سایت شعرناب محیطی صمیمی و ادبی برای شاعران جوان و معاصر - نقد شعر- ویراستاری شعر - فروش شعر و ترانه اشعار خود را با هزاران شاعر به اشتراک بگذارید

منو کاربریعضویت در شعرناب
درخواست رمز جدید

معرفی شاعران معاصر

انتشار ویژه ناب

تبلیغات متنی

♪♫ صدای شاعران ♪♫

تقویم روز

پنجشنبه 3 تير 1400
  15 ذو القعدة 1442
   Thursday 24 Jun 2021

    بیشترین مخاطب

    کانال رسمی شعرناب

    بار پروردگارا، دلهاي ما را به باطل ميل مده پس از آنکه به حق هدايت فرمودي و به ما از لطف خود رحمتي عطا فرما، که تويي بسيار بخشنده (بي‌منّت). آل عمران آیه ۸

    پنجشنبه ۳ تير

    پست های وبلاگ

    شعرناب
    مباحث مانا 6 ( اقتدار )
    ارسال شده توسط

    مهرداد مانا

    در تاریخ : شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۹ ۲۰:۱۰
    موضوع: آزاد | تعداد بازدید : ۵۷۸ | نظرات : ۲۲

     
     
    به نام خدا
    مبحث ششم : اقتدار
     
    ابتدا پاسخ به چند سوال از مبحث پنجم 
    کی گفته زنها ذاتا دوس دارن زیردست باشن ؟؟ .... اینکه دوست داری به کسی تکیه و اعتماد کنی ، یک نیاز طبیعیه و در مرد و زن این احساس هست . میل به زیردست بودن عبارت درستی برای تفسیر این نیاز نیست .
     
     
    مردانگی زنها و زنانگی مردها عباراتی هستند که معمولا استفاده میکنم و اثبات و عقبه ی علمی دارند . در وجود هر مرد زنی ست و در وجود هر زن یک مرد ، برای زنها و مردها خصالی تعریف شده که تاریخ به انها عادت دارد . از نظر بنده زن و مرد دو جنس هستند . اما زنانگی و مردانگی دو صفت . و لزوما زنانگی در انحصار خانمها نیست و مردانگی هم در قرق مردها نبوده و نخواهد بود . 
     
    صاحب قران نگفته که به زنها در نه سالگی تجاوز شود . اما کمی دقت کنید میبینید که آزادی در انتخاب و رضایت در نکاح مهمترین شرط اجرای نکاح در قانون اسلام است . تا وقتی عاقد سه بار از عروس اجازه نگیرد خطبه جاری نخواهد شد . 
     
    و دوست عزیزی که فرموده ایکاش این حرفها حرف دلت بود ، مانا همیشه دهان و دلش یکی بوده . و نفاق از خطوط قرمزشه ..
     
    ر پاسخ به سوال خانم .. که سوال کردند : " چگونه میشود دعوا نکرد  دعوا نمک زندگیست " 
    عرض کنم که من هم نگفتم دعوا نباشد بالاخره برایمان خوشبختانه یا شوربختانه جا افتاده که زندگی بدون دعوا نمیشه ، اما دعوا را مدیریت کنید . از الفاظ زمانشمول مثل هرگز و همیشه و هیچوقت استفاده نکنید : 
     
    هرگز باهام حرف نزن
    هیچوقت نمیخوام ببینمت 
     
     
    از طرفی مسایل را با هم قاتی نکنید . مرد و زن دعوا و آشتیشان برای هم باشد نه برای کل خاورمیانه ، اگر با زنت مشکل داری داداش او تقصیری نداره که باهاش کات میکنی . کارگر یا همکارت مقصر نیست که تا پایان ماجرای مسخره ی تو روی عبوس و ترش تو رو تحمل کنه . 
    زبانم لال اگر با هم همکار هستید ، محیط آنجا را تحت تاثیر دعوایتان قرار ندهید . مثلا هردو پلیس هستید و یکی از شما مافوق دیگری ، چون در خانه قهر هستید او را به ماموریت سخت نفرستید . اگر یکی تان مدرس است و دیگری دانشجو ، کلاس درسش را ترک نکنید . چون با اینکار باعث اخلال در تدریس او میشوید و علاوه بر خود و او  در حق باقی دانشجوها هم ستم میکنید . 
    اقتدار مرد حیاتی ست همانطور که احترام زن .
    زن بی حرمت و مرد بی قدرت ، موجودات  منزوی و گاه خطرناکی هستند . در دعوا دنبال پیروزی نباش . ممکنست طرفت را ناگزیر به عذرخواهی و تسلیم کنی ، اما او دیگر طول میکشد تا او آن موجود سابق شود . تو فقط جلد او را بدست آوردی . و خودش را کشته ای .. اما تعریف اقتدار از نظر ناقص مانا 
     
