سایت شعرناب محیطی صمیمی و ادبی برای شاعران جوان و معاصر - نقد شعر- ویراستاری شعر - فروش شعر و ترانه اشعار خود را با هزاران شاعر به اشتراک بگذارید

قَالَ رَبِّ اغْفِرْ لِي وَهَبْ لِي مُلْكًا لَا يَنْبَغِي لِأَحَدٍ مِنْ بَعْدِي ۖ إِنَّكَ أَنْتَ الْوَهَّابُ عرض کرد: بار الها، به لطف و کرمت از خطای من در گذر و مرا ملک و سلطنتی عطا فرما که پس از من احدی را نسزد، که تو تنها بخشنده بی عوضی. 35 سوره ص

چهارشنبه ۷ اسفند

پست های وبلاگ

شعرناب
پیشنهادات ورزنده
ارسال شده توسط

علیرضا آیت اللهی

در تاریخ : دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۲ ۰۲:۱۱
موضوع: آزاد | تعداد بازدید : ۱۲۷۴ | نظرات : ۳۰

 
 
پیشنهادات ورزنده !
 
 
در راهنمای سایت مرقوم فرموده اند « منتظر نظرات و پیشنهادات ارزنده شما هستیم » . ما نظرات نداریم ؛ چرا که از قدیم کسی محبوب و ممتاز بوده است که به خصوص « بی نظر و بی غرض » باشد ! ؛ فرهنگ ایرانی را فراموش نکنیم ! ، مگر اینکه همه ی نظرش تعارف و تملق باشد و در انتها هم ده تا شکلکی که کف می زند بگذارد با بیست الی بیست و پنج رُز سرخ ! حالا اگر بیشتر شد که چه بهتر ... مگر چهل پنجاه تا کلیک کردن خرجی دارد ؟ مال پدرمان که نیست ...
... و تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل ! ؛ این که « نظر » با « نقد » هم زمین تا آسمان فرق می کند ( و نظر را هرکسی می دهد ، امٌا نقد کار کسی است که لااقل به دستورزبان فارسی ، بدیع و عروض و قافیه ، مجملی از تاریخ ادبیات فارسی ، سبک های ادبی فارسی و جهانی ، و...  تسلط داشته در حد کارشناسی ادبیات تحصیل داشته باشد ) را بگذاریم و بگذریم که اهل مماشات و مسامحه ئیم ! ؛ و این که « هرکسی » « هرچیزی » که می خواهد بنویسد نفسِ « استقلال ِ » رای ، و « آزادی » بیان ! و مردم سالاری صددرصد مردمی ! است ؛ امٌا مخارج بریدن شاخهائی که احتمالا" پس از خواندن هرمرتبه از این افاضات در ستون « نقد » روی سر بنده ی حقیر فقیر سراپا تقصیر سبز خواهد شد را چه کسی می پردازد ؟ . اینها نقد ادبی است ؟! ، و اینها « منتقدان ادبی ایران » ؟! ، جلٌ الخالق ! .
« پیشنهاد » هم تعارف که نیست ؛ حتی تعارف هم آمد و نیامد دارد . مبادا عملا" مداخله تلقی شود ؟ ( که معمولا" می شود ! تعارف را بگذاریم کنار ! ... ) ؛ به خصوص برای تازه واردی مثل بنده که بگویند « توی ده راهش نمی دادند احوال خانه ی کدخدا را می پرسید ! » و حق هم دارند . ازاینجا به خودم به جای اینکه بگویم سایت بنابر مختصر تحصیلات جامعه شناسیم می گویم : دهکده ! .
البته یک قید هم آورده اند که قید هر پیشنهادی را بزنیم : پیشنهادات « ارزنده » ! ( . چه کسی است که پیشنهادات خود را ارزنده نداند ؟ کس نگوید که دوغ من ترش است ! ) . خوب ، حالا که دنیا دنیای شعر و ادبیات است ما هم به ردیف و قافیه متوسل شده می گوئیم که به دنبال ورزش و تمرین و ورزندگی  در پیشنهاد دادن هستیم و فعلا" در مرحله ی ورز دادن ؛ و بنابر این پیشنهادات ورزنده ! شروع کنیم ؟ یاعلی ! ؛ در یادداشت آینده :
کامنت های مقام محترم مدیریت سایت برای خوشآمد گوئی . 

