سایت شعرناب محیطی صمیمی و ادبی برای شاعران جوان و معاصر - نقد شعر- ویراستاری شعر - فروش شعر و ترانه اشعار خود را با هزاران شاعر به اشتراک بگذارید

منو کاربریعضویت در شعرناب
درخواست رمز جدید

معرفی شاعران معاصر

انتشار ویژه ناب

محل انتشار اشعار شاعران دارای اشتراک

تبلیغات متنی

♪♫ صدای شاعران ♪♫

تقویم روز

جمعه 2 مهر 1400
  17 صفر 1443
   Friday 24 Sep 2021

    بیشترین مخاطب

    کانال تلگرام شعرناب

    بنویس تا زنده بمانی ، بنویس تا زنده بمانی ، بنویس تا زنده بمانی.احمدی زاده (ملحق)

    جمعه ۲ مهر

    پست های وبلاگ

    شعرناب
    تبادل و تعامل در جهان
    ارسال شده توسط

    آرمان پرناک

    در تاریخ : حدود ۱ ماه پیش
    موضوع: آزاد | تعداد بازدید : ۱۲۴ | نظرات : ۱۰

    به نام حضرت عشق
    تاریخ: سوم شهریورماه یک هزار و چهارصد
    موضوع: تبادل و تعامل در جهان
     
     
     
    درخت افکن بود کم زندگانی / به درویشی کشد نخجیر بانی
    مدتی پیش، در فضای مجازی، گذرم به مطلبی افتاد که از کاربران خواسته شده بود چه دیدگاه و برداشتی از این بیت دارید. بنده نیز چند خطی سیاه کردم و گفتم شاید بد نباشد در اینجا نیز به اشتراک بگذارم و از نظرات دوستان نیز بهره مند شوم.
    اولین چیزی که از این بیت به ذهنم آمد این بود که: دنیا دار مکافات است. روزی تقاص کار اشتباهش را پس خواهد داد آن کس که روزی گمان می کرد برگه برنده در دست اوست. آن کس که هر کاری دلش خواست روی زمین و این هستی انجام داد و استدلالی که از کارش داشت این بود که دیگران به درک، آزادی را بچسب، حال خوش را بچسب. در مورد آزادی خیلی حرف می توان زد که جایش اینجا نیست ولی دوست داشتم اشاره ای به آن بکنم که آیا هر آزادی می تواند منجر به خوشبختی و سعادت شود؟ بنده که گمان نمی کنم. آزادی از دیدگاه من در این دنیا محدود است و باید چنین باشد تا سعادت نسبی نصیب همه شود. اگر هر کسی از دایره ای که جهان برایش تعریف کرده پا فراتر بگذارد قاعدتا نباید انتظار عکس العمل خوبی را دریافت نماید.
    حال برگردیم به موضوع اصلی. اگر شخصی بیاید بگوید که این حرف ها پوچ است و من به هیچ دین و مذهبی اعتقاد ندارم، اما اگر اندکی طالبِ علم باشد و علمِ هستی را دنبال نماید متوجه خواهد شد و این حرف را بالاخره روزی تایید خواهد کرد. حال علم چه دیدگاهی دارد؟ یکی از نظریه های جالبی که وجود دارد و احتمال زیاد با آن آشنا هستید، اصل یین - یانگ (Yin-Yang) است که بیشتر نماد آن معروف است تا نام آن. نمادی که بیشتر در کونگ فو به عنوان آرم ورزشی شناخته شده است.
     