    اقتدار
     
    یکی از مشکلات آنچه فمنیستها عنوان میکنند ، خروج از روال طبیعی رفتارهای جنسی در انسان است . ما برای اینکه بفهمیم در هر رفتاری چه میزان خطا داشته ایم باید از شاخص طبیعی آن رفتار الگو بگیریم . در طبیعت مشکلی به نام مفاهیم جنسیت زده نیست . چون با وجود اینکه حیوان نر و حیوان ماده هردو از یک نوع هستند . اما دارای تواناییها و رفتارهای مختص  جنسی میباشند . مثلا در شیرها ، شکار بصورت مشترک انجام میشود ، شیر نر جثه اش از شیر ماده بزرگتر است . شیر نر باردار نمیشود و زایمان نمیکند . اما در چرخه ی ادامه ی نسل شریک است . شیر ماده احترام دارد و شیر نر اقتدار ... این اقتدار به مفهوم تک سالاری نیست . زیرا شیر نر در امورات ماده مثل تربیت توله ها و انتخاب لانه و ... دخالتی نمیکند . حتا هرگز شیر نر با شیر ماده به شکل فیزیکی درگیر نمیشود و اگر هم درگیر شود ، حمله از جانب ماده است و شیر نر به جای مقابله سعی میکند بگریزد ، یا به نوعی کوتاه بیاید . با اینحال نه فقط در میان شیرها که در باقی حیوانات کسی منکر اقتدار شیر نر نیست ..
     
    ما عموما مفهوم اقتدار را اشتباه گرفته ایم . اقتدار یعنی از تو حساب ببرند نه اینکه از تو بترسند . یعنی خانمت و دیگران احساس کنند در تو توانایی ها و استعدادهایی ست و برای رفع مشکلاتشان به تو مراجعه نمایند . و اینکه بفهمند تو موجودی قوی هستی و میتوانند به تو در بزنگاه ها و مباداها تکیه کنند . اینکه خانم تو بابت خرجی خانه ، امنیت خود و فرزندانش ، تامین آتیه ، و کارهای دیگر روی تو حساب باز کند اقتدار است ، اما اینکه همه چیز را از تو پنهان کنند . در حضورت جرات نکنند درخواستی داشته باشند و مدام از حمله های فیزیکی و کلامی ات دوری کنند ، ترس است . 
    اینجاست که بسیاری از مردهای ما اقتدار را با ترساندن اشتباه گرفته اند و ضرب الامثل " گربه را دم حجله باید کشت " هم محصول این توقع و تفسیر اشتباه است . هیچ حیوان نری به هوای برتری فیزیکی اش ، حیوان ماده را نمیزند . و حتا اگر با او درگیر شود ، کوتاه میاید ، بهمین جهت آنچه ما اشتباها "زن ذلیلی " میدانیم ، ( تا جایی که به اقتدار آسیب نزند ) در واقع یک رفتار طبیعی ست و هیچ منافاتی با اقتدار ندارد .
     
    از طبیعت بیرون بیاییم و سری به کلونیهای غیرطبیعی انسان بزنیم . در همین جامعه ی ما هزاران هزار مرد وجود دارند که زنشان و بچه شان را به شدت کتک میزنند ، با لگد در را باز میکنند ، هیچ مشورتی با خانمشان ندارند . مدام داد میکشند . یک لنگه جورابشان را به خواب و لنگه ی دیگر را به آشپزخانه پرت میکنند . با دوستانشان خوشند و به نیازها و حرفها و مشکلات خانمشان توجه نمیکنند . نهایتا با هزار غرولند و پرخاش و تاق و توروم سالی یکبار در نوروز و یکبار هم در اواخر تابستان خانم را مثلا به مسافرت میبرند ، بدون اینکه از او بپرسند کجا را دوست داری ؟ ... این مردها برخلاف پندار و خیالشان هیج اقتداری ندارند ، چون زن اگر مشکلی برایش پیش بیاید اگر احساس تنهایی کند اگر دلش کلامی قرص و نوازشگر بخواهد و یا اگر نظری متفاوت و سلیقه ای جدا داشته باشد ، هرگز برای این مرد بددهن و کج رفتار تعریف نمیکند و روی او حساب باز نمیکند . فقط از او بیمناک است . که بدنش را کبود نکند یا صدایش را بلند ننماید .
    اما مرد بی اقتدار چگونه به وجود میاید ؟؟
     
