سایت شعرناب محیطی صمیمی و ادبی برای شاعران جوان و معاصر - نقد شعر- ویراستاری شعر - فروش شعر و ترانه اشعار خود را با هزاران شاعر به اشتراک بگذارید

منو کاربریعضویت در شعرناب
درخواست رمز جدید

معرفی شاعران معاصر

انتشار ویژه ناب

تبلیغات متنی

♪♫ صدای شاعران ♪♫

تقویم روز

دوشنبه 30 فروردين 1400
  8 رمضان 1442
   Monday 19 Apr 2021

    پر نشاط ترین اشعار

    کانال رسمی شعرناب

    بار پروردگارا، دلهاي ما را به باطل ميل مده پس از آنکه به حق هدايت فرمودي و به ما از لطف خود رحمتي عطا فرما، که تويي بسيار بخشنده (بي‌منّت). آل عمران آیه ۸

    دوشنبه ۳۰ فروردين

    پست های وبلاگ

    شعرناب
    سلام ميكنم به انقلاب دشت
    ارسال شده توسط

    فرحناز راسخ

    در تاریخ : پنجشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۳ ۲۳:۴۲
    موضوع: آزاد | تعداد بازدید : ۳۳۶ | نظرات : ۱۴

     فصـــل بهـــار، جلـــوه گـــاه قـــدرت پروردگـــارزمانی که فصل بهار می رسد روح دوباره در کالبد طبیعت بی جان و افسرده دمیده می شود و طبیعت لباس حیات بر تن می کند و این گونهمحمد صابر صفار است که رستاخیز انسان و جهان، با پیدایش بهار به تماشا گذاشته می شود. پرنده ها، نغمه ها و سرودهای فرح بخش و تازه سرمی دهند و انسان ها را به مهرورزی، گره گشایی و هم گرایی فرا می خوانند. بهار، پیام آور عشق و رویش است و موسم سرور و آشتی و به همین خاطر دوست داشتنی و خواستنی است و با آمدنش دل ها سرشار از سرور و جان ها معرفت می یابد. 
    بهار، پیام آور تعادل است و اینکه در سایه تعادل، زندگی زیبا می شود. یعنی بهار اوزان شب و روز است که زیبایی و اهمیت عدالت را در نظام طبیعت به نمایش می گذارد. 
    بهار، فصل حکمت الهی است اینکه چشمه مهر ایزد همواره به سوی آدمیان و همه موجودات، سرازیراست و ما اگر او و نشانه هایش را فراموش کنیم، او هرگز ما را فراموش نمی کند و با دگرگونی فصل ها نیز به جلوه گری قدرت بی پایانش می پردازد تا شاید دلی به یاد او افتد و به شوق او بتپد و بر اثر تماشای جلوه هایش، اشک شوق از چشمی جاری شود.
    در واقع جهان هستی، کمال وجمال پروردگار را به تماشا می گزارد و همه ساله برای بشریاد می دهد که زنده شدن پس از مرگ حقیقت بوده که از توانایی خالق این جهان است. 
    به دید حافظ:
    مراد دل ز تماشای باغ عالم چیست؟
    به دست مردم چشم، از رخ تو گل چیدن
    زیرا بهار یکی از باشکوه ترین جلوه های خدا در جهان هستی است و می توان با تماشای آن، نقبی به عالم معنا زد و راهی به سوی خدا یافت و جمال پروردگار را به تماشا نشست. 
    به قول سعدی(رح):
    بامدادی که تفاوت نکند لیل و نهار
    خوش بود دامن صحرا و تماشای بهار
    بلبلان وقت گل آمد که بنالند ازشوق
    نه کنم از بلبل مستی تو بنال ای هوشیار
    آفرینش همه تنبیه خداوند دل است
    دل ندارد که ندارد به خداوند اقرار
    خبرت هست که مرغان سحر می گویند
    آخرای خفته! سر از خواب جهالت بردار
