و ... تا به امروز که درسایت ادبی شعرناب خودمان نیز شاعرانی متعدد گرایش به سمتِ سپیدسرایی و بیانِ دلگویه ها ازین شیوه ی سرایشِ مطلوبِ اندیشمندان مختلف دنیا دارند ؛ اما تشخیص سپید از انواع دیگر شعرِ آزاد ، یقیناً به آشنابودنِ نگارندگان به اِلِمان های اساسیِ شعرسپید برمی‌گردد.

    این نوع شعر پارامترها و اختصاصات و  ویژگی های خاص خودش را در همسویی با انواع مکاتب ادبی روزِ جهان داراست که به رغم نداشتن قافیه آن را مآثربیان جلوه می دهد که انصافاً شعر آقای احمدی امین گرانقدر هم از خصوصیات بارز شعر سپید به نحو احسن بهره مند است و من وجداناً حشو چندانی در رویکردِ ساختاریِ قلم ایشان ندیدم .

    ولی این نکته مهم در بررسی ساختار شعر سپید قابل بیان است که احمد شاملو در شعر از تقطیع هم استفاده نمود . وزنِ کلمات به این نوع شعر قالب درونی و یا شکلی ذهنی می بخشد و حالت روحی شعر مهم است به این دلیل قالب این نوع شعر  از قالب شعر نیمایی متفاوت و مغایر از هم است. شاعری به نام حسن‌دلبری در بیتی می‌گوید :


    پدرم گاه صدا میزندَم : شعر سپید ..!
    بس که آشفته و رنجور و به هم ریخته‌ام ...


    آن چه درباره‌ی قالب شعر مهم است (( وحدت ذهنی)) است که چه در قالب کلاسیک و چه در قالب شعر نوی نیمایی و از جمله در شعر سپید باید رعایت شود.

    همان قدر که شعر موزون باید از وحدتی ذهنی و بارشِ ملفوظات ادبی برخوردار باشد ؛ شعر آزاد  یا همان  شعرِ بی وزن نیز باید از یکپارچگی خاصی  بهره ور گردد.

    یکبارچگی اندیشه ی آقای احمدی امین عزیز شاعر زیبانگار سایت شعرناب در مولفه های شعرسپید اعم از فرم و ساختار ، ایجاز ، تخیل شاعرانه‌ی سوررئال گونه ی طبیعت‌محورِ اَحسنِ ایشان با آوردنِ استعارات ناب ، احساس کشف و شهود و تصویرپردازیِ عالی و تلنگر‌کلامیِ انتقادینِ فلسفه‌رویکردِ ایشان و بهره مندی از نماد و نشانه و سمبل در اثنای نگارش شعر ، همچنین مرگ اندیشی در واژگان مراعات النظیریِ کوچ و پرستو و از همه مهم تر زبان‌ِِ شعریِ جالب توجه شان که از شاخصه های اصلی شعر سپید است در اثر زیبای آقای احمدی امین ، بوضوح مشهود است و البته به مقوله ی آشنایی زدایی و هنجارشکنی در نمودِ ترکیبات اضافی این شعرِ سربلند نیز می توان ایمایی درنگ‌سوی داشت .


    اینم کامنت اوّلم به این شعر که پاک کرده بودم تا بعداً در پیشامدِ فرصتی مناسب ، نقدگونه بنویسم ولی امانت‌سار کامنتم را نگه‌داشته بودمش :


    (( سلام و درود بیکران
    چه سپیدِ بلندبالایی ایجازی طبیعت‌محور باتصویرپردازیِ خلّاقانه و عنوانی مآثرسوی که غربتِ دلِ یکرنگِ غم‌اندودِ کوچ‌اندیش ازین دنیای هزاررنگِ مَلال‌آوای مهمان‌کُش را ، زیبا و مهارت‌بیان نگاشتید . هم اجتماعی بود تلنگربیان و هم غنایی ظریف‌نهاد. با مراعات‌النظیری خوش‌پرداخت از حسّ ِ پرواز .پایانبندی‌اش هم عالی‌ست. زنده باشید .موسیقی بی کلام ارسالی‌تان را هم شنیدم. قلم‌تان جاودان نویسا ))


    از کاستی ها و اغلاط احتمالیِ املایی هم در سریع‌نگاری و خلاصه‌گویی ام ، واقعاً عذرخواهم خندانک


    سلامت و دلشادبمانید و سرافراز خندانک خندانک خندانک
    بااحترام - دوشنبه ۲۱ خردادماه ۱۴۰۳ ه .ش

    محمد رضا خوشرو (مریخ)
    محمد رضا خوشرو (مریخ)
    حدود ۱ ماه پیش
    درود .
    آموزنده و عالی .
    به نکاتی اشاره شد که اگر دوستان به دنبال یادگرفتن آن باشند برایشان مفید است .
    خندانک
    ارسال پاسخ
    منوچهربابایی
    منوچهربابایی
    حدود ۱ ماه پیش
    درود بیکران بر شما استاد فرهیخته وگرانقدرم خانم دکتر کوهواره مهربان

    تحلیل ارزشمندتان بر شعر زیبا و امروزی دوست خوب و شاعرم جناب احمدی عزیز بسیار عمیق ،آموزنده و ارزشمند بود
    من شخصا بسیار آموختم، دست مریزاد و
    باشنده بمانید به مهر🌹🌹🌹🌹🌹🌹
    ارسال پاسخ
    علی احمدی( امین)
    علی احمدی( امین)
    حدود ۱ ماه پیش
    درودها استاد کوهواره
    بسیار سپاسگزارم که بر بنده منت گذاشتید و پنجره‌ی سبز به صفحه‌ام گشودید.
    نکاتی که مطرح کردید بسیار آموزنده و کاربردی هستند و امیدوارم که من و بقیه‌ی دوستان سپیدسرا از آنها در جهت اعتلای قلم‌مان استفاده کنیم.
    به اثر من نظر لطف دارید.
    امید که هرچه بیشتر از حضور‌ مبارکتان بهره‌مند بشویم.
    💐💐
    ارسال پاسخ
    محمدرضا آزادبخت
    محمدرضا آزادبخت
    حدود ۱ ماه پیش
    درود استاد بانو کوهواره خداقوت
    فکر کنم با این مشخصات که از شعر سپید گفتی شعرهای بنده در این قالب شعری نمی گنجد البته بعضی از استادان به من اشاره ای به این امر داشته اند که شعرهایم سپید نیستند وامشب با مطالعه پنجره سبز گهربارتان خود به این نتیجه رسیدم که شعرهایم سپید نیستند ممنونم از بابت درج این اطلاعات
    وقت آن شده اسمی برای شعرهایم بگذارم
    سپاسمندم شاگرد کوچکتان آزادبخت
    ارسال پاسخ
    فرشید به گزین
    فرشید به گزین
    حدود ۱ ماه پیش
    سلام
    ضمن تشکر از نویسنده محترم
    به نظر میاد تاکیدی که در چند جای متن بر این شده که شعر سپید فاقد قافیه هست باید با این عبارت جایگزین بشه که شعر سپید میتواند قافیه داشته باشد ، اما بطور طبیعی و البته غیر الزامی
    زنده باشید
    ارسال پاسخ
    علیرضا حاجی پوری باسمنج راوی عشق
    درود بر شما استاد گرامی بانو دکتر حسین زاده بزرگوار 🌺💐💐
    نقد بسیار آموزنده‌ای بود از زحمات شما بسیار سپاسگزارم 🙏🙏🙏🙏
    ارسال پاسخ
    طاهره حسین زاده (کوهواره)