    همانطور که مردها ممکنست حصولا یا ذاتا کم اقتدار یا بی اقتدار باشند . خود خانمهای ایرانی هم در ساختن یک مرد بی اقتدار استعداد دارند . 
    وقتی حرفی میزنه و بی محلش میکنی
    وقتی نظری داره بهش میخندی
    وقتی مدام داداشها و فامیلتو به رخش میکشی 
    وقتی با کوچکترین خطایی باهاش قهر میکنی و فرصت توجیه و دفاع و عذرخواهی بهش نمیدی
    وقتی موقع دعوا از الفاظی مثل بی لیاقت و پست و ... استفاده میکنی 
    در واقع اقتدارش را شکسته ای . و از بین رفتن اقتدار در واقع زمانی برای مرگ مردهاست . 
    چون مرد  که حس کند بی اقتدار است و حرف و عملش محلی از اعراب و اعتبار ندارد ، دیگر مرده است . مرده ای که شاید هرگز از گورش برنخیزد . 
     
     
     
    ممنونم از حوصله ی نیلوفری تان
    مانا

    ارسال پیام خصوصی اشتراک گذاری : | | | | |
    این پست با شماره ۱۰۴۵۱ در تاریخ شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۹ ۲۰:۱۰ در سایت شعر ناب ثبت گردید

    نقدها و نظرات
    زهرا حکیمی بافقی (الهه ی احساس)
    سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ ۱۸:۳۲
    درودها خندانک


    خندانک خندانک
    خندانک
    مهرداد مانا
    مهرداد مانا
    چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ ۰۶:۴۲
    سلام خاله .. خوش آمدی خندانک
    ارسال پاسخ
    منوچهربابایی
    يکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ ۰۹:۰۱
    حسین راستگو
    يکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ ۱۷:۴۳
    سلام وعرض ادب
    بسیار زیبا می نویسی مانا خان
    خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک خندانک
    مهرداد مانا
    مهرداد مانا
    سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ ۲۰:۴۰
    سلام و سپاس خندانک
    ارسال پاسخ
    محمد قنبرپور(مازیار)
    يکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ ۱۸:۱۸
    ای زن ذلیل مانا خندانک
    مهرداد مانا
    مهرداد مانا
    سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ ۲۰:۴۱
    آخه زن من یک ماده شیر واقعی از نژاد سورانی ست خندانک
    ارسال پاسخ
    پرستو پورقربان (آنه)
    دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹ ۰۰:۲۶
    درود جناب مانا خندانک
    مهرداد مانا
    مهرداد مانا
    سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ ۲۰:۴۲
    سلام از ماست آنه ی مهربان خندانک
    ارسال پاسخ
     مینا جونبخش
    سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ ۰۹:۵۳
    سلام ودرود برشمابزرگوار
    زندگی که باکتک کاری ودعواوتوهین همراه باشه حرمت ها شکسته بشه اون زندگی دیگه فایده نداره هرچقدرجلوتربرندفاصله عاطفی بینشون بیشترمیشه مگراینکه تا فرصت ازدستشان نرفته وهنوزطلاق عاطفی بینشان رخ نداده عاقل بشوندورفتارشان راتغییردهند
    کتک زدن ودادزدن وناسزاگفتن مخصوص افراد بی منطقه که بلدنیستندویادنگرفتندکه انتقاد شان وخواسته هایشان رابه زبان منطقی ومودبانه بیان کنند یا اونقدرسطح درکشان پایینه که انتظارات وتوقعات غیرمنطقی دارندووقتی بهشون نه گفته میشه تحمل نه شنیدن ندارندوازکوره درمی روندویااینکه ازدرون احساس کمبودمی کنندوبا کتک زدن وناسزاگفتن و داشتن توقعات زیاد می خواهند قدرت ومنزلت ومهم بودن خودشون رواثبات کنند
    ویاگاهی هم مردحرف منطقی می زنه توقعات معقول داره ولی خانم نیاز های همسر رادرک نمی کنه عصبانی میشه وکاربه دعوا میرسه
    سوادزندگی مشترک ازسواد تحصیلی جداست (ولی انتظارمی رودکه یک فردتحصیلکرده رفتارمنطقی وموقری داشته باشد)
    متاسفانه من مردهای تحصیلکرده ای رو دیدم که سوادتحصیلی داشتندولی سوادزندگی مشترک نداشتند؛توقعات غیرمنطقی ازخانمشان داشتندوبه شدت خانمشان راکتک می زدندیاخانم های تحصیلکرده ای رودیدم که درخانه داری ،روابط خانوادگی وتربیت فرزند خیلی ضعیف بودند این ها مواردیه که ربط چندانی به تحصیلات نداره این ها آداب زندگی ونقش های جنسیتی هست که درخانواده مادربایدبه فرزنددخترش وپدربه فرزندپسرش آموزش دهد وبرای یک زندگی مشترک موفق آماده اش کند

