سایت شعرناب محیطی صمیمی و ادبی برای شاعران جوان و معاصر - نقد شعر- ویراستاری شعر - فروش شعر و ترانه اشعار خود را با هزاران شاعر به اشتراک بگذارید

منو کاربری
معرفی شاعران معاصر
پر نشاط ترین اشعار
انتشار ویژه ناب
اعضای آنلاین
تبلیغات متنی
♪♫ صدای شاعران ♪♫
تقویم روز
پنجشنبه 6 ارديبهشت 1397
  11 شعبان 1439
  • ولادت حضرت علي اكبر عليه السلام، 33 هـ ق، روز جوان
  Thursday 26 Apr 2018
   در هر رویداد منفی، بذر یك پیشامد پربارتر و سودمندتر كاشته می شود. ناپلئون هیل

   پنجشنبه ۶ ارديبهشت

   زن بدون مرد!

   شعری از

   سید حاج فکری احمدی زاده(ملحق)

   از دفتر افراغ اندیشه نوع شعر افراغ اندیشه

   ارسال شده در تاریخ ۲ هفته پیش شماره ثبت ۶۴۳۴۷
     بازدید : ۵۹۸   |    نظرات : ۱۶۶

   رنگ شــعــر
   رنگ زمینه
   آخرین اشعار ناب سید حاج فکری احمدی زاده(ملحق)

    
   زن بدون مرد،
   عروسکی ست بدون هم بازی
   مرد بدون زن
   آتشی ست بدون هیزم 
   ما با هم کودکانی هستیم
   که هرگز پیر نمی شویم.

   .
   ۲۴
   اشتراک گذاری این شعر
   ۶۰ شاعر این شعر را خوانده اند

   زهرا حکیمی بافقی (الهه ی احساس)

   ،

   حمیدنوری(احمد)

   ،

   جمیله عجم(بانوی واژه ها)

   ،

   بارانا مهاجر

   ،

   نیره ناصری نسب

   ،

   آرزو نامداری (عتیق)

   ،

   عـلــــــــــی رفــیـعــــــــی (امیــــــــــــــد)

   ،

   سینا دژآگه

   ،

   ابوالحسن انصاری (الف رها)

   ،

   طاهره حسین زاده(کوهواره)

   ،

   صحبت پارکی ( صُبی )

   ،

   ام البنین دهقان

   ،

   ایرج محرم پور

   ،

   آلاله سرخ(سیده لاله رحیم زاده)

   ،

   حمید رفیعی راد (کوروش راد)

   ،

   حدیث ابراهیمی (سوگند)

   ،

   عباسعلی استکی(چشمه)

   ،

   محمدرضاامامی میبدی تخلص آصف

   ،

   احمد خدادادی دهکردی

   ،

   حسن معظمی گودرزی ( کولی)

   ،

   ابوالفضل رمضانی (ا تنها)

   ،

   مجید کریمی پرنیان(صبا)

   ،

   مهدی صادقی مود

   ،

   عمادالدین صفائی(صاد)

   ،

   نیلوفر دائمی (نیل)

   ،

   عليرضا حكيم

   ،

   سامان ایرانی

   ،

   امیرنادر

   ،

   سمیه براتی

   ،

   باقر رمزی ( باصر )

   ،

   مونس ارجمندی

   ،

   نقی باقری

   ،

   حسين زرتاب

   ،

   نرگس فتحی زاده(موژان)

   ،

   سهیل بهنود

   ،

   فرشته گیلک

   ،

   محمدکریمی (پویا)

   ،

   سیده نسترن طالب زاده

   ،

   علی جعفری

   ،

   محمد نیک روش

   ،

   عظیمه ایرانپور

   ،

   سعید احمدجامی (خواجه)

   ،

   فرزانه شجاعان

   ،

   مدیر ویراستاری

   ،

   محمدرضا زارع (م فریاد)

   ،

   مهتاب ایزدسرشت(مه)

   ،

   منصور شاهنگیان

   ،

   نادر مسلمی ( ن م قطره )