    سلام و درود و احترام خندانک سحربخیر خندانک
    از لطفِ ذرّه‌پرورِ همگیِ شما استادان بزرگوار
    بی نهایت سپاسگزارم خندانک یگانه‌خدا یاورتان خندانک
    دلشادی و لبخند همراهِ همیشگیِ زندگانیِ شما خندانک

    خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک

    جواد مهدی پور
    جواد مهدی پور
    حدود ۱ ماه پیش
    درود بر شما استاد گرانمهر بانو حسین زاده

    از مطالب ارزشمندتان ، پای شعر ناب جناب احمدی بهره مند شدم

    سر فراز باشید به مهر

    خندانک خندانک خندانک
    ارسال پاسخ
    نیره صدری
    نیره صدری
    حدود ۱ ماه پیش
    درود واحترام استاد کوهواره ی عزیزم خندانک
    بسیار بهره مند شدیم از سفره ی سبز دانشتان
    سپاس بی نهایت از اینکه دست به قلم شدید
    زنده باشید ودلشاد خندانک خندانک خندانک
    ارسال پاسخ
    مهرداد مانا
    مهرداد مانا
    حدود ۱ ماه پیش
    و راستی ..... تشکر از بانو کوهواره 🩵🩵
    ارسال پاسخ
    آوا   صیاد
    آوا صیاد
    حدود ۱ ماه پیش
    درود بانو حسین زاده استاد گرامی آموختیم
    ارسال پاسخ
    محمد گلی ایوری
    محمد گلی ایوری
    حدود ۱ ماه پیش
    درود و احترام استاد بانو حسین زاده گرامی
    پاینده باشید
    خندانک خندانک خندانک
    ارسال پاسخ
    طاهره حسین زاده (کوهواره)


    سلام و درود مجدد
    تشکّر قدردان لطف کوچک‌نواز شما استادانم هستم
    همگی بزرگوارید و مهرپرور خندانک

    خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک
    خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک

    جمیله عجم(بانوی واژه ها)
    حدود ۱ ماه پیش
    خندانک
    درودبرشما خندانک
    کوتاه زیباوبلندمعنایی بود خندانک
    خندانک خندانک خندانک
    خندانک خندانک خندانک
    شاهزاده خانوم
    شاهزاده خانوم
    حدود ۱ ماه پیش
    خندانک خندانک خندانک
    خندانک خندانک
    خندانک
    ارسال پاسخ
    علی احمدی( امین)
    علی احمدی( امین)
    حدود ۱ ماه پیش
    درود بانو
    ممنونم از حضورتان
    💐💐
    ارسال پاسخ
    افسانه پنام (مولد)
    افسانه پنام (مولد)
    حدود ۱ ماه پیش
    خندانک خندانک خندانک
    ارسال پاسخ
    طاهره حسین زاده (کوهواره)


    🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃    شاهزاده خانوم
    حدود ۱ ماه پیش
    شاید قرار بود
    پرستو‌ها
    در جمجمه‌ام لَم دهند و
    تشویق به کوچ کنند
    افکارم را

    کاری نداشت
    گرفتن کامی از کتاب‌هایم
    و بیرون دادن دودش از چشمانم
    و پر‌ زدنم
    در گیجگاه آسمان‌...

    چه کسی برای بلندپروازی
    بالم را قیچی خواهد کرد؟ خندانک

    ببسید که به شعرت دستبرد زدم.. 👻
    نگاهم به سپیدار درخشانت این مدلی بود دیگعع خندانک
    بعد مدت‌ها آنلاین شدی و پست فرستادی فک نکن با به به چه چه خالی راهی خونه بخت ناب می‌کنیم..😂
    درود بر گوی خوش‌تیپ بچه درسخون خندانک
    خوش برگشتی خندانک
    خواهرانه با پُتکی در دست بالای سر پستت وایسادم 😂
    نظر مثبتت در مورد نگاهم به شعرت چیععع؟..🤪

    امضا
    دیکتاتور شاهزاده خانوم ناب👻
    علی احمدی( امین)
    علی احمدی( امین)
    حدود ۱ ماه پیش
    درود بر قبله‌ی عالم، دیکتاتور اعظم
    والا اینطور که شما با جدیت با تیغ‌جراحی بالای اثر ایستاید، ما هیچ، ما نگاه😄
    نظرم هم مثبته و هیچ فشار خارجی‌ای هم- بلا نسبت شما- روم نیست😂
    ولی خب جدی، قطعا سلیقه‌ی ما و نحوه‌ی استفاده‌مون از ساختار‌های زبانی، متفاوته. هرچند که بند دوم -خارج از بافت کل اثر، زیباتر بنظر میرسه.
    اگر اعلی‌حضرت همایونی اجازه می‌دهند به همان اثر مصادره شده‌ی خودم بچسبم😁
    ممنونم از اینکه ما رو از نگاه زیباتون رو به اثرم دریغ نکردید💐 حضورتون مایه مسرته ددی بزرگوارم💐
    ارسال پاسخ
    شاهزاده خانوم
    شاهزاده خانوم
    حدود ۱ ماه پیش
    لطف داری.. خندانک
    انقد بابت کامنتم بهم توپیدن که حالم از خودم بهم خورد که چرا نظرمو برات نوشتم.. خواستم پاک کنم ولی به قدری برام عزیز هستی که اینکارو نکردم..