    هررابطه ی ادامه دارکامل
    دارند دوطرف لطف واحسان متقابل
    رابطه ی یک طرفه هیچ نبرد راه به مقصد
    باید دو طرف عاقل وهمخوان باشند
    ورعایت بکنندجانب ادب ومحبت وگذشت وحرمت
    (مینا)

    مهرداد مانا
    مهرداد مانا
    سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ ۲۰:۴۳
    سلام بر مینای مهربان
    ممنونم که حوصله کردید و نوشتید . انگار سایت چند روزی ست خلوت شده . انشالله که دوستان به سایت برگردند و سر بزنند خندانک
    ارسال پاسخ
    مهرداد مانا
    سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ ۲۰:۴۴
    سلام خانم قشقایی عزیز
    و تشکر از شما بابت شرکت در بحث خندانک
    محمد قنبرپور(مازیار)
    سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ ۲۰:۵۳
    سلام مانا بابت زحمتی که برای نگارش و گشایش دروازه ها و نگاه جدید به جایگاه زن در جامعه میکشی ممنونم امیدوارم بابی بشه برای تغییر دیدگاه بد مردان سرزمینم
    هر چند خودم دیگه با این قشر کاری ندارم (البته در دنیای واقعی)خندانک
    موفق باشی خندانک
    مهرداد مانا
    مهرداد مانا
    چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ ۰۶:۴۴
    مرسی از تو مازیار عزیزم خندانک
    ارسال پاسخ
    فرشاد اقبالی
    چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ ۱۴:۲۷
    خندانک
    فرشاد اقبالی
    چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ ۱۸:۲۶
    سلام و درود مانای عزیز
    آنچه که من دیده ام تمام زنان دنیا از هر رنگ و نژاد و مذهب یک نیاز مشترک دارند و آن یک تکیه گاه محکم بنام مرد است و اگر مردی بتواند این نقش را بخوبی ایفا کند خیلی مسائل حل است خندانک
    مهرداد مانا
    مهرداد مانا
    چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ ۲۲:۳۳
    سلام جناب اقبالی عزیز .. سپاس از آمدنتان خندانک
    ارسال پاسخ
    سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ ۱۵:۳۲
    سلام و درود مانای عزیز

    اقتدار چیست و از کجا می‌آید؟

    آبراهام لینکلن رهبر مقتدر و بزرگی در تاریخ آمریکاست. چه چیز باعث اقتدار او شده بود؟ قداست؟ تبارش؟ (از خانواده‌ای فقیر بود) تلویزیون! ۲۴ ساعته از اقتدار او برنامه می‌ساخت؟

    آبراهام لینکلن در پاسخ به یکی از ژنرال‌های خود که پیشنهاد کرده بود دروغی را در راه هدفی به مردم بگویند، گفت« اگر دُمِ سگ را پا بنامی، سگ چند تا پا دارد؟ چهار تا. اینکه اسم دُم را پا بگذاری باعث نمی شود که تبدیل به پا شود. من به مردم شدیدا اعتقاد دارم. اگر حقیقت به آنها گفته شود، در هنگام بروز هرگونه بحران ملی می توان رویشان حساب کرد. مهم این است که برای آنها دلایل واقعی بیاوریم» بعد رو به ژنرالِ اخراج شده گفت« هیچ‌کس آنقدر ماهر نیست که بتواند بر انسان دیگری با دروغ ونارضایتی حکمرانی کند»
    راز اقتدار چیست؟ این است که در اوج قدرت هم آگاه به وضعیت لرزان و شکننده‌ی خود باشی.

    به بالاترین شاخه‌ها نگاه کنید. مقتدرند ولی بیش از همه چو بید بر سر ایمان خویش می لرزند. چرا؟ چون معنی بالانشینی واقتدار همین است. اینکه بلندترین شاخه بر وضعیت نازک و لرزان خود آگاه باشد و بداند اتکایش را فقط از تنه گرفته است. .
    بداند اگر تنه که همان مردم باشند، نباشند، او هیچ است.