   ،

   محمد حسین اخباری

   ،

   زهرا میرزایی

   ،

   نیلوفر شامی

   ،

   سهیلا عباچی (نارین یازان)

   ،

   بهاءالدین داودپور تخلص بامداد

   ،

   سید حاج فکری احمدی زاده(ملحق)

   ،

   دنیا حریفی

   ،

   مهناز نصیرپور (بانوی فصلها)

   ،

   محمود قائمی زاده (ربیعا)

   ،

   علی مزینانی عسکری

   ،

   ناصر جعفری(کوه)

   ،

   مهتاب مهر آذر

   نقدها و نظرات
   زهرا حکیمی بافقی (الهه ی احساس)
   ۲ هفته پیش
   درود بر اندیشه های نابتان استاد فکری اندیدشمند!

   سه تشبیه زیبا در یک شعر کوتاه و ناب که در وجه شبه تشبیه اول و دوم، تشبیه هایی دیگر مستتر هست و در وجه شبه تشبیه سوم، کنایه ای ناب موج می زند.

   شعری مختصر و پرمعنا که از یک طرف، اهمیت بنیاد خانواده و مکمل یکدیگر بودن زن و شوهر را می رساند، و از دیگر سوی، شادابی، سرزندگی، امیدواری و جوانی را نمایان می سازد.

   آنجا که زن، به (عروسک) تشبیه شده، به جهت ظرافت خاص جنس زن هست که نیازمند یک یار هم دل است.

   آنجا که مرد، به (آتش) تشبیه شده است، به جهت گرمی و محبت خاص جنس مرد هست که این آتش نیز برای شعله بخشی و گرمافزایی، به محبت های گرم متقابل زن نیاز دارد.