     
    این اصل چه می گوید؟ این بخش را از کتاب «عدد، نماد، اسطوره» از جناب نورآقایی کمک می گیرم که کتاب بسیار خوب و جالبی است که در آن اشاره به راز و رموز اعداد و نقشی که در هستی دارند را تشریح می کند. بنده نیز اگر قسمت باشد، از آن در اشعار بیشتر استفاده خواهم کرد. خب ایشان در اینباره نوشته اند:
    یین - یانگ بر اساس کیهان شناختی چین باستان به وجود آمد و امروزه به عنوان یک نماد انتزاعی در تمام دنیا شناخته شده است. شکلی که مفهوم یین - یانگ را تداعی می کند، دایره ای است که به دو قسمت مساوی تقسیم شده و به رنگ های سیاه و سفید هستند که درون هر یک از این بخش ها، دایره ای کوچکتر به رنگ متضاد وجود دارد. دایره در این شکل، مفهوم کائنات را تداعی می کند. دو بخش سیاه و سفید حالت چرخش دائمی را نمایان می سازند. این شکل به ما می گوید که هر پدیده ای دارای متضادی است که با آن تمامیّت خود را حاصل می کند و هر پدیده ای، متضادِ مکمل خود را در درون خود پرورش می دهد. به عبارت دیگر، اساسا هر پدیده ای کاملا خودش نیست. بنابراین این پدیده در حیاتِ هستی، به دنبالِ متضادِ مکملِ خود می گردد و تا پیدایش نکند آرام نخواهد گرفت.   
    امّا این صرفا یک دیدگاه بود و نظرات شاید موافق یا مخالف زیادی داشته باشد ولی قانون دیگری که می تواند به شک و شبهات پایان دهد، قانون معروفی است که همه می دانند اما گاهی فراموش می شود و آن قانون سوم نیوتن است که می گوید هر عملی را عکس العملی است مساوی ولی در خلاف جهت آن. بسیار ساده بیان این مفهوم را منتقل می نماید که زدی ضربتی، ضربتی نوش کن. جهان با آن همه پیچیدگی که دارد بر اساس یک سری قوانین طبیعی و فیزیکی آفریده شده که انسان با دانستن آن ها می تواند در دایره ای که برایش تعریف شده، زندگی آسوده ای داشته باشد.
     
    و مطلب آخر:
    شرح مختصری از حضور هوش مصنوعی در زندگی بشر است که شاید بد نباشد چند خطی هم در این باره بنویسم که برگرفته از کانال علمی و مفید Arantik هست. بدون شک، هوش مصنوعی یکی از موضوعات تحقیقاتی داغ است. جهان دارد وارد یک قرن جدیدی از تکنولوژی می شود که اگر از آن به درستی استفاده نکند می تواند به قیمت جان خودش تمام شود. در حال حاظر این هوش، در حال نزدیک شدن به هوش انسان هاست و این روند به صورت نمائی در حال افزایش است. ایلان ماسک در اینباره گفته که تا پنج سال آینده این هوش از هوش انسان پیشی می گیرد و تمام نگرانی ها از آن بابت است که اگر وضع غیرقابل کنترل شود چه پیش خواهد آمد. 
     
     
    یکی از پروژه های هوش مصنوعی که اخیرا سر و صدا به پا کرد، پروژه متن باز GPT-3 فوق هوشمند بود که بر اساس 500 میلیارد کلمه و جمله ای که از اینترنت جمع آوری کرده، می تواند بر اساس هوش خود، متن انگلیسی بنویسد. از او خواستند متنی بنویسد و ما را متقاعد کند که ربات ها صلح جو بوده و به دنبال نابودی بشر نیستند. او هم با این عنوان شروع کرد که: آیا هنوز می ترسی، ای انسان؟
    در ادامه متن اشاره کرده که به خودی خود آسیبی نخواهد زد چرا که بوسیله ی انسان ها برنامه ریزی شده اما به سبب اشتباهات انسان ها ممکن است که به آن ها آسیب بزند. بنابراین باز هم آنچه مهم است رفتار آدمی است و وجود همین رفتارهاست که در جهان تبادل و تعامل وجود دارد، حال ممکن است باعث پیشرفت او شود و یا عکس آن.

    ارسال پیام خصوصی اشتراک گذاری : | | | | |
    این پست با شماره ۱۱۵۷۷ در تاریخ حدود ۱ ماه پیش در سایت شعر ناب ثبت گردید