    شعر خودت عالی بود.. خندانک
    موفق باشی خندانک
    علی احمدی( امین)
    علی احمدی( امین)
    حدود ۱ ماه پیش
    چیزی شده خواهرم؟
    امیدوارم سوءتفاهم پیش نیومده باشه. نظر من بر تفاوت سلیقه بود نه بهتر یا بدتر بودن ویرایش شما. اتفاقا جوری که شما حشو رو حذف کردین و بند دوم رو مرتب کردین خیلی بهتر هم بنظر میرسه.
    نمیدونم مشکل کامنت شما‌ کجاست که بهتون گیر دادن. شما‌ هم در حق خواهر من بسیار عزیز هستید💐
    افسانه پنام (مولد)
    افسانه پنام (مولد)
    حدود ۱ ماه پیش
    خندانک خندانک خندانک
    ارسال پاسخ
    طاهره حسین زاده (کوهواره)

    🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃

    عباسعلی استکی(چشمه)
    حدود ۱ ماه پیش
    درود بزرگوار
    اجتماعی بسیار زیبا و با شکوه بود خندانک خندانک
    علی احمدی( امین)
    علی احمدی( امین)
    حدود ۱ ماه پیش
    درود استاد استکی
    سپاسگزارم
    💐💐
    ارسال پاسخ
    شاهزاده خانوم
    شاهزاده خانوم
    حدود ۱ ماه پیش
    خندانک خندانک خندانک
    خندانک خندانک
    خندانک
    ارسال پاسخ
    افسانه پنام (مولد)
    افسانه پنام (مولد)
    حدود ۱ ماه پیش
    خندانک خندانک خندانک
    ارسال پاسخ
    طاهره حسین زاده (کوهواره)

    🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃

    ارسال پاسخ
    عليرضا حكيم
    حدود ۱ ماه پیش
    درود
    و
    زیبا خندانک خندانک
    افسانه پنام (مولد)
    افسانه پنام (مولد)
    حدود ۱ ماه پیش
    خندانک خندانک خندانک
    ارسال پاسخ
    علی احمدی( امین)
    علی احمدی( امین)
    حدود ۱ ماه پیش
    درود جناب حکیم
    زیبا نگاهید
    💐💐
    ارسال پاسخ
    طاهره حسین زاده (کوهواره)

    🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃

    ارسال پاسخ
    محمد رضا خوشرو (مریخ)
    حدود ۱ ماه پیش
    درود جناب احمدی
    زیباست
    موفق باشید .
    خندانک
    علی احمدی( امین)
    علی احمدی( امین)
    حدود ۱ ماه پیش
    درود جناب خوشرو
    ممنونم
    💐💐
    ارسال پاسخ
    طاهره حسین زاده (کوهواره)

    🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃

    ارسال پاسخ
    مهرداد مانا
    حدود ۱ ماه پیش
    گفت: گمانم از گرمسیر،
    صدایم می زنند!
    کلمه ای برای کوچ نداری؟؟


    فکرش را نمی کردم که جوانی در این سایت بتواند به این زیبایی و رعنایی، سپید بسراید و شاید اگر زحمت خانم کوهواره نبود، هرگز متوجه شعر به این نازکی و طنازی نمی شدم . به کاربران این را بگویم که ابتدا نیتم از برگشت، دیداری کوتاه با دوستان بود و چون عزیزان در پای " آیه ی معراج " ( که در واقع انتشار آن به نوعی رفع اتهام از خودم بود ) زحماتی کشیدند، در صددم که یکایک به صفحاتشان بروم و ارادت و قدرشناسی ام را نشان دهم . حالا دیرتر یا زودتر و البته به شرط عمر.

    ۱- شعر آمین نازنین ، شعری سپید است و از یک روایت احتمالی تغذیه می کند . که با همان " شاید " چارچوب کار مشخص شده است . و شعر را به سمت یک دیالوگ پیش می برد که بخش نخست آن به قرینه ی معنا ، مستتر است و بخش دوم را در شعر می بینیم . یعنی شاعر به جای " پایان باز " به " آغاز باز " روی آورده است (‌ توانستید سری به " آیات پس و پیش بزنید )

    ۲- شعر در بعد معنایی ، سه پارت دارد : پارت اول ، احتمال نیت و منظور پرستوها / پارت دوم : تشبیه کتاب به آنچه می توان از آن تخدیر یا تدخین نمود ( بیشتر سیگار ) / پارت سوم : رها شدن دیدگاه راوی به سان یک پرنده


    ۳- شعر در این روایت زیکزالی ، از پرستوها به عنوان یک نماد استفاده می کند که قادرند روی تفکر شاعر تاثیر بگذارند و با پر زدن ، کوچ ، آسمان ، بال و بلندپروازی ، واژه ی پرستو را در شعر ساپورت کرده است . باید بگویم رعایت نظایر در شعر مهم است و باعث انسجام تصاویر برداشتی خواننده می شود . و این موردی ست که به خیلی از دوستان هم گفته ام.


    ۴- پرستوها می تواند نماد دیگری هم باشند که بحثی امنیتی در سیستم های جاسوسی ست . و می گویند از زمان هخامنشیان هم از طعمه های جنسی برای تخلیه ی اطلاعات استفاده می کردند . یا تشویق فردی مهم به انجام کاری که مطلوب آن سیستم جاسوسی باشد از طریق زنان زیبا انجام می شد ( مانند روایت استر و خشایار ، که البته صحت و سقم تاریخی اش معلوم نیست . اما نشان می دهد آن زمان نیز پرستوها در سیستم های جاسوسی نقش داشتند ) . حالا شاعر می گوید پرستوها شاید نیت داشتند جای تفکر او را بگیرند و البته کاری هم نداشت ، می توانست از کتاب‌هایش کامی بگیرد و ادامه ی کار .... می خواستم بگویم که شعر را می توان به این شکل هم ترجمه کرد و این به پتانسیل و انعطاف آن بر می گردد که جای مباهات دارد.


    ۵- شاعر از اصطلاح " گیجگاه آسمان‌ " کاملا هوشیارانه استفاده کرده است . و این ترکیب ، هم فعل کام گرفتن از کتب را پشتیبانی می کند و هم به شکل پروازی پرستوها و زیکزالهای آنها ناخنک زده است . اصلا کمی دورتر بروید ، یه کم دیگه ... خوب به نظرتان خود شعر نیز شبیه پرواز یک پرستو نیست؟ زیکزال و البته زیبا ؟


    و در آخر بحث " قیچی کردن " است . که در فرهنگ کفتربازی ست و پرهای کبوتران جخت ( که بی پروا و کمی غیرقابل پیش بینی هستند ) را قیچی می کنند تا " سخت " شوند . یعنی به بام و لانه ای که کفترباز برایشان تدارک دیده عادت کنند . و اصلا از اول هم لم دادن پرستو در جمجمه ی شاعر نشان از این می داد که بوی کفترزدگی جناب پرستو می آید ...