ارسال پیام خصوصی اشتراک گذاری : | | | | |
این پست با شماره ۳۳۳۵ در تاریخ دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۲ ۰۲:۱۱ در سایت شعر ناب ثبت گردید

نقدها و نظرات
عباسعلی استکی(چشمه)
يکشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۲ ۱۰:۰۲
سلام استاد آیت اللهی عزیز و گرامی
مثل همیشه از مطالب ارزشمند حضرتعالی بهره بردیم گرامی
سایت وزین آوای دل مقدم شما را گرامی میدارد
قلم حضرتعالی در مورد زوایای مختلف ادبیات پارسی و شعر کهن ایرانی منحصر به فرد است
مطالب خوبتان در مورد فرهنگ و ادبیات این مرز و بوم هنوز در یادکمترین بجا مانده است
اطمینان دارم که دوستان و کاربران شعر ناب قدر قلم سلیم و صفای باطن حضرت عالی را خواهند داشت
منتظر مقاله های مفید و ارزشمند شما هستم
برایتان آرزوی موفقیت میکنم خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک
فرید  عباسی
شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۲ ۱۸:۲۴
سلام و درود بر شما بزرگوار ما را مفتخر به حضور خود بنمای ما هم بسیار خوشحال می شویم که اساتید بزرگواری دراین محفل جمع شوند و ما بیاموزیم همه ی دوستان در اینجا عاشقانه تشنه ی یادگیری هستند و همه خرسندیم اما شما حقیقت را فرمودید در واقع گاهی باید به یک دسته گل اکتفا کرد چون برخی از عزیزان از اینکه واقعا نقد شوند پریشان شده و قهر می کنند یا با نوعی کنایه و ... جواب می دهند و ما تجربه کرده ایم ...! در نقد عزیزانی که نقد می شوند بار ها از طرف همه این مطلب عنوان شده که نقد نباید کسی را برنجاند ! و ما هم چون دوستان عزیز را بسیار دوست داریم هر وقت بخواهیم نقدی کنیم کاملا جنبه های مختلف را در نظر می گیریم و اینکه نقد زاویه ها و گونه های مختلفی دارد که بحث شده است و هر کدام از بزرگواران در یک زمینه به نقد می پردازند و تقریبا بدون برنامه ریزی تقسیم بندی شده است ولی معمولا اساتیدی چون شما که در این سایت هستند پا جلو نمی گذارند و من بیسواد گاهی نقد می کنم که خوب دیگر منم نقد هام بیشتر نقد در مفهوم و واژه هاست و کاری به ساختار های و دیگر مسائل ادبی ندارم استاد نفس احمدی استاد آصف استاد دلجویی و بانو صدف نقد می کنند که به نظر من حقیر نقد هایشان کاملا اصولی و زیباست و اگر غیر از این بود این همه شاعر عزیز اینجا هستند خوب لابد در مقابل نقدشان حرفی می زدند پاینده باشید منتظر حضور سبز و همیشگی شما بزرگوار هستیم خندانک
منوچهر مجاهدنیا
شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۲ ۱۸:۰۱
خندانک
ارشک امیری توسلی
شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۲ ۱۸:۴۹
درود بر بزرگان خندانک
درود بر شما خندانک

فرصتی فراهم شد تا این کمترین نیز ، نکته ای را به عرض برسانم . "پیشنهاد" واژه ای فارسی است ؛ بر پایۀ آیین نگارش و ویرایش ، درست آن است ، این واژه را با افزودن "ها" جمع ببندیم و نه با "ات" .