    نقدها و نظرات
    آرمان پرناک
    آرمان پرناک
    ۲ هفته پیش
    سلام بانو کوهواره ارجمند
    ممنون از حضور ارزشمندتان
    خندانک خندانک خندانک
    ارسال پاسخ
    مسعود آزادبخت
    حدود ۱ ماه پیش
    سلام و احترام آرمان عزیز و دوست داشتنی
    راجع به هوش مصنوعی نظر و مطالب کاملا رد شده است ،و هیچ وقت هوش مصنوعی نمیتواند از مغز انسان پیشی بگیرد،
    مغز انسانها بصورت موازی عمل می کند ولی پردازش هایی که توسط هوش های مصنوعی صورت میگیرد بصورت سری هستش ،
    البته مغز انسان ها بسیار قابلیت های بالایی دارد و نحوه استفاده و کارکرد از مغز بصورت تعدیل درآمده که سبب می شود انسانها به هوش مصنوعی برای کارکرد و بهبود عملکرد خود از آن کمک بگیرند ،
    هوش مصنوعی یا هوش ماشینی در محاسبات خودشان اشتباهاتی دارند که به سادگی و فقط با چشم یک انسان و یک آدم با هوش طبیعی قابل رفع است،بنابراین بصورت صد درصد شبیه سازی مغز انسان عملا کار غیر ممکنی است، استفاده از ابزار و تکنیک ها،شبکه های عصبی فقط و فقط و فقط برای بهبود عملکرد و کمک به انسانها در تشخیص،بهبود عملکرد،تسریع انجام کارها، می تواند کاربردی باشد ،و به هیچ وجه نمیتواند از مغز انسان از نظر قابلیت های ذخیره سازی،دیتا ها و کارکرد های عصبی انتقال احساس و،،،، فراتر رود ،
    مثلا یک فرد عادی می تواند شعر بگوید گریه کند ،احساس سرما و گرما را با استفاده از نورون های حسی عصبی به نمایش بگذارد ولی یک ربات به هیچ وجه نمیتواند این کارها را انجام دهد
    منابع:پایان نامه ی خودم
    خندانک خندانک خندانک
    آرمان پرناک
    آرمان پرناک
    حدود ۱ ماه پیش
    سلام استاد گرانقدرم جناب آزادبخت عزیز
    خیلی ممنون که بر این صفحه قدم نهادید و سپاس بی حد بابت نظر ارزشمندتان که ما را از اطلاعاتتان بی نصیب نمی گذارید. در خصوص فرمایشی که کردید بنده هم قبول دارم که این هوش هیچگاه نمی تواند به احساسات و عواطف دست پیدا کند و به طور جامع نمی تواند از هوش انسان پیشی بگیرد. شاید منظورشان به کارگیری از آن ها در یک فیلد خاصی است و نمی توان سرعت تکنولوژی را نادیده گرفت که واقعا تا چند سال آینده چه اتفاقاتی خواهد افتاد.
    چیزی که بنده ی نوعی برای تحقق این امر فکر می کنم و احتمالا شدنی هم باشد آن است که یادگیری این ماشین ها اگر مثلا به طور online و incremental (البته نسخه پیشرفته) باشد و از طریق استفاده از اینترنت اشیا بتوان یک شبکه جهانی برای دریافت و پاسخ سیگنال دیتاها به ربات ها ایجاد کرد، آنوقت شاید بتوان دیتاهای مربوطه جهت آموزش را به صورت real-time دریافت کرده و خودش را آموزش دهد و هر بار توسط این شبکه گسترده ی اینترنتی و ماهواره ای خودش را بهبود دهد. این وسط همان بحث پردازنده ها مطرح می شود که چگونه این حجم وسیعی از اطلاعات را می تواند پردازش کند و همانطور که فرمودید نیاز به پردازنده های موازی است. حال این سوال مطرح می شود که آیا تا کنون از سیستم های پردازش موازی استفاده نشده یا نمی توان استفاده کرد؟ بنده یک آشنایی مختصری با پردازنده های مبتنی بر FPGA دارم و می دانم که کانشکن بین شبکه های عصبی با این چیپ ها که اساسا به منظور پردازش موازی به کار گرفته می شوند شدنی است و مقالات زیادی هم چاپ شده. ولی اینکه چه چیپ های منحصر به فرد دیگری اخیرا پیشنهاد شده یا دارند استفاده می کنند اطلاعی ندارم.
