شعرناب

خبری مهم ولی د . . . . . . . . . . غ آماری


خبری مهم ولی د . . . . . . . . غ آماری
همین که زنی پای بساط مواد می‌نشیند، صدایش مردانه شده
و رنگ و بوی زنانه خود را از دست می‌دهد.
معضلات و آسیب های اجتماعی در حوزه ها و ابعاد متعدد و گوناگون در طول سالیان اخیر با روند رو به رشدی مواجه بوده،روندی که با اظهار نگرانی کارشناسان، جامعه شناسان ومسئولان حوزه اجتماعی کشور همراه شده است.
اما آنچه که تاکنون نقطه برجسته این فراوانی محسوب می شود به افزایش دو برابری سو مصرف مواد مخدر در قشر زنان باز می گردد، به نحوی که در یک مقایسه آماری پی می بریم این آمار در سال 80 به عدد و رقمی بالغ بر 5 درصد تخمین زده می شد،اما در سال 90 این میزان به بیش از 9 درصد افزایش یافته است.
به اعتقاد کارشناسان،چنانچه این روند استمرار یابد و سو مصرف مواد مخدر روند افزایشی خود را طی کند،دور از ذهن نیست که در دیگر عرصه ها نیز روند آسیب های اجتماعی تشدید شود.
*شناسایی 42 هزار معتاد کارتن خواب در شش ماهه گذشته
بررسی ها نشان می دهد در طول شش ماهه گذشته،بیش از 42 هزار نفر معتاد کارتن خواب و بی خانمان در کشور شناسایی شده اند که از این تعداد،قریب به 15 هزار تَن در تهران حضور دارند.
بر اساس ارزیابی های انجام شده از 15 هزار نفر معتاد بی خانمان حاضر در پایتخت قریب به 1 هزار تَن از آنها از قشر بانوان هستند و 700 نفر نیز بدون خانواده تشخیص داده شده اند.
نباید از نظر دور داشت که اعداد و ارقام فوق،منهای معتادانی است که در کمپ های ترک اعتیاد،دوران ترک و به اصطلاح رهایی از اعتیاد را می گذرانند و به تعبیری هنوز نمی توان آنها را به عنوان گروه های طرد شده از خانه و خانواده خویش قلمداد کرد.
* یک میلیون و 325 هزار معتاد در کشور
آمارها موید حضور وجود 1 میلیون و 325 هزار معتاد در کشور است و به واقع اگر جمعیت معتادان زن را 10 درصد فرض کنیم،از این میزان 130 هزار معتاد زن در کشور دچار سو مصرف مواد مخدر هستند،موادی که عمدتا در دایره آمفتامین ها( شیشه و روانگردانها ) می گنجند.
*تغییر الگوی مصرف از سنتی به صنعتی
یکی دیگر از دغدغه هایی که در عرصه سو مصرف مواد مخدر در کشور مطرح است به افزایش و شیوع فزاینده مصرف مواد مخدر صنعتی باز می گردد و به تعبیری در میان برخی از اقشار و بخصوص زنان،مصرف مخدرهای صنعتی همچون شیشه نوعی کلاس محسوب می شود که بسیار تاسف آور است.
سعید صفاتیان،رئیس کارگروه کاهش تقاضای اعتیاد مجمع تشخیص مصلحت نظام درگفتگویی با رسانه ها با ذکر مطلب فوق،عنوان می کند:
به واقع با اوصاف و وضعیت موجود باید شاهد تغییرات متعددی در حوزه سو مصرف مواد مخدر بود.
*فقدان برنامه ای جامع برای مهار،کنترل و مقابله با اعتیاد زنان
قریب به 4 ماه از فرصت 6 ماهه مقام معظم رهبری به مسئولان ذیربط برای مقابله و کاهش اعتیاد در کشور بخصوص در حوزه زنان باقی مانده،اما گویی همچنان هیچگونه برنامه مدون،اصولی و جامعی در این خصوص تنظیم و طراحی نشده است.
کارشناسان و جامعه شناسان معتقدند، نمود آسیب های اعتیاد در زنان فراتر از مردان است،زیرا آنها نوزادانی به دنیا می آورند که به مخدر آلوده اند و این ترکیب و بافت جمعیتی،کشور را با دگرگونی ها و تکانه های شدیدی مواجه خواهد ساخت.
کارشناسان مسائل اجتماعی معتقدند باید تمامی دستگاه های ذیربط فرهنگی و اجتماعی اعم از آموزش و پرورش، وزارت ارشاد،بهزیستی،وزارت بهداشت،صدا و سیما و...با همگرایی و هم افزایی فزاینده و عزمی جدی در این عرصه ورود کرده و اقدامات لازم را به نحوی کارآمد،کارشناسی و اصولی تدوین و عملیاتی کنند تا ضریب احتمال آلودگی اقشار و گروه های جمعیتی بخصوص در قشر زنان و دختران جوان به مواد مخدر به حداقل ممکن کاهش یابد و میزان آسیب پذیری ها کنترل و مهار شود،در غیر اینصورت با وضعیت فعلی و استمرار بی برنامگی ها،نمی توان به حصول توفیق چندانی در این حوزه امید داشت.
((((عجب صبری خدا دارد))))
باقر رمزی باصر
افتاده بپا خاسته


0