ای کاش ، عبارت "نظرات و پیشنهادات" در بخش مورد نظرتان در این وبگاه "نظرها و پیشنهادها" دیده می شد و عنوان نوشتۀ ارزندۀ جناب عالی ، "پیشنهادهای ورزنده" !

از اینکه همچون خروسی بی محل ، اینچنین نابهنگام ، این نکته را یادآور شدم ، پوزشم بپذیرید و گستاخی ام را ببخشید .

پیروز و پاینده باشید خندانک
تا درودی دیگر ، بدرود خندانک
فاطمه رها(رهای رهاتر از قاصدک)
شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۲ ۱۸:۵۷
خندانک خندانک

برقرار باشید با اهداف زیبا

برای برقراری ارتباط زیباتر اهالی خندانک خندانک دهکده ناب خندانک خندانک

با همدیگر خندانک خندانک خندانک

خندانک
فرید  عباسی
شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۲ ۲۱:۵۶
درود مجدد حضور استاد گرانقدر جناب ایت اللهی :
بزرگوار پوزش می طلبم از اینکه فکر کردم که خیلی وقت است در سایت هستید اما انگار همین هفته تشریف آورده اید خیر مقدم عرض می نمایم خندانک بزرگوار در فضای مجازی چندین سایت همچون سایت شعر ناب هستند که به فعالیت ادبی مشغولند ومن با افتخار همواره در آنها حضور داشته ام و از بزرگوارانی چون شما آموخته ام ولی سایت شعر ناب چند ویژگی بارز دارد اولین ویژگی آن سادگی و آسانی ارتباط با مدیر محترم سایت همدلی و همدردی ایشان با همه ی اعضا و ایجاد پیوندی زیبا و دوستانه در یک فضای پر از مهر و احترام است و دقیقا ما در این سایت با هم داریم زندگی می کنیم . آنچه شما فرموده اید .. دراین سایت دوستان بزرگواری هستند که همواره به ما درس مهربانی و صمیمیت می دهند پستهایی غیر از پست شعر هست که لابد شما هم انها را دیده اید ما در این سایت همه برای یاد گیری آمده ایم و به قول معروف .
در مکتب عشق هیچ کس سرور نیست .
امیدواریم بتوانیم از بزرگانی چون شما بیاموزیم و بهره ببریم
دو باره خیر مقدم عرض کرده و حضورتان را ارج می نهم درود خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک
میثم دانایی
شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۲ ۲۳:۱۷
درودبرشما استاد ایت الهی به شعر ناب خوش امدید خندانک
معصومه عرفانی (عرفان )
يکشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۲ ۰۶:۴۹
سلام استاد بزرگوار جناب آیت الهی به سایت وزین شعر ناب خوش آمدید
اشعار بسیار زیبایی سرودید زنده باشید استاد خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک
محمد رضازاده
يکشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۲ ۰۷:۱۲
سلام یه سوال دارم حس کردم اینجا میشه مطرحش کرد به نظر بزرگان شعر گفتن یک فن هست یا یک هنر یا آینکه هردو ؟ واما اگر هر دو هست بفرمایید بفرمایید اول هنر محسوب میشه و بعد با فنون تکمیل میشه یا اول باید فنون رو بدونی تا بتونی پا به عرصه شعر بزاری ؟ ممنون میشم این تاریکی ذهن بنده ی حقیر رو روشن بفرمایین .