    و دو " میکروپیشنهاد " هم داشتم : شاید هم قرار بود که ... این " که " را حذف کن شعر روان تر خواهد شد .
    و دوم به جای " کوچ بکنند " ، " کوچ کنند " را پیشنهاد می کنم . به عادت متداول دوستان هم نمیگم حالا سلیقه ی خودتان است و ممکن است من اشتباه کنم . همینه که هست 😅😅

    ..
    شعر خیلی حرف داشت . می توانستم از کام و کتاب / از بلندپروازی تفکر و حکم قیچی شدن / از جمجمه و ارتباطش با کتاب و افکار / از اینکه چرا دود از چشم بیرون رفته و .... بحث کنم . اما هم خودم و هم دوستان را خسته خواهم کرد. و هم شاعر جوان این صفحه را که بی تردید در اندیشه ی جهان است . خندانک


    مانا
    جواد مهدی پور
    جواد مهدی پور
    حدود ۱ ماه پیش
    درود بر شما جناب مانای گرامی

    خندانک خندانک خندانک
    ارسال پاسخ
    علی احمدی( امین)
    علی احمدی( امین)
    حدود ۱ ماه پیش
    درود مانا‌جان
    بسیار سپاسگزارم از اینکه زحمت کشیدید و من و مخاطبان این صفحه را از نقد و نظر زیبایتان بهره‌مند کردید.
    به اثرم لطف دارید. دو پیشنهادی که در آخر دادید کاملا منطقی هستند و حتما آنها را لحاظ میکنم.
    متشکرم از لطف شما
    برقرار باشید
    💐💐
    ارسال پاسخ
    علی نظری سرمازه
    علی نظری سرمازه
    حدود ۱ ماه پیش
    درود بر مانای ماندگار
    چه نقد موشکافانه ای!
    خندانک خندانک
    خندانک
    ارسال پاسخ
    مهرداد مانا
    مهرداد مانا
    حدود ۱ ماه پیش
    تشکر می کنم از محبت دوستان
    و راستی آقای نظری عزیز ، ایشالا به زودی مهمان صفحه تان خواهم شد اگر افتخار بدهید خندانک
    علی نظری سرمازه
    علی نظری سرمازه
    حدود ۱ ماه پیش
    صفحه ی زردم را
    برای قدوم قلم سبزت گسترانده ام
    "برگ زردی است تحفه ی درویش
    چه کند بینوا ندارد بیش"
    خندانک خندانک
    خندانک
    منوچهربابایی
    منوچهربابایی
    حدود ۱ ماه پیش
    درود فراوان مانا جان برادر بزرگترم
    تحلیل های ِ مبتنی بر مصادیق و ارجاع تان به موارد ِ کیفی شعر، با بررسی ِ چرایی و چگونگی ِ ارزش های اثر، نشان از دانش ِ کافی ِ شما استاد اندیشمند دارد که تمام ِ این موارد، در نهایت به یک خوانش ِ درست می رسد.
    دستمریزاد برادر بزرگه😊🌹🙏❤
    ارسال پاسخ
    طاهره حسین زاده (کوهواره)

    🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃

    ارسال پاسخ
    علیرضا حاجی پوری باسمنج راوی عشق
    درود بر شما مانای بزرگوار 🌺💐🌺
    نقد بسیار عالی و آموزنده‌ای بود بهره‌ها بردم خندانک خندانک
    ارسال پاسخ
    یاسر کریمی
    یاسر کریمی
    حدود ۱ ماه پیش
    درود بر استاد ارجمند جناب مانا و دکتر حسین زاده برای نقد و آموزش خندانک
    و تبریک بر شاعر ارجمند برای این شعر زیبا خندانک
    ارسال پاسخ
    آوا   صیاد
    آوا صیاد
    حدود ۱ ماه پیش
    درود جناب مانا از قلم نابتان آموختیم
    ارسال پاسخ
    محمدرضا آزادبخت
    محمدرضا آزادبخت
    حدود ۱ ماه پیش
    درود مانا بی مانا
    بیمناکم از این حرف
    گه گاهی متهورانه از چشم آفتاب می افتی
    هنوز جنون مرا باور نداری
    دست های چنگیز را از کله مناره ها قطع نمودم
    وچشم ها نادررا بر خیمه چادرش آویختم
    آمیخته با کدام نژادی ؟
    زودتر بگو حلیمه شیر مادر شترانش را پیشکش آفتاب کرد
    خداقوت گیانکم
    برای اثبات نیست
    دوستتان داریم وشیر دالکم قسم
    ارسال پاسخ
    محمدرضا آزادبخت
    حدود ۱ ماه پیش
    خندانک درود
    شاهزاده خانوم
    شاهزاده خانوم
    حدود ۱ ماه پیش
    خندانک خندانک خندانک
    خندانک خندانک
    خندانک
    ارسال پاسخ
    علی احمدی( امین)
    علی احمدی( امین)
    حدود ۱ ماه پیش
    درود💐
    ارسال پاسخ
    افسانه پنام (مولد)
    افسانه پنام (مولد)
    حدود ۱ ماه پیش
    خندانک خندانک خندانک
    ارسال پاسخ
    طاهره حسین زاده (کوهواره)

    🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃

    ارسال پاسخ
    راضیه خضری
    حدود ۱ ماه پیش
    سلام و عرض ادب خندانک
    زیبا سرودید خندانک
    موفق و نویسا باشید خندانک
    شاهزاده خانوم
    شاهزاده خانوم
    حدود ۱ ماه پیش
    خندانک خندانک خندانک
    خندانک خندانک
    خندانک
    ارسال پاسخ
    علی احمدی( امین)
    علی احمدی( امین)
    حدود ۱ ماه پیش
    درود بانو
    ممنونم
    💐💐
    ارسال پاسخ
    افسانه پنام (مولد)
    افسانه پنام (مولد)
    حدود ۱ ماه پیش
    خندانک خندانک خندانک
    ارسال پاسخ
    طاهره حسین زاده (کوهواره)

    🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃

    ارسال پاسخ
    علی نظری سرمازه
    حدود ۱ ماه پیش
    کاری نداشت
    یک کام از کتاب‌هایم می‌گرفتم
    دود را از چشمانم بیرون می‌دادم و
    در گیجگاه آسمان‌
    پر می‌زدم
    کسی هم بخاطر بلندپروازی
    بالم را قیچی نمی‌کرد!
    خندانک خندانک
    خندانک
    درود جناب احمدی
    بسیار زیبا
    خندانک خندانک
    شاهزاده خانوم
    شاهزاده خانوم
    حدود ۱ ماه پیش
    خندانک خندانک خندانک
    خندانک خندانک
    خندانک
    ارسال پاسخ
    علی احمدی( امین)
    علی احمدی( امین)
    حدود ۱ ماه پیش
    درود جناب نظری
    سپاسگزارم
    💐💐
    ارسال پاسخ
    افسانه پنام (مولد)
    افسانه پنام (مولد)
    حدود ۱ ماه پیش
    خندانک خندانک خندانک
    ارسال پاسخ
    طاهره حسین زاده (کوهواره)

    🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃

    ارسال پاسخ
    مریم کاسیانی
    حدود ۱ ماه پیش
    درود و عرض ادب
    پایان بندی خوبی داشت
    جا داشت ترکیبات و تصاویر بدیع و بیشتری ایجاد می کردید برای مثال
    شاید قرار بود
    رؤیای پرستوها
    یا
    پرستوهای اراده
    در جمجمه ام ...
    و عوضش اصلاََ نیازی نبود و جالب هم
    سلامت و سربلند بمانید و بسرائید
    🌸🌸🌸🌸🌸
    علی احمدی( امین)
    علی احمدی( امین)
    حدود ۱ ماه پیش

    درود
    اتفاقا اخیرا به موردی که اشاره کردید- در خصوص ایجاد ترکیبات بدیع بیشتر، خیلی فکر کرده‌ام. احساس می‌کنم ممکن است در شرایط خاصی، ترکیبات بدیع بیشتر صرفا شعر را گنگ تر کنند و به قولی نمک اضافی باشند.
    دوستانی که من را می‌شناسند و یا حداقل آثار قبلی من را خواندند، می‌دانند که ترکیب سازی اولویت اول من بوده و همیشه سعی‌ام بر این بوده که ترکیبات و تصاویر بکر خلق کنم. اما احساس می‌کنم در گذشته، گاها زیاده روی‌ کرده‌ام. کلماتم و ارتباطاتشان از تعدیل خارج شدند و فهم مطلب دیگر از دست خارج شد.
    نمی‌گویم که اثرم جا برای ترکیب و تصویر بیشتر نداشت. قطعا داشت. اصلا خودم برای شاعر شدن هنوز خیلی‌ جا دارم! ولی اولویت کنونی من چیز دیگری‌ست. من قصد دارم تا حدودی زیبایی در عین سادگی را کشف کنم. بدنبال جرقه‌هایی هستم که در بافت کلی متن خود را نشان می‌دهند نه لزوما- تاکید می‌کنم نه لزوما- در ترکیب کلمات. حتی در همین اثر گیجگاه آسمان‌ و کوچ کردن افکار و پرستو‌‌های اشغال گر تا حدودی سعی‌ام را در ترکیب و تصویر سازی نشان می‌دهند؛ اما خب سمت و سوی قلمم حداقل الان در جهت دیگری‌ست.
    با خواندن آثار شاعران دیگر و جهان بینی‌های دیگر- خصوصا آثار عبدالملکیان- بر آن شدم تا تغییراتی در نوشتنم ایجاد کنم و ببینم چه نتیجه‌ای میگیرم.
    ضمنا در مورد واژه‌ی *عوضش* حق با شما و شاهزاده خانوم هست. بنظر میرسد که حشو باشد.
    ممنونم از حضور گرمتان
    برقرار باشید💐
    ارسال پاسخ
    شاهزاده خانوم
    شاهزاده خانوم
    حدود ۱ ماه پیش
    خندانک خندانک خندانک
    خندانک خندانک
    خندانک
    ارسال پاسخ
    افسانه پنام (مولد)
    افسانه پنام (مولد)
    حدود ۱ ماه پیش
    خندانک خندانک خندانک
    ارسال پاسخ
    طاهره حسین زاده (کوهواره)


    🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃


    نرگس زند (آرامش)
    حدود ۱ ماه پیش
    درود وعرض ارادت خدمت جناب احمدی بزرگوار خندانک
    خیلی خوش برگشتید وخوشحالیم که هستید خندانک
    اثر هم عالی وزیبا خندانک خندانک
    ویرایش خواهرم شاهزاده رو دوست داشتم خندانک
    در پناه حق همیشه شاد وسلامت باشید خندانک
    شاهزاده خانوم
    شاهزاده خانوم
    حدود ۱ ماه پیش
    خندانک خندانک خندانک
    خندانک خندانک
    خندانک
    ارسال پاسخ
    علی احمدی( امین)
    علی احمدی( امین)
    حدود ۱ ماه پیش
    درود بانو زند
    خیلی خوشحالم که مجدد در جمع‌ دوستان هستم💐
    ممنونم از لطفتون
    بله‌ نگاه خواهرم به اثر قطعا زیبا و متفاوته
    برقرار باشید
    💐💐
    ارسال پاسخ
    افسانه پنام (مولد)
    افسانه پنام (مولد)
    حدود ۱ ماه پیش
    خندانک خندانک خندانک
    ارسال پاسخ
    طاهره حسین زاده (کوهواره)

    🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃

    ارسال پاسخ
    سارا (س.سکوت)
    حدود ۱ ماه پیش
    درود بر شما بزرگوار جناب احمدی
    سپیدی زیبا خواندم از قلم اندیشه ات خندانک
    رد قلمتان هماره زر نگار
    موید باشید وموفق خندانک خندانک
    علی احمدی( امین)
    علی احمدی( امین)
    حدود ۱ ماه پیش
    درود بانو سکوت
    ممنونم از حضور گرم شما
    برقرار باشید
    💐💐
    ارسال پاسخ
    شاهزاده خانوم
    شاهزاده خانوم
    حدود ۱ ماه پیش
    خندانک خندانک خندانک
    خندانک خندانک
    خندانک
    ارسال پاسخ
    افسانه پنام (مولد)
    افسانه پنام (مولد)
    حدود ۱ ماه پیش
    خندانک خندانک خندانک
    ارسال پاسخ
    طاهره حسین زاده (کوهواره)

    🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃

    ارسال پاسخ
    سیده نسترن طالب زاده
    حدود ۱ ماه پیش
    «. امید
    چونان پرنده ایست،
    که در روح آشیان دارد...
    آواز سر می‌دهد با نغمه‌ ای بی‌ کلام
    و هرگز خاموشی نمی‌گزیند...»    درودتان
    زیبا
    زیبا
    زیبا

    هر شعری که خوانده شود، هر ترجمه ی سروده های غیر پارسی و هر خطی از رمان، در سرایش یک شعر سپید اثر میگذارد، من سالها بر این باورم خندانک