    خب ما اینو ربط بدیم به محیط کوچک تری نامش خانواده ست
    اگر پدر خانواده به تنه ی اصلی که زن و بچه ها هستند
    آگاه باشد احترام بگذارد و موجب نارضایتی نباشد اقتدار خود را حفظ کرده است
    و زن هم در اقتدار مرد نقش بسزایی دارد
    ریشه ی اصلی ست ...

    بیایید اینطور فکر کنیم مرد پادشاه خانواده ست
    و ما باید چشم گویان خوبی باشیم
    نه یک چشم گوی ذلیل و بی اراده بلکه یک چشم گوی زیرک و موقعیت شناس خندانک
    ما زن ها باید بدانیم و قبول کنیم
    مرد است که باید مانند پادشاه
    حاکمیت بر جز به جز امور خانه کند
    کافیست همین را در سرمان جا کنیم
    «مرد من، تو پادشاه این خانه ای»
    دیگر تمام است
    بعد از آنکه شما زن ها
    این مورد را پذیرفتید
    شک نکنید که همین پادشاه
    شما را بعنوان وزیر کل منطقه خانه اش منتصب میکند
    همه ما به خوبی میدانیم
    این وزیران هستند که تصمیمات مهم را میگیرند
    پادشاه فقط یک عنوان تشریفاتی است
    که قرار است اقتدار را حفظ کند
    و اگر گاهی، فقط گاهی دلش خواست امری کند
    از شما چشم را بشنود
    شما اقتدار را بدهید دست مرد
    باقی اش با شما
    شک نکنید که وزارت در دست هرکس باشد
    همان میشود گرداننده امور
    ولی اگر اقتدار را از مردت سلب کردی
    مطمئن باش اول از همه خودت را بی ارزش کردی
    هیچ چیز بدتر از آن نیست که
    برای مرد خود، یک زن حاضر جواب باشیم
    وقتی مردت پادشاه شد
    عنوان ملکه برازنده شماست
    در ظاهر پادشاهان هستند که ملکه را میسازند
    اما در واقع شما زنان خودتان تعیین میکنید ملکه باشید یا نه
    شما اول از مردت یک پادشاه بساز
    تا او هم منصب وزیری را به شما دهد
    هم شما را به ملکه تمام عیار تبدیل کند
    این بحث در باره خانواده بود
    و البته زن خود به تنهایی هم اقتدار دارد مانند مادرترزا
    و از این گونه زن ها کم نیستند
    که به خود متکی شده و اقتدار و عزت نفس دارند

    استاد عزیزم زنده باشید خندانک

    مهرداد مانا
    مهرداد مانا
    سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ ۲۰:۴۰
    ممنونم حدیث
    و چه جالب که منم همزمان داشتم برای تو مینوشتم خندانک
    ارسال پاسخ
    فرشاد اقبالی
    فرشاد اقبالی
    چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ ۱۴:۱۱
    خندانک خندانک
    ارسال پاسخ
    سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ ۱۵:۴۳
    درود

    🤔این مرد هست که حرف آخر رو می زنه ، چشم 😁.

    و ازدواج اگر مبنای مشترکات روحی باشه
    حتما سبب ساز تبسم برچهره ی هردونفرهست
    و دیگه من و تو ای نیست ، وگرنه تحصیلات عالیه
    ثروت و .....عامل رشد زوج در زندگی نخواهندبود .
    بیشتر انسان ها برای گریز ازتنهایی یا اینکه همه ازدواج
    می کنند پس باید اینجورباشه یا برای داشتن فرزند و
    ادامه ی نسل ... این اشتباه رو انجام می دند😁
    مزاح بود البته.... همین.
    مهرداد مانا
    مهرداد مانا
    چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ ۰۶:۴۴
    سلام بهتون جواب دادم نمیدانم چرا رفت اون بالا
    ارسال پاسخ
    تنها کابران عضو میتوانند نظر دهند.    ارسال پیام خصوصی

    آخرین نقدهای شاعران سایت

    نظرات

    مشاعره

    کاربران اشتراک دار

    محل انتشار اشعار شاعران دارای اشتراک

    حمایت از شعرناب

    شعرناب

    با قرار دادن کد زير در سايت و يا وبلاگ خود از شعر ناب حمايت نمایید.

    کلیه ی مطالب این سایت توسط کاربران ارسال می شود و انتشار در شعرناب مبنی بر تایید و یا رد مطالب از جانب مدیریت نیست .
    استفاده از مطالب به هر نحو با رضایت صاحب اثر و ذکر منبع بلامانع می باشد . تمام حقوق مادی و معنوی برای شعرناب محفوظ است.
    0