خندانک
علیرضا آیت اللهی
يکشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۲ ۰۸:۲۸
پژوهشگر ارجمند و شاعر گرامی جناب آقای ارشک امیری توسلی
بزرگواری فرموده اید
حق با شما است . منظور من آن نبوده است که « پیشنهادها » مصطلح نیست ؛ نقل قولی از استادانم کرده ام که در مقالات مطبوعات قدیم بسیار مشاهده می شود . در مثل مناقشه نیست . و آنگاه معروض داشته ام که « پیشنهاد ات » مصطلح است . « اثبات شئ نفی ما عداء نمی کند » برادر گرامی .
روشن شدم و بسیار خوشوقت از این که جمع بستن واژه فارسی با « علامت » ! های جمع فارسی هم اکنون ، و دربین نسل های پس از من ، غالب شده است . امٌا حس می کنم که از اصل موضوع کلٌی « نقد شعر در این سایت » به تدریج خارج شده به حاشیه ای جزئی می رویم ( که البته در جای خود بسیار هم مهم است ) . پس برای خروج از این حاشیه عرایضم را خلاصه می کنم :
- بسیار خوشحال می شوم که زبان فارسی خالص تر شود ؛ امٌا در واقعیت امر ما دو واژه و قاعده عربی را حذف می کنیم و به جای آن بیست واژه و چه بسا قاعده غربی وارد زبان ما می شوند . « زبان پاک » ( به یاد کسروی ) غیر ممکن است ؛ و به همین دلیل و به دلایلی که قبلا" معروض داشتم نوشتن « پیشنهادات » را موجه می دانم ؛ متداول است و در ترکیب با ورزنده بهتر در دهان میچرخد .
- اصولا" هنر و ادبیٌات از علوم محض ، مثلا" ریاضیٌات ، نیستند که همه بر سر یک وضع به توافق بی چون و چرا برسند و باز مثلا" بگویند : دو دوتا می شود چهارتا .
- ادبیٌات « نظری » و « نسبی » هستند ؛ نظری را شما می توانید « سلیقه ای » هم بخوانید . نمی توان حکم داد و قانون وضع کرد که فلان واژه را حتما" و حتما" باید به فلان صورتی نوشت و به فلان صورتی تلفظ کرد و به فلان صورتی جمع بست . به خصوص در عالم ادبیٌات که موسیقیِ عبارات بسیار مهم هستند و از آن مهم تر : ضرورتهای ردیف و قافیه ی شعری ..
- با این وجود ، یک معیار در جامعه « نظر اکثریت » است ؛ و مثلا" نظر اکثریت در جامعه چندهزارنفری سایت تا ماه گذشته که بنده و جناب عالی در سایت نبوده ایم و به « پیشنهادات » اعتراضی نفرموده اند ( سکوت علامت رضاست ! ) . بنده به سهم خود نمی توانم در دنیای ظریف و لطیف ادبیٌات استبداد به خرج داده بنویسم حالا که من آمده ام عوضش کنید ! . مس‍ؤولیت هر مطلبی بر عهده نویسنده آن است و...ما به عنوان برادر ، دوست ، همکار و همیار ... فقط « نظر » می دهیم که نویسنده اگر خواست بپذیرد و اگر هم نخواست هیچ اجباری ندارد که « نظر » ما را بپذیرد : النٌاس مسلٌطون علی اموالهم . البته بنده با جناب عالی در تصحیح خود به سوی فارسی نویسی هرچه خالص تر و پاک تر همعقیده ام و بسیار خوشحال از اینکه همکار و همیار و دوستی چون جناب عالی یافته ام .
خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک
ژيلا شجاعي (يلدا)
يکشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۲ ۱۰:۲۳
درود خندانک
تنها کابران عضو میتوانند نظر دهند.ارسال پیام خصوصی

آموزش و نقد کامل شعر یا اثر

نظرات

مشاعره

کاربران اشتراک دار

محل انتشار اشعار شاعران دارای اشتراک
کلیه ی مطالب این سایت توسط کاربران ارسال می شود و انتشار در شعرناب مبنی بر تایید و یا رد مطالب از جانب مدیریت نیست .
استفاده از مطالب به هر نحو با رضایت صاحب اثر و ذکر منبع بلامانع می باشد . تمام حقوق مادی و معنوی برای شعرناب محفوظ است.
0