    آفرین شاعر ارجمند
    علی احمدی( امین)
    علی احمدی( امین)
    حدود ۱ ماه پیش
    درود
    بله موافقم. قطعا آثار دیگر -در هر قالبی هم که شکل‌ گرفته باشند، بر ذهنیت شاعر و خصوصا شاعر سپید موثرند.
    ممنونم از حضورتان گرامی
    💐💐
    ارسال پاسخ
    علی احمدی( امین)
    علی احمدی( امین)
    حدود ۱ ماه پیش
    ضمنا متشکرم بابت اثر زیبایی که ضمیمه‌ی نظرتان کردید💐
    ارسال پاسخ
    شاهزاده خانوم
    شاهزاده خانوم
    حدود ۱ ماه پیش
    خندانک خندانک خندانک
    خندانک خندانک
    خندانک
    ارسال پاسخ
    افسانه پنام (مولد)
    افسانه پنام (مولد)
    حدود ۱ ماه پیش
    خندانک خندانک خندانک
    ارسال پاسخ
    طاهره حسین زاده (کوهواره)

    🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃

    ارسال پاسخ
    آذردخت شرقی(آذر دخت)
    حدود ۱ ماه پیش
    عرض ادب
    درود بر شما
    بسیار زیبا بود
    کوچ بعضی افکارم آرزوست
    سلامت باشید و سعادتمند
    🌸🌱🌱🌱🌱🌸
    علی احمدی( امین)
    علی احمدی( امین)
    حدود ۱ ماه پیش
    درود بانو
    ممنونم
    برقرار باشید
    💐💐
    ارسال پاسخ
    شاهزاده خانوم
    شاهزاده خانوم
    حدود ۱ ماه پیش
    خندانک خندانک خندانک
    خندانک خندانک
    خندانک
    ارسال پاسخ
    افسانه پنام (مولد)
    افسانه پنام (مولد)
    حدود ۱ ماه پیش
    خندانک خندانک خندانک
    ارسال پاسخ
    طاهره حسین زاده (کوهواره)

    🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃

    ارسال پاسخ
    محمد باقر انصاری دزفولی
    حدود ۱ ماه پیش
    باعرض سلام
    شعرزیبا
    چیدمان زیبا
    قلم توانا
    همیشه برقرارباشید
    درود برشما شاعرگرامی
    خندانک خندانک
    علی احمدی( امین)
    علی احمدی( امین)
    حدود ۱ ماه پیش
    درود بزرگوار
    ممنونم از شما
    برقرار باشید
    💐💐
    ارسال پاسخ
    شاهزاده خانوم
    شاهزاده خانوم
    حدود ۱ ماه پیش
    خندانک خندانک خندانک
    خندانک خندانک
    خندانک
    ارسال پاسخ
    افسانه پنام (مولد)
    افسانه پنام (مولد)
    حدود ۱ ماه پیش
    خندانک خندانک خندانک
    ارسال پاسخ
    طاهره حسین زاده (کوهواره)

    🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃

    ارسال پاسخ
    فرشید به گزین
    حدود ۱ ماه پیش
    سلام‌ علی جان
    دیدم که نسبت کامنتگذاران شعرتون ۹ به ۴ هست
    با این کامنت میشه ۹ به ۵ و شاید این حس غربت رو کم کنه خندانک
    اینکه البت فقط جنبه شوخی داشت و حمایت و توجهی که خانمهای بزرگوار سایت از صفحه اشعار یا وبلاگها میکنند عالیه و مغتنم خندانک
    شعرتون عالی بود و اگر بر اساس مضمون از پیش دیده‌ای نسروده باشید ، کشف قشنگی هست
    نظرات دوستان و پیشنهادهاشون هم قابل تامل بود

    درمورد این قسمت :

    قرار بود که پرستو‌ها
    در جمجمه‌ام لَم بدهند و
    عوضش
    افکارم را تشویق به کوچ بکنند

    به نظرم با یک تعبیر میشه " در عوضش.." رو حشو قلمداد نکرد

    یعنی اگه یک عمل مورد نظر باشه : پرستو لم بده و افکارمو تشویق به ... کنه ، در عوضش اضافیه

    ولی اگه منظور یه جور بده بستون باشه و درازای اینکه جایی برای لمیدن بهش داده شده ، افکارم رو تشویق کنه ... انگار لازمه که گفته بشه در عوضش یا بجاش یا ...
    بند دوم جالب بود کام گرفتن و دود و قیچی و ... تصویر سوررئالی ساخته و یه جور تعلیق هم انگار حس میشه ، هم به دلیل پرواز و هم اینکه ادم با قطعیت نمیتونه بگه خوب منظور شاعر فلان ماجرا ست یا فلان بحث یا معنی

    زنده باشید خندانک
    علی احمدی( امین)
    علی احمدی( امین)
    حدود ۱ ماه پیش
    سلام جناب به گزین
    موافقم. در شرایط دومی که عرض کردید، *عوضش* حشو قلمداد نمیشه.
    لطف دارید به اثر بنده.
    ممنونم از حضور گرم‌تون و نظرات ظریف و جامعی که پای اشعار دوستان به جا می‌گذارید.
    دمتون گرم و سرتون سلامت
    💐💐
    ارسال پاسخ
    افسانه پنام (مولد)
    افسانه پنام (مولد)
    حدود ۱ ماه پیش
    خندانک خندانک خندانک
    ارسال پاسخ
    طاهره حسین زاده (کوهواره)

    🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃

    پژمان بدری
    حدود ۱ ماه پیش
    سلام علی جان بازگشت پیروزمنداتو به سایت تبریک میگم
    خندانک
    از لحاظ انشایی وقتی تو از حرف اضافه تو جمله ات استفاده کردی همونو به فعلت نباید بچسبونی این ضعف تالیف میشه
    فعل بکنند غلطه محضه کنند درسته خندانک

    و چندتا حشو بی دلیل تو کارت هست از اون واو ربط دوم که باید به شکلی دیگه بیان میشد تا جاهای دیگه خلاصه برای یه شعر کوتاه حشو و جملات ربط زیاد پذیرا نیست
    و من این ارسالی تو بیشتر دست گرمی میبینم برای اومدن توو تشک ناب
    و بعدش فیتیله پیچ کردن و شعرای خوبتو میبینم
    و تصاویر شعریتم تازگی نداشت پیش ترها به شکل های گوناگون لم دادن چرندگان و پرندگان و خزندگان و در اشعار دیگران دیدیم