   آنجا که می گوید:
   (ما با هم کودکانی هستیم که هرگز پیر نمی شویم)، سرشار از نشاط و شور و امید و جوانی است.
   زن و مردی که در زندگی رفیق و همراه یکدیگر هستند و به یکدیگر عشق تزریق می کنند، حتی اگه سالیان دراز کنار هم زندگی کنند، از دیدگاه عاطفی، جوان، پرانرژی و امیدوار به زندگی هستند.    
    خداوند متعال همه ی انسان‌ها را از نفسی واحد و از دو جنس آفريده و با قرار دادن توالد، امكان تكثير نسل را براي آنها ايجاد كرده است و براي آنكه مرد و زن در كنار يكديگر قرار بگيرند و با هم زندگي مشترك داشته باشند، در هر يك از آنان گرايشي نسبت به ديگري قرار داده است. البته كل موجودات عالم به صورت زوج آفريده شده اند و خود اين زوج آفريني نشانه نياز آنها به يكديگر است يعني در هر حالت تمامي موجودات و همين طور انسان ،نيازمند، خلق شده‌اند و اين تنها خداست كه واحد و يكتاست و نياز به كامل كننده‌اي ندارد و اين يكي از حكمت هاي عظيم خداوندي در امر خلقت موجودات است.
   فلسفه خلقت حوا
   درباره خلقت و وابستگي دو جنسي انسان امام صادق(ع) فرمود: «وقتي خداوند متعال حوّا را ـ پس از آدم(ع) خلق كرد، اولين باري كه چشم آدم به اين زن افتاد گفت: خدايا اين موجود زيبا و قشنگ كيست؟! ـ و هنوز خداوند جوابش را نداده بود كه گفت: ـ مرا با همنشيني با او و نگاه به او مأنوس كن، خداوند فرمود: اي آدم! او كنيز بارگاه من حوّا است. آيا دوست داري كه با تو باشد، با تو انس بگيرد و هم‌صحبت تو باشد و اوامر تو را تبعيت كند؟ آدم عرض كرد: بله اي پروردگار من! و بر من است كه در مقابل اين نعمت، حمد و شكر تو را تا زماني كه زنده‌ام به جاي آورم.(1)
   همانطور كه در اين حديث شريف مشاهده مي‌شود خداوند متعال در وجود حوّاء چنان جذبه‌اي قرار داد كه آدم حتي در اولين نگاه شيفته ی او شد و خواست با بودن در كنا حوّا انس بگيرد و به آرامش دست يابد. بنابراين اگر چه زن و مرد از نظر ارزشي با هم مساوي هستند و هيچ كدام نسبت به ديگري برتري ندارند، اما اين نكته را نيز نبايد از نظر دور داشت كه هر يك از زن ومرد داراي ويژگي‌هايي هستند كه متناسب با جنسيت آنان بوده و هيچ كدام بدون طرف مقابل، كامل نخواهد بود و براي آنكه به كمال دست يابند بايد در كنار هم باشند. لذا دارا بودن ويژگي‌اي خاص دليل بر برتري و يا عدم آن، دليل بر بي‌ارزش و كم‌ارزش بودن يكي بر ديگري نيست. بلكه در اين تفاوت‌ها؛ حكمت‌ها و مصلحت‌هايي نهفته است.
   مثلاً جنس مرد از تعقل، عزم و دورانديشي و قدرت بدني بيشتري برخوردار است و زن نيز سرشار از عواطف و احساسات است. اگر قرار بود مرد و زن هر دو از تعقل، عزم و انديشي و... بطور مساوي برخوردار بودند، زندگي مشترك حالت خشك و خسته‌كننده پيدا مي‌كرد و يا اگر مرد و زن هر دو از عواطف و احساسات بطور مساوي برخوردار بودند، زندگي خالي از تعقل و دورانديشي مي‌شد و بسياري از امور بر زمين مي‌ماند. اما اين تفاوت موجب شد كه كمبود احساسات و عواطف مرد در كنار زن جبران شود و كمبود تعقل و دورانديشي و قدرت بدني زن نيز در كنار مرد جبران گردد و براساس همين تفاوت‌ها و ويژگي‌هاست كه هر يك از زن و مرد داراي مسئوليت‌هاي متفاوتي هستند، مثلاً كار تأمين معاش خانواده، تهية مسكن، خوراك، پوشاك و نيز تأمين آينده خانواده و فرزندان، به عهدة مرد است و تربيت كودكان، ادارة درون خانواده بعهدة زن گذاشته شده است. حال اگر بدون در نظر گرفتن ظرفيت‌ها جاي اين مسئوليت‌ها عوض شود چه حادثه‌اي رخ مي‌دهد؟ آيا زندگي مختل نخواهد شد؟ آيا آيندة خانواده و تربيت فرزندان به مخاطره نخواهد افتاد؟! بديهي است كه كوچك‌ترين تغييري در اين مسئوليت‌ها روند تكاملي خانواده را به هم خواهد زد. از اين رو زن و مرد اگر چه داراي ويژگي‌هاي متفاوتي هستند، اما وقتي در كنار هم قرار مي‌گيرند كامل خواهند شد.
   اهمیت ازدواج در اسلام
   بنابراين اسلام همواره انسان‌ها را به ازدواج «بهنگام» توصيه مي‌كند تا در پرتو ازدواج، اهداف عالي انساني تحقق پيدا كند و اين دو جنس مخالف به كمال دست يابند. از اينرو در متون ديني (قرآن و حديث) به اين امر مقدس و اهداف عالي آن پرداخته شده است كه ذيلاً به برخي از آنها اشاره مي‌شود:
   1. همسر نشانة حكمت خداوند و ماية آرامش انسان است: «وَ مِنْ آياتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْواجاً لِتَسْكُنُوا إِلَيْها وَ جَعَلَ بَيْنَكُمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً إِنَّ فِي ذلِكَ لآيات لِقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ؛(2) از نشانه‌هاي او اينكه همسراني از جنس خودتان براي شما آفريد تا در كنار آنان آرامش يابيد و ميانتان مودّت و رحمت قرار داد؛ در اين، نشانه‌هايي است براي گروهي كه تفكر مي‌كنند.»
   با دقت در اين آية شريفه در مي‌يابيم كه منظور از آرامش و سكونت در اين آيه، آرامش با وقار و ثبات فكري و روحي است. اين آرامش هم از نظر جسمي است و هم از نظر روحي؛ هم از جنبة فردي است و هم اجتماعي. بيماري‌هايي كه به خاطر ترك ازدواج براي جسم انسان پيش مي‌آيد، قابل انكار نيست. افراد مجرد، از نظر اجتماعي كمتر احساس مسئوليت مي‌كنند اما وقتي پا به عرصة زندگي مشترك و خانوادگي مي‌گذارند، شخصيت‌ تازه‌اي در خود مي‌يابند و احساس مسئوليت بيشتري مي‌كنند و اين همان آرامش در ساية ازدواج است.
   2. همسران مكمّل يكديگرند:


   «...هُنَّ لِباسٌ لَكُمْ وَ أَنْتُمْ لِباسٌ لَهُنَّ...؛(3) زنان براي شما لباس و شما براي آنان لباس هستيد.»
   خداوند در اين آيه تشبيه بسيار زيبايي را بكار برده است و آن اينكه زن و مرد را لباس يكديگر دانسته است. اما وجه تشابه همسران به لباس چيست؟ در پاسخ به اين پرسش امور ذيل يادآوري مي‌شود:
    الف) لباس انسان را از سرما و گرما و از برخورد مستقيم اشياء با جسم، حفظ مي‌كند. زن و مرد نيز يكديگر را از انواع انحرافات حفظ مي‌نمايند.
   ب) لباس، عيوب انسان را مي‌پوشاند، زن و مرد نيز عيوب يكديگر را مي‌پوشانند و در واقع رازپوش همديگر محسوب مي‌شوند.
   ج) لباس، زينتي براي انسان است. زن و مرد نيز زينت، وسيلة آرامش، آسايش و ماية شكوفايي و نشاط يكديگرند.
   د) همسران خوب يكديگر را از پريشاني، بيهودگي، بي‌پناهي و بي‌هدفي نجات مي‌دهند.
   هـ) زن و مرد مكمّل، متمّم، حافظ و آبروبخش و ماية اميد يكديگرند.
   3. ازدواج ، تکمیل کننده دین است، لذا حضرت امام صادق (ع) فرمود: «ركعتان يصليهما المتزوج أفضل من سبيعن ركعة يصليهما أعزب»(4) دو ركعت نماز كسي كه ازدواج كرده است برتر و با فضيلت‌تر ازهفتاد رکعت نمازي است كه انسان مجرّد بجا آورد.
   همچنين اميرالمؤمنين علي ـ ع ـ فرمود: «لم يكن أحدٌ من اصحاب رسول‌الله ـ صلي الله عليه و آله ـ يتزّوج الاّ قال رسول‌الله: كمل دينه»(5)كسي از اصحاب پيامبر نبود كه ازدواج كند، مگر آنكه پيامبر درباره‌اش مي‌فرمود: دينش كامل شده است.
   بنابراين از اين دو حديث شريف در مي‌يابيم كه زن و مرد تنها مكمّل امور جسمي و روحي يكديگر نيستند بلكه موجب تكميل دين يكديگر نيز مي‌باشند و تنها و مجرد زيستن هر كدام از زن و مرد، موجب نقض دين خواهد بود، زيرا انسان مجرّد بيشتر در معرض گناه و انحرافات خواهد بود. اما وقتي زن و مرد در كنار يكديگر قرار مي‌گيرند به پاكي و طهارت دست مي‌يابند.
   پيامبر (ص) پس از ازدواج علي( ع) و فاطمه(س) به ديدنشان رفتند و به آنان تبريك گفتند. آنگاه رو به علي(ع) كردند و فرمودند: همسرت را چگونه يافتي؟ حضرت پاسخ داد: «نعم العون علي طاعة الله»(6)يعني فاطمه بهترين ياور من در بندگي و اطاعت من از خداست. سپس پيامبر همين سؤال را از دخترش فاطمه پرسيد. او نيز همان جملة علي ـ ع ـ را بر زبان جاري ساخت.
   بنابراين همسران ـ زن و مرد ـ براي رشد و تعالي يكديگر مي‌توانند تا حد بسيار زيادي مؤثر باشند به گونه‌اي كه حتي انسان معصومي چون علي و فاطمه ـ عليهما‌السلام ـ وقتي ازدواج مي‌كنند؛ خود را در عبادت و بندگي خداوند موفقتر از زمان تجردشان مي‌دانند.
   * مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات حوزه علمیه قم
   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
   پي‌نوشت‌ها:
   1.حرّ عاملي، وسائل الشيعه، تحقيق شيخ محمد رازي، بيروت، داراحياء التراث العربي، ج 14، ص 2.
   2و3.بقره/187.
   4. وسائل الشيعه، همان، ج 20، ص 18.
   5. نوري، ميرزا حسين، مستدرك الوسائل ، مؤسسة ‌آل‌البيت لإحياء التراث، چاپ اول، ج 14، ص 150.
   6. مجلسي، بحارالانوار، مؤسسه الوفاء، ج43، ص117.