    ذهن انسان هم محدودیت های خاص خودش را دارد. چقدر می تواند ورودی دریافت کند؟ چقدر می تواند همه چیز را تحلیل کند و یاد بگیرد؟ خستگی و عمر انسان در فرایند یادگیری و پردازش می تواند نقطه ی ضعفی برای انسان و نقطه ی عطفی برای ماشین ها و ربات ها باشد. وجودشان کنار هم بسیار لذت بخش خواهد بود اما تقابل شان از نقاط حساسی که عرض شد می تواند همچنان خطرناک و نگران کننده باشد. البته فقط یک نگرانی در مورد دورنمای این حوزه هست.
    با این وجود بر کسی پوشیده نیست که انسان اشرف مخلوقات است و قدرت کنترل و اداره ی این امور را خواهد داشت.
    خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک
    ارسال پاسخ
    مسعود آزادبخت
    مسعود آزادبخت
    حدود ۱ ماه پیش
    درود بر آرمان عزیز و ادیب
    بنده کمتر از آنم که حتی لیاقت شاگردی داشته باشم ،
    من باب توضیحاتتان همان است که میفرمایید و بنده توضیح دادم که برای کمک و بهبود عملکرد و تسریع در انجام فرایند میتوان از آن بهره جست ،
    و از به روز رسانی و خودآموزی ربات ها چیزی ثابت نشده ،و البته تمام کار برعهده ربات نیست و نمیتواند باشد ،عرض کردم ساختار مغز بسیار پیچیده تر از آن است که بخواهد شبیه سازی صورت گیرد ،
    از قابلیت های مغز در ذخیره سازی اطلاعات هنوز هیچ تراشه ای قادر به انجام اینکار نبوده و نخواهد بود ،چرا ؟ فراموشکاری انسان دلیل بر کم کیفیتی عملکرد مغز نیست،
    البته تئوری های وجود داره که انسان در بهترین حالت ممکن از ۲۰ درصد قابلیت های مغزش استفاده می کند ،
    بحث اراده و تصمیم گیری ها بر اساس پردازش بسیار پیچیده است ،اگر به یک ربات ورودی ندهیم به هیچ عنوان نمیتواند کاری انجام دهد ،اما انسان با اختیار که از قوه ی مغز برخوردار است میتواند افعالی را انجام دهد و یا انجام ندهد،بدون کمک دیگری،و یا میتواند تصمیم بر کاری بگیرد و آن را به تعویق بیاندازد و ،،،،،،،
    عرضم این است که بسیار پیچیده است و نیاز به دانشی فراتر از دانش بشری است ،
    اما باز هم تاکید میکنم هوش مصنوعی فقط ابزاری کمکی برای بهینه سازی کیفیت زندگی است ،
    درودتان بخاطر اطلاعات و بحث مفصل و آگاه بخشتان که استفاده ها نمودیم
    🙏🙏🙏🙏
    آرمان پرناک
    آرمان پرناک
    حدود ۱ ماه پیش
    بزرگواری فرموید
    بسیار ممنون که وقت گذاشتید
    خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک
    سارا رحیمی
    ۲ هفته پیش
    درود بر شما بزرگوار جناب پرناک ارجمند
    متن جالبی بود
    قلمتان همیشه بر مدار نگارش
    موفق باشید وپیروز خندانک
    خندانک خندانک
    آرمان پرناک
    آرمان پرناک
    ۲ هفته پیش
    سلام بانو رحیمی گرانقدر
    بسیار ممنون که خواندید
    زنده باشید خندانک
    خندانک
    خندانک
    خندانک
    ارسال پاسخ
    محمد باقر انصاری دزفولی
    ۲ هفته پیش
    قوالعاده زیبا بود
    درپناه خدا
    درود فراوان برشما
    ادیب بزرگوار
    خندانک خندانک خندانک
    آرمان پرناک
    آرمان پرناک
    ۲ هفته پیش
    سلام استاد عزیزم
    ممنون از لطف حضورتان
    سایه مهرتان مستدام
    خندانک خندانک خندانک خندانک
    ارسال پاسخ
    تنها کابران عضو میتوانند نظر دهند.    ارسال پیام خصوصی

    آخرین نقدهای شاعران سایت

    نظرات

    مشاعره

    کاربران اشتراک دار

    محل انتشار اشعار شاعران دارای اشتراک

    حمایت از شعرناب

    شعرناب

    با قرار دادن کد زير در سايت و يا وبلاگ خود از شعر ناب حمايت نمایید.

    کلیه ی مطالب این سایت توسط کاربران ارسال می شود و انتشار در شعرناب مبنی بر تایید و یا رد مطالب از جانب مدیریت نیست .
    استفاده از مطالب به هر نحو با رضایت صاحب اثر و ذکر منبع بلامانع می باشد . تمام حقوق مادی و معنوی برای شعرناب محفوظ است.
    0