سایت شعرناب محیطی صمیمی و ادبی برای شاعران جوان و معاصر - نقد شعر- ویراستاری شعر - فروش شعر و ترانه اشعار خود را با هزاران شاعر به اشتراک بگذارید

منو کاربریعضویت در شعرناب
درخواست رمز جدید

معرفی شاعران معاصر

انتشار ویژه ناب

♪♫ صدای شاعران ♪♫

تقویم روز

شنبه 24 مهر 1400
 • روز پيوند اوليا و مربيان
11 ربيع الأول 1443
  Saturday 16 Oct 2021
  • روز جهاني غذا

  بیشترین مخاطب

  کانال تلگرام شعرناب

  بنویس تا زنده بمانی ، بنویس تا زنده بمانی ، بنویس تا زنده بمانی.احمدی زاده (ملحق)

  شنبه ۲۴ مهر

  پست های وبلاگ

  شعرناب
  ببخشید ، اشتباه کردم !
  ارسال شده توسط

  سجاد ربانی

  در تاریخ : سه شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۴ ۲۳:۲۲
  موضوع: آزاد | تعداد بازدید : ۴۷۶ | نظرات : ۱۱

  درود خندانک
   
  ببخشید ، اشتباه کردم !
  عذرخواهی ابراز پشیمانی و گناه درمورد حرفی که زده ایم یا کاری که کرده ایم و باعث ناراحتی شده و تقاضای بخشش است. اما همچنین می دانیم که غرور را زیر پا گذاشتن و گفتن "معذرت می خواهم"، کار سختی است. اگر جبران اشتباهتان یا از بین بردن تاثیرات حرفهایی که در عصبانیت به زبان آورده اید، برایتان سخت است، می توانید به این فکر کنید که آیا می توانید بدون قبول هیچ سرزنش و ملامتی عذر خواهی کنید؟
  برخی از روسای شرکتها، سیاستمداران و افراد مشهور همیشه می توانند این کار را انجام دهند. آنها به خاطر موقعیت مورد نظر عذر خواهی می کنند، از اتفاقی که افتاده است ابراز تاسف می کنند و یا به طور زیرکانه ای درباره راههایی که ممکن بود وضعیت را به گونه ای دیگر پیش ببرد صحبت می کنند اما هیچکدام از این کارها یک عذر خواهی رسمی نخواهد بود. لذا اگر شرایط و اوضاع امکان عذر خواهی رو در رو را ممکن نمی سازد می توانید راههایی بیابید که بدون عذر خواهی آشکار و مستقیم  و با  تشریفات، عذر خواهی خود را اعلام کنید.
   
  برای یک عذر خواهی مناسب این پیشنهادات را به شما داریم:
  **نقطه نظر طرف مقابل  را درک کنید. طرقی را که با اعمال شما سبب صدمه به دیگری شده است را بپذیرید. حتی اگر با آن شخص صحبت نمی کنید به این دریافت درونی برسید که شما کار درستی انجام نداده اید. این امر ابراز تاسف شما را هوشمندانه خواهد کرد و سبب می شود تلاش تان برای جبران گذشته فراتر از یک ژست خشک و خالی باشد.
   
  **برای رفتار اشتباهتان عذر و بهانه نیاورید. عذر و بهانه تراشی عذر خواهی نیست و حتی می تواند همه چیز را بدتر از قبل کند. در واقع بهانه تراشی فرار از مسئولیت است، این در حالیست که اندیشه و مسئولیت پذیری، عامل متمایز کننده انسان و سایر موجودات است. اگر برای موفقیت ها به خود افتخار می‌کنیم، در مقابل،  قصورات خود را نیز باید بپذیریم. بهانه تراشی، در نهایت منجر به عدم موفقیت و یک نوع عادت در زندگی می‌شود، و به مرور زمان ملکه ی ذهن می‌شود. با قبول تقصیرات و گناهانمان، می‌توانیم اعمال خود را بررسی کنیم و ایرادهای زندگیمان را تشخیص دهیم و در ادامه به تکامل فکری دست یابیم. لذا  اگر واقعا برای عذر خواهی آماده باشید حتی اگر آن را به زبان نیاورید آنگاه شما مایل خواهید بود که به تمام عواقب و نتایج کارتان اعتراف کنید.
  اگر عذرخواهیتان مقبول نشد از طرف مقابل به خاطر شنیدن حرفهایتان و اجازه دوباره برای عذرخواهی مجدد در آینده تشکر کنید
  **خشم و عصبانیت طرف مقابل تان را بپذیرید. هر چند این کار سخت است اما اگر آماده اید که به حرفهای طرف مقابل تان درباره عصبانیتش و نیز راههایی که رفتارتان سبب صدمه زدن به او شده است گوش دهید، فقط شنونده باشید و هیچ عذر خواهی نکنید. این موضوع سبب تخلیه هیجانی آن شخص خواهد شد و راهی برای جبران شما می گشاید و امکان عفو و گذشت را برای طرف مقابل تان ساده تر می کند.
   
  **جبران کنید. اگر گفتار یا رفتارتان موقعیت نا مناسبی را فراهم کرده است هر کاری که برای شفاف شدن موضوع می توانید انجام دهید، بکنید. مثلا برای اشیا صدمه دیده و یا دزدیده شده جایگزین فراهم کنید و یا به هر طریق ممکن به جبران آنچه تلف شده است اقدام کنید. شما می توانید  این کارها را بدون آنکه مجبور باشید بگویید: "متاسفم" انجام دهید. تلاش شما به حساب خواهد آمد و دوام و تاثیر بیشتری نسبت به یک" ببخشید" خواهد داشت.
  معذرت خواهی
  ببخشید ، اشتباه کردم
   
  ** خطا و اشتباه خود را تکرار نکنید. هر کاری کرده و هر چیزی گفته اید دیگر آن را تکرار نکنید. اگر از رفتار گذشته تان پرهیز کنید نشان خواهید داد که از وضعیت گذشته آگاهی کامل کسب کرده اید و فهمیده اید که این رفتار سبب آسیب به دیگران می شود.
   
  **زمان عذرخواهی کردنتان را تعیین کنید. گاهی اوقات بلافاصله بعد از ارتکاب یک اشتباه بهترین زمان برای عذرخواهی است و گاهی اوقات هم نه. بیان یک حرف ناراحت کننده را می توان با یک معذرت خواهی سریع از بین برد اما سایر تقصیرات نیازمند این است که زمانی بگذرد تا قبل از اینکه فرد مقابل بخواهد یک کلمه دیگر از دهان شما بشنود کمی آرام شده باشد. اما هرچه زودتر برای اشتباهتان عذرخواهی کنید، تاثیر گذارتر خواهد بود.
   
  **صبور باشید. اگر عذرخواهیتان مقبول نشد از طرف مقابل به خاطر شنیدن حرفهایتان و اجازه دوباره برای عذرخواهی مجدد در آینده تشکر کنید. مثلاً بگویید که درک می کنید که هنوز از دستتان ناراحت هستند اما از اینکه اجازه عذرخواهی به شما دادند تشکر کنید و از آنها بخواهید که اگر نظرشان عوض شد و خواستند که شما را ببینند با شما تماس بگیرند. گاهی اوقات افراد می خواهند شما را ببخشند اما هنوز به کمی زمان برای آرام شدن نیاز دارند.
   
  **بعد از اینکه همه چیز فروکش کرد می توانید کاری انجام دهید تا مجددا احساس خوب او را نسبت به خود جلب کنید مثل خریدن یک هدیه کوچک، دعوت به نهار یا عصرانه، زود مرخص کردن وی از محیط کار و ... .
   
  منبع : نرم افزار روانشناس شو

  ارسال پیام خصوصی اشتراک گذاری : | | | | |
  این پست با شماره ۶۶۰۹ در تاریخ سه شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۴ ۲۳:۲۲ در سایت شعر ناب ثبت گردید

  نقدها و نظرات
  یدالله عوضپور  آصف
  سه شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۴ ۲۰:۰۴
  سلام دوست من
  پست بسیار جالبی ارائه فرموده اید
  امیدوارم راه گشا باشد
  اما دوست خوبم
  معمولا عذرخواهی کاری صعب ودشواراست
  بهترین راه برای افرادی که غرورشان اجازۀ عذرخواهی به آنها نمیدهد
  این است که تلاش کنند عملی که موجب ناراحتی و تکدر خاطر دیگران می شود انجام ندهند.دراین صورت مجبور به معذرت خواهی ازدیگران نیستند
  و این سرآغازی برای حرکت به سوی تعالی روح میباشد. خندانک
  خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک
  محمد رحیم کاظمی
  سه شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۴ ۲۰:۳۷
  سلام
  مطلب خوب وآ موزنده ایست
  دستمریزاد شاعر گرامی
  خندانک خندانک
  آلاله سرخ(سیده لاله رحیم زاده)
  چهارشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۴ ۱۰:۱۴
  خندانک خندانک خندانک خندانک
  عليرضا حكيم
  چهارشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۴ ۱۹:۱۹
  خندانک خندانک خندانک
  جمیله عجم(بانوی واژه ها)
  پنجشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۴ ۰۹:۴۲
  خندانک خندانک خندانک
  خندانک خندانک خندانک خندانک
  درود برادررخوبم سجاد
  پست جالب وپرباری بود
  ممنونم خندانک خندانک خندانک
  خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک
  جعفر جمشیدیان تهرانی
  چهارشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۴ ۱۲:۰۳
  زحمت کشیده اید
  دستتان درد نکند
  خندانک خندانک خندانک
  تنها کابران عضو میتوانند نظر دهند.  ارسال پیام خصوصی

  نقد و آموزش

  نظرات

  مشاعره

  کاربران اشتراک دار

  محل انتشار اشعار شاعران دارای اشتراک

  حمایت از شعرناب

  شعرناب

  با قرار دادن کد زير در سايت و يا وبلاگ خود از شعر ناب حمايت نمایید.

  کلیه ی مطالب این سایت توسط کاربران ارسال می شود و انتشار در شعرناب مبنی بر تایید و یا رد مطالب از جانب مدیریت نیست .
  استفاده از مطالب به هر نحو با رضایت صاحب اثر و ذکر منبع بلامانع می باشد . تمام حقوق مادی و معنوی برای شعرناب محفوظ است.
  0