   منبع اینترنتی متن فوق: سایت روزنامه فارسی کیهان
   جمیله عجم(بانوی واژه ها)
   ارسال پاسخ
   نیره ناصری نسب
   نیره ناصری نسب
   ۲ هفته پیش
   ارسال پاسخ
   صحبت پارکی ( صُبی )

   استاد شعر و اندیشه
   سرکار خانم حکیمی
   با سپاس از نقد و شرح و بسط این اثر جانانه
   کسب فیض شد
   خوش آمدی
   ارسال پاسخ
   ابوالحسن انصاری (الف رها)
   ارسال پاسخ
   آلاله سرخ(سیده لاله رحیم زاده)
   ارسال پاسخ
   جمیله عجم(بانوی واژه ها)
   خوش آمدید به گلشن اندیشه های استاد بزرگوارم
   جمیله عجم(بانوی واژه ها)
   ۲ هفته پیش


   دروداستادعزیزوبزرگوارم
   مثل همیشه بسیارزیبا
   وعمیق وپرمعنا بود

   مکتب افراغ اندیشه هایتان
   جاودانه وپرفروغ باد   صحبت پارکی ( صُبی )

   مهربانوی نازنین
   خانم لیلا عجم
   به ضیافت سفره ی پر یرکت شعر استادم جناب فکری خوش آمدی .
   سلام
   ارسال پاسخ
   ابوالحسن انصاری (الف رها)
   ارسال پاسخ
   آلاله سرخ(سیده لاله رحیم زاده)
   ارسال پاسخ
   جمیله عجم(بانوی واژه ها)
   خوش آمدید به گلشن اندیشه های استاد بزرگوارم
   ارسال پاسخ
   زهرا حکیمی بافقی (الهه ی احساس)


   ارسال پاسخ
   صحبت پارکی ( صُبی )
   ۲ هفته پیش

   شاعر گرانمهر
   استادم
   حضرت دوست
   جناب احمدی زاده عزیز
   با سپاس از آفرینش این اثر در خور تامل و تحسین که مخاطب را به خود وا می دارد تا در کنه ی این اثر غور کند برای یافتن فحوای پنهان.
   متشکرم
   سلام
   ابوالحسن انصاری (الف رها)
   ارسال پاسخ
   آلاله سرخ(سیده لاله رحیم زاده)
   ارسال پاسخ
   جمیله عجم(بانوی واژه ها)
   خوش آمدید به گلشن اندیشه های استاد بزرگوارم
   ارسال پاسخ
   زهرا حکیمی بافقی (الهه ی احساس)


   ارسال پاسخ
   آلاله سرخ(سیده لاله رحیم زاده)
   ۲ هفته پیش
   درودوارادت استاد بزرگوارم

   مکتب اندیشه های طلایی تان پایدار

   جمیله عجم(بانوی واژه ها)
   خوش آمدید به گلشن اندیشه های استاد بزرگوارم
   ارسال پاسخ
   زهرا حکیمی بافقی (الهه ی احساس)


   ارسال پاسخ
   عباسعلی استکی(چشمه)
   ۲ هفته پیش
   درود استاد احمدی زاده عزیز و گرامی
   بسیار زیبا و دلنشین بود
   بهره بردم از تراوش قلمتان
   شاد باشید
   جمیله عجم(بانوی واژه ها)
   خوش آمدید به گلشن اندیشه های استاد بزرگوارم
   ارسال پاسخ
   زهرا حکیمی بافقی (الهه ی احساس)