    مخلصات خندانک
    شاهزاده خانوم
    شاهزاده خانوم
    حدود ۱ ماه پیش
    خندانک خندانک خندانک
    خندانک خندانک
    خندانک
    ارسال پاسخ
    علی احمدی( امین)
    علی احمدی( امین)
    حدود ۱ ماه پیش
    ممنونم خواهرم بابت گل‌افشانی پای محبت دوستان خندانک خندانک
    علی احمدی( امین)
    علی احمدی( امین)
    حدود ۱ ماه پیش
    درود پژمان خان
    ممنونم از نظر نقادانه‌ی شما
    برقرار باشید
    خندانک خندانک
    ارسال پاسخ
    افسانه پنام (مولد)
    افسانه پنام (مولد)
    حدود ۱ ماه پیش
    خندانک خندانک خندانک
    ارسال پاسخ
    طاهره حسین زاده (کوهواره)

    🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃

    محمدرضا آزادبخت
    حدود ۱ ماه پیش
    خندانک
    علی احمدی( امین)
    علی احمدی( امین)
    حدود ۱ ماه پیش
    خندانک خندانک
    ارسال پاسخ
    افسانه پنام (مولد)
    افسانه پنام (مولد)
    حدود ۱ ماه پیش
    خندانک خندانک خندانک
    ارسال پاسخ
    طاهره حسین زاده (کوهواره)

    🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃

    علی مزینانی عسکری
    حدود ۱ ماه پیش
    سلام و عرض ارادت
    ایام به کام
    احسنت
    خندانک خندانک خندانک
    علی احمدی( امین)
    علی احمدی( امین)
    حدود ۱ ماه پیش
    درود
    ممنونم
    خندانک خندانک
    ارسال پاسخ
    افسانه پنام (مولد)
    افسانه پنام (مولد)
    حدود ۱ ماه پیش
    خندانک خندانک خندانک
    ارسال پاسخ
    طاهره حسین زاده (کوهواره)

    🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃

    ارسال پاسخ
    راحله حصارکی (راحیل)
    حدود ۱ ماه پیش
    دیدگاه جالبی بود👌👌👌👌
    بسیار زیبا 👏👏👏

    ╭━━━━━━━━━╮
    ❇️᭄‌𝙇𝙞𝙠𝙚 𝄠⃝🟢♦️like🔮
    ♟️᭄‌𝙇𝙞𝙠𝙚 𝄠⃝🔴
    ✅᭄‌𝙇𝙞𝙠𝙚 𝄠⃝🔵
    ╚═══════╝
    افسانه پنام (مولد)
    افسانه پنام (مولد)
    حدود ۱ ماه پیش
    خندانک خندانک خندانک
    ارسال پاسخ
    علی احمدی( امین)
    علی احمدی( امین)
    حدود ۱ ماه پیش
    درود بانو
    ممنونم از شما
    💐💐
    ارسال پاسخ
    طاهره حسین زاده (کوهواره)

    🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃

    ارسال پاسخ
    افسانه پنام (مولد)
    حدود ۱ ماه پیش
    سلام و درود جناب احمدی بزرگوار
    سپید زیبایی سرودید
    هزاران درود خندانک خندانک
    سلامت و تندرست باشید خندانک
    علی احمدی( امین)
    علی احمدی( امین)
    حدود ۱ ماه پیش
    درود بانو پیام گرانقدر
    زیبا نگاهید گرامی
    ممنونم از گل‌هایی که پای نظرات دوستان کاشتید. تقدیم به گلِ وجودتان💐
    ارسال پاسخ
    طاهره حسین زاده (کوهواره)

    🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃

    منوچهربابایی
    حدود ۱ ماه پیش
    سلام و عرض ادب دوست شاعرم
    شعر خوب رانمیتوان کتمان کرد
    این صفجه زیباست...بی تعارف
    قلمتان را دوست دارم و جسارتتان در فرم شکنی برایم قابل تقدیر است
    شعر رو دیروز خونده بودم و نظر هم نوشتم،ولی الان که صفحه سبز خانم دکتر رو میخوندم دیدم نظرم نیستش ،احتمالا دستم خورده پاکیدم.🙏🙏🙏
    شاعرانه هایتان برقرار🌹🌹🌹🌹🌹
    علی احمدی( امین)
    علی احمدی( امین)
    حدود ۱ ماه پیش
    سلام دوست عزیزم
    به من لطف دارید.
    اتفاقا من هم مدت زیادی میشه که با آثارتون آشنا هستم و از قلم‌تون لذت میبرم. خیلی بی‌تعارف و بی‌بده بستون خدمتتون عرض کردم.
    برقرار باشید
    💐
    ارسال پاسخ
    طاهره حسین زاده (کوهواره)

    سلام سپاس‌گزارم استادبابایی عزیزو مهربان
    دلگویه‌های‌شما هم اصالت‌اندیش‌ و زیباست خندانک خندانک خندانک

    ارسال پاسخ
    طاهره حسین زاده (کوهواره)

    🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃

    محمدرضا آزادبخت
    حدود ۱ ماه پیش
    خندانک
    علی احمدی( امین)
    علی احمدی( امین)
    حدود ۱ ماه پیش
    💐💐
    ارسال پاسخ
    طاهره حسین زاده (کوهواره)

    🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃

    فرشید به گزین
    حدود ۱ ماه پیش
    سلام مجدد
    از مشترکات شعر سپید و کلاسیک علاوه بر قافیه ، البته به شکلی که عرض شد ، میتوان از ردیف هم نام برد و انهم ردیف آغازی و بدون قافیه :

    سال بد
    سال باد
    سال اشك
    سال شك
    سال روزهاي دراز و استقامتهاي كم
    سالي كه غرور گدايي كرد

    در شعر پیش از اسلام هم شعر مردف و بی قافیه سابقه داره
    ببخشید که پرحرفی کردم خندانک
    علی احمدی( امین)
    علی احمدی( امین)
    حدود ۱ ماه پیش
    درود جناب به گزین
    به نکته‌ی جالبی اشاره کردید
    سپاسگزارم بابت ظرافت نگاهتان
    💐💐
    ارسال پاسخ
    طاهره حسین زاده (کوهواره)


    🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃

    محمدرضا آزادبخت
    حدود ۱ ماه پیش
    خندانک
    علی احمدی( امین)
    علی احمدی( امین)
    حدود ۱ ماه پیش
    💐💐
    ارسال پاسخ
    طاهره حسین زاده (کوهواره)

    🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃

    مریم عادلی
    حدود ۱ ماه پیش
    درود خندانک خندانک خندانک
    علی احمدی( امین)
    علی احمدی( امین)
    حدود ۱ ماه پیش
    درود💐
    ارسال پاسخ
    طاهره حسین زاده (کوهواره)

    🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃

    ارسال پاسخ
    جواد مهدی پور
    حدود ۱ ماه پیش
    درود بر شما جناب احمدی گرامی خندانک

    شعری ناب مزین به نقد و نظر دوستان بویژه نقد گران ارج استاد گرامی بانو کوهواره خواندم و بهره مند شدم

    سر فراز باشید به مهر

    خندانک خندانک خندانک
    خندانک خندانک
    علی احمدی( امین)
    علی احمدی( امین)
    حدود ۱ ماه پیش
    درود جناب مهدی‌پور گرامی
    ممنونم از حضور شما
    برقرار باشید
    💐💐
    ارسال پاسخ
    طاهره حسین زاده (کوهواره)

    سلام سپاسگزارم استاددکترمهدی‌پور حکمت‌اندیش
    غزلیات شما هم ناب و زیباست خندانک خندانک خندانک

    ارسال پاسخ
    طاهره حسین زاده (کوهواره)

    🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃

    نیره صدری
    حدود ۱ ماه پیش
    درود واحترام جناب احمدی گرامی خندانک
    زیبا و بلند معنا سرودید
    آفرین خندانک خندانک
    علی احمدی( امین)
    علی احمدی( امین)
    حدود ۱ ماه پیش
    درود بانو صدری گرامی
    ممنونم از شما
    💐💐
    ارسال پاسخ
    طاهره حسین زاده (کوهواره)

    🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃

    آوا   صیاد
    حدود ۱ ماه پیش
    درود شعری زیبا از قلمتان خواندم
    طاهره حسین زاده (کوهواره)


    🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃    ارسال پاسخ
    علی احمدی( امین)
    علی احمدی( امین)
    حدود ۱ ماه پیش
    درود بانو
    ممنونم
    💐💐
    ارسال پاسخ
    علی احمدی( امین)
    علی احمدی( امین)
    حدود ۱ ماه پیش
    ممنونم استاد بزرگوارم بابت کاشتن گل پای نظر لطف دوستان
    تقدیم گلِ وجودتان💐
    طاهره حسین زاده (کوهواره)


    🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃


    زنده باشید کاری نکردم بزرگوارید خندانک

    معصومه خدابنده
    حدود ۱ ماه پیش
    سلام واحترام جناب احمدی ارجمند
    سروده ی زیبایی بود
    وصفحه ی پُر باری بود
    درود بر شما و قلم‌نابتان
    و درود بر همه ی استادان عزیز
    پایدار باشید
    🌷🌷
    علی احمدی( امین)
    علی احمدی( امین)
    حدود ۱ ماه پیش
    درود بانو خدابنده گرامی
    ممنونم از حضور گرم شما
    💐💐
    ارسال پاسخ
    طاهره حسین زاده (کوهواره)

    🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃
    ارسال پاسخ
    محمدرضا آزادبخت
    حدود ۱ ماه پیش
    خندانک
    علی احمدی( امین)
    علی احمدی( امین)
    حدود ۱ ماه پیش
    💐💐
    ارسال پاسخ
    طاهره حسین زاده (کوهواره)

    🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃

    محمد گلی ایوری
    حدود ۱ ماه پیش
    درود و عرض احترام جناب احمدی عزیز
    عالی بود و جالب
    آفرینتان

    سرفراز باشید و بی نیاز
    خندانک خندانک خندانک
    علی احمدی( امین)
    علی احمدی( امین)
    حدود ۱ ماه پیش
    درود جناب ایوری گرامی
    لطف دارید
    پاینده باشید
    خندانک خندانک
    ارسال پاسخ
    طاهره حسین زاده (کوهواره)

    🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃

    جواد کاظمی نیک
    حدود ۱ ماه پیش
    درودبرشما زیبابود علی جان عزیزمممممم بسیار عالی و پرمفهوم بود احسنت برشما خداقوت عزیزدلم دوستتتتتتتتتتتتتتتدارم 🌹🌹🌹خوش آمدید 🌹🌹☘️☘️🍀🍀🌿🌿🌿🌿🌹🌹🌹🌹🌼🌼🌼🌼🪴🌹🌹🌹💐💐💐🌸🌸🌸🪷🏵🏵 🌹🌹🌹🌹🌹☘️☘️🍀🍀🌿🌿🌿🌿🌹🌹🌹🌹🌼🌼🌼🌼🪴🌹🌹🌹💐💐💐🌸🌸🌸🪷🏵🏵 🌹🌹🌹🌹🌹☘️☘️🍀🍀🌿🌿🌿🌿🌹🌹🌹🌹🌼🌼🌼🌼🪴🌹🌹🌹💐💐💐🌸🌸🌸🪷🏵🏵 🌹🌹🌹خوش آمدید 🌹🌹☘️☘️🍀🍀🌿🌿🌿🌿🌹🌹🌹🌹🌼🌼🌼🌼🪴🌹🌹🌹💐💐💐🌸🌸🌸🪷🏵🏵 🌹🌹🌹🌹🌹☘️☘️🍀🍀🌿🌿🌿🌿🌹🌹🌹🌹🌼🌼🌼🌼🪴🌹🌹🌹💐💐💐🌸🌸🌸🪷🏵🏵 🌹🌹🌹🌹🌹☘️☘️🍀🍀🌿🌿🌿🌿🌹🌹🌹🌹🌼🌼🌼🌼🪴🌹🌹🌹💐💐💐🌸🌸🌸🪷🏵🏵
    محمد فاضلی نژاد
    ۲ هفته پیش
    عجب شعر زیبا و شسته رفته ای
    درود به جناب احمدی عزیز
    از این که بعد از مدتها میهمان صفحه زیبا و پر بار شما بودم بسار خورسندم
    دستمریزاد ، خیلی عالی بود خیلی
    برقرار باشی دوست خوبم خندانک
    تنها کابران عضو میتوانند نظر دهند.


    (متن های کوتاه و غیر مرتبط با نقد، با صلاحدید مدیران حذف خواهند شد)
    ارسال پیام خصوصی

    نقد و آموزش

    نظرات

    مشاعره

    کاربران اشتراک دار

    کلیه ی مطالب این سایت توسط کاربران ارسال می شود و انتشار در شعرناب مبنی بر تایید و یا رد مطالب از جانب مدیریت نیست .
    استفاده از مطالب به هر نحو با رضایت صاحب اثر و ذکر منبع بلامانع می باشد . تمام حقوق مادی و معنوی برای شعرناب محفوظ است.
    0