    لذا زیبایی و شکوه بهار، درس مهر ورزی و دگرگرایی و گره گشایی به آدمیان می دهد. خداوند فراموش شان نمی کند؛ و جلوه گری دوبارۀ بهار، دل ها را در یاد خویش عطرآگین می سازد. با دیدن جلوه های خداوند در فصل بهار، بیشتر به عظمت خداوندی پی می بریم و بدانیم که طبیعت به عنوان یکی از نشانه های خدا، سرشار از درس و عبرت است. دلی که بیدار است، در هر پدیده ای عبرتی می بیند و از هر نشانه ای، درسی می آموزد. بیداردلان، از بهار، درس تحول و نوشدن می آموزند. به استناد از قول پیامبر(ص): "آن کس که با تغییر دنیا از وضعی به وضع دیگرآگاه نشود، ازغافل ترین مردمان است".
    اگرطبیعت دوباره سبز و شاداب می شود، ما نیز می توانیم. اگر بهار، فصل ادامه زندگی و طراوت است، چرا ما این گونه نباشیم؟ 
    باید توجه داشته باشیم که تغییر هر پدیده ای در جوامع بشری، به دست انسان است و همه تحول دراین زمینه با اراده انسان انجام می شود. اگرانسان بخواهد در وضعیت جامعه خود، کشور خود و زندگی خود تحول ایجاد کند، باید این تحول را در خود آغاز کند؛ تحول اخلاقی و درونی، رفتن به سوی صفا و انسانیت، عبودیت پروردگار و تسلیم (شدن) در برابر ارادۀ خداوند عالم و آفریننده هستی است که این تحول، سعادت انسان ها را در بعد زندگی ظاهری و باطنی تضمین می کند.
    ازهمین رهگذر، پیامبر اکرم(ص) می فرماید: « اِذا رَأَیتُم الرَّبیعَ فَأَکْثِروا ذِکرَ النُّشورِ؛ هر وقت بهار را دیدید، بسیار از قیامت یاد کنید».
    زیرابا فرارسیدن زمستان، فروغ زندگی از سیمای طبیعت رخت برمی بندد و افسردگی و پژمردگی جای آن را می گیرد و طبیعت به شکل موجودی بی جان درمی آید. 
    مولانای بلخ می گوید:
    این بهارنو ز بعد برگ ریز
    هست برهان بروجود رستخیز
    دربهاران رازها پیدا شود
    هرچه خورده است این زمین رسوا شود
    رازها را می کند حق آشکار
    چون بخواهد رست، تخم بدمکار
    درواقع زنده شدن طبیعت در فصل بهار، یادآور روز رستاخیز و زنده شدن مردگان است و در نتیجه بیداردلان، در فصل بهار، به پرهیزکاری بیشتر مبادرت می ورزند. 
     
     

    ارسال پیام خصوصی اشتراک گذاری : | | | | |
    این پست با شماره ۵۲۳۹ در تاریخ پنجشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۳ ۲۳:۴۲ در سایت شعر ناب ثبت گردید

    نقدها و نظرات
    تنها کابران عضو میتوانند نظر دهند.    ارسال پیام خصوصی

    نقدو تحلیل شعر شاعران سایت

    نظرات

    مشاعره

    کاربران اشتراک دار

    محل انتشار اشعار شاعران دارای اشتراک

    حمایت از شعرناب

    شعرناب

    با قرار دادن کد زير در سايت و يا وبلاگ خود از شعر ناب حمايت نمایید.

    کلیه ی مطالب این سایت توسط کاربران ارسال می شود و انتشار در شعرناب مبنی بر تایید و یا رد مطالب از جانب مدیریت نیست .
    استفاده از مطالب به هر نحو با رضایت صاحب اثر و ذکر منبع بلامانع می باشد . تمام حقوق مادی و معنوی برای شعرناب محفوظ است.
    0