   ارسال پاسخ
   طاهره حسین زاده(کوهواره)
   ۱۲ روز پیش
   یارسول الله

   سلام و عرض ادب سید عزیزگرانقدر استاد

   او چراغی است که
   تا شام ِ ابد جلوه گرست

   او یتیمی است که
   بر عالَم ِ خلقت پدرست

   او نجاتِ همه در
   دامنِ موجِ خطرست

   او رسولی ست که
   نزدِ همه محبوبتر ست

   بااحترام این بهترین عید ؛ عیدمبعث برشما استاد ارجمندو خانواده ی عزیزتان و برهمگان مبارک توام با شادی های روزافزون در سلامتی و عزّت مستدام الهی آمین

   اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
   زهرا حکیمی بافقی (الهه ی احساس)


   ارسال پاسخ
   زهرا حکیمی بافقی (الهه ی احساس)
   ۱۲ روز پیش
   ´¨*•.¸¸.•*´¨*•.¸¸.•*´¨*•.¸¸.•*´¨*•.¸¸.•*´¨*

   ✍ رسول مهربانی...

   سلام ای آفتابِ ملکِ ایمان!
   رسولِ خوبِ دینِ پاکِ یزدان!
   🌹
   وجودت، آیه‌ی شور و سرور است،
   درونِ سوره‌های نابِ قرآن...
   🌺
   خداوندِ بزرگِ و مهربان هم،
   به نامت می‌خورد، سوگند، ای جان!
   🌹
   شکوهِ آسمان‌ها و زمینی،
   میانِ قلبِ پرآشوبِ دوران...
   🌺
   وَ قلبِ مهربانی و محبّت،
   دمادم، بسته با مِهرِ تو پیمان...
   🌹
   چه نام دلنشینی هست، وقتی،
   صدایت می‌کند، احساس انسان!
   🌺
   محمّد (ص) یا رسول‌الله، گشته،
   سرود قلب احساسات و، وجدان!
   🌹
   در این دنیا، به هرجا، جانِ خسته‌ست،
   به ذکرِ نامِ تو، از غصّه رسته‌ست...
   🌺
   شفابخشِ دلِ جان‌های خسته‌ست،
   همین نامی که بر، دل‌ها نشسته‌ست...
   🌹
   ستوده گشته‌ای، در آسمان‌ها؛
   ستوده گشته‌ای، تا بی‌کران‌ها...
   🌺
   معمّای محبّت هست، نامت...
   شکوهش، بی‌شمار است این، مقامت...
   🌹
   تو را، اوّل نموده خلق، خالق؛*
   تو‌ ای، آخر رسولِ خوبِ سبحان!
   🌺
   تویی، فرمانروای هر پیمبر؛
   وَ آئینت نمود اِکمالِ ادیان...
   🌹
   الهی، دینِ تو، پاینده بادا!
   به همواره؛ وَ تا، پایانِ دوران...
   🌺
   زهرا‌ حکیمی بافقی (الف_احساس)
   ´¨*•.¸¸.•*´¨*•.¸¸.•*´¨*•.¸¸.•*´¨*•.¸¸.•*´¨*
   *سلام!*
   ۲۵ فروردین ماه ۹۷:
   🌺عید مبعث حضرت محمد (ص) مبارک باد!🌺
   🌺روز بزرگداشت عطار نیشابوری گرامی باد!🌺
   ¨*•.¸¸.•*´¨*•.¸¸.•*´¨*•.¸¸.•*´¨*•.¸¸.•*´¨*
   حمیدنوری(احمد)
   ۲ هفته پیش
   دروداستادفکری عزیز
   بسیار زیبا و با محتواسروده اید
   دستمریزاد از این اثر گرانبها و ارزشمند
   صحبت پارکی ( صُبی )

   شاعر فرزانه
   جناب حمید نوری عزیز
   به ضیافت سفره ی پر یرکت شعر استادم جناب فکری خوش آمدی .
   سلام
   ارسال پاسخ
   ابوالحسن انصاری (الف رها)
   ارسال پاسخ
   آلاله سرخ(سیده لاله رحیم زاده)
   ارسال پاسخ
   جمیله عجم(بانوی واژه ها)
   خوش آمدید به گلشن اندیشه های استاد بزرگوارم
   ارسال پاسخ
   زهرا حکیمی بافقی (الهه ی احساس)


   ارسال پاسخ
   نیره ناصری نسب
   ۲ هفته پیش
   درود بر استاد بزرگوارم
   بسیار زیبا بود و پرمعنا
   دست و قلمتان توانا
   زنده باشید
   صحبت پارکی ( صُبی )

   مهربان بانو
   خانم ناصری عزیز و بزرگوار
   به ضیافت سفره ی پر یرکت شعر استادم جناب فکری خوش آمدی .
   سلام
   ارسال پاسخ
   ابوالحسن انصاری (الف رها)
   ارسال پاسخ
   آلاله سرخ(سیده لاله رحیم زاده)
   ارسال پاسخ
   جمیله عجم(بانوی واژه ها)
   خوش آمدید به گلشن اندیشه های استاد بزرگوارم
   ارسال پاسخ
   زهرا حکیمی بافقی (الهه ی احساس)


   ارسال پاسخ
   آرزو نامداری (عتیق)
   ۲ هفته پیش
   سلام جناب فکری
   بسیار زیبا و قابل تامل پاینده باشید
   صحبت پارکی ( صُبی )

   مهربان شاعر
   خانم نامداری عزیز
   مهر حضورتان ماندگار
   سلام
   ارسال پاسخ
   ابوالحسن انصاری (الف رها)
   ارسال پاسخ
   آلاله سرخ(سیده لاله رحیم زاده)
   ارسال پاسخ
   جمیله عجم(بانوی واژه ها)
   خوش آمدید به گلشن اندیشه های استاد بزرگوارم
   ارسال پاسخ
   زهرا حکیمی بافقی (الهه ی احساس)


   ارسال پاسخ
   سینا دژآگه
   ۲ هفته پیش
   سلام و درود سید بزرگوار
   بسیار زیباست
   برقرار باشید
   صحبت پارکی ( صُبی )

   استاد سینا عزیز
   به ضیافت سفره ی پر یرکت شعر استادم جناب فکری خوش آمدی .
   سلام
   ارسال پاسخ
   ابوالحسن انصاری (الف رها)
   ارسال پاسخ
   آلاله سرخ(سیده لاله رحیم زاده)
   ارسال پاسخ
   جمیله عجم(بانوی واژه ها)
   خوش آمدید به گلشن اندیشه های استاد بزرگوارم
   ارسال پاسخ
   زهرا حکیمی بافقی (الهه ی احساس)


   ارسال پاسخ
   ابوالحسن انصاری (الف رها)
   ۲ هفته پیش
   درود سیدعزیز و بزرگوار
   بسیارزیباست

   صحبت پارکی ( صُبی )

   استاد انصاری عزیز
   به ضیافت سفره ی پر یرکت شعر استادم جناب فکری خوش آمدی .
   سلام
   ارسال پاسخ
   آلاله سرخ(سیده لاله رحیم زاده)
   ارسال پاسخ
   جمیله عجم(بانوی واژه ها)
   خوش آمدید به گلشن اندیشه های استاد بزرگوارم
   ارسال پاسخ
   زهرا حکیمی بافقی (الهه ی احساس)


   ارسال پاسخ
   عـلــــــــــی رفــیـعــــــــی (امیــــــــــــــد)
   ۲ هفته پیش

   سلام و عرض ادب محضر سیدبزرگوار
   استاداحمدی زاده عزیز
   بسیار زیباست
   در پناه الطاف الهی همواره موفق و پیروز باشید


   ابوالحسن انصاری (الف رها)
   ارسال پاسخ
   آلاله سرخ(سیده لاله رحیم زاده)
   ارسال پاسخ
   جمیله عجم(بانوی واژه ها)
   خوش آمدید به گلشن اندیشه های استاد بزرگوارم
   ارسال پاسخ
   زهرا حکیمی بافقی (الهه ی احساس)


   ارسال پاسخ
   ام البنین دهقان
   ۲ هفته پیش
   سلام و درودها استاد
   دستمریزاد
   بسیار زیبا


   ابوالحسن انصاری (الف رها)
   ارسال پاسخ
   آلاله سرخ(سیده لاله رحیم زاده)
   ارسال پاسخ
   جمیله عجم(بانوی واژه ها)
   خوش آمدید به گلشن اندیشه های استاد بزرگوارم
   ارسال پاسخ
   زهرا حکیمی بافقی (الهه ی احساس)


   ارسال پاسخ
   جمیله عجم(بانوی واژه ها)
   خوش آمدید به گلشن اندیشه های استاد بزرگوارم
   ارسال پاسخ
   عـلــــــــــی رفــیـعــــــــی (امیــــــــــــــد)
   ارسال پاسخ
   ابوالحسن انصاری (الف رها)
   ابوالحسن انصاری (الف رها)
   چهارشنبه ۲۲ فروردين ۱۳۹۷ ۱۹:۲۹
   ارسال پاسخ
   زهرا حکیمی بافقی (الهه ی احساس)


   ارسال پاسخ
   احمد خدادادی دهکردی
   چهارشنبه ۲۲ فروردين ۱۳۹۷ ۱۳:۵۱
   درودبراستاداحمدی زاده مدیرمحترم وسیدبزرگوار
   بسیارزیبا ودلنشین سروده اید احسنت برشما
   ابوالحسن انصاری (الف رها)
   ابوالحسن انصاری (الف رها)
   چهارشنبه ۲۲ فروردين ۱۳۹۷ ۱۹:۲۹
   ارسال پاسخ
   جمیله عجم(بانوی واژه ها)
   خوش آمدید به گلشن اندیشه های استاد بزرگوارم
   ارسال پاسخ
   زهرا حکیمی بافقی (الهه ی احساس)


   ارسال پاسخ
   ابوالفضل رمضانی (ا تنها)
   چهارشنبه ۲۲ فروردين ۱۳۹۷ ۱۸:۰۹
   سلام خدمت سید بزرگوار
   درود برشما،جملات قصار زیبایی است افراغ اندیشه تان.
   پاینده باشید
   جمیله عجم(بانوی واژه ها)
   خوش آمدید به گلشن اندیشه های استاد بزرگوارم
   ارسال پاسخ
   ابوالحسن انصاری (الف رها)
   ارسال پاسخ
   زهرا حکیمی بافقی (الهه ی احساس)


   ارسال پاسخ
   مهدی صادقی مود
   چهارشنبه ۲۲ فروردين ۱۳۹۷ ۲۰:۵۲
   سلام استاد احمدی زاده عزیز
   خیلی هم قشنگ
   عیدتون مبارک و سال خوبی داشته باشید گرانقدر
   جمیله عجم(بانوی واژه ها)
   خوش آمدید به گلشن اندیشه های استاد بزرگوارم
   ارسال پاسخ
   ابوالحسن انصاری (الف رها)
   ارسال پاسخ
   زهرا حکیمی بافقی (الهه ی احساس)


   ارسال پاسخ
   عمادالدین صفائی(صاد)
   چهارشنبه ۲۲ فروردين ۱۳۹۷ ۲۳:۳۰
   سید عزیز...سلام ودرود....
   تعابیر به کار برده در این افراغ اندیشه بسیار جالب بود!! و هوشمندانه...
   در یکی از ویس های دکتر میثاق(روانشناس) به توضیح مرد بدون زن و زن بدون مرد پرداخته بود...مطالبی که در این ویس شنیدم بسبار برایم جالب بود...
   افراغ اندیشه تان مرا یاد آن ویس انداخت ...
   با آرزوی سلامتی....شادی......🌷🌷
   جمیله عجم(بانوی واژه ها)
   خوش آمدید به گلشن اندیشه های استاد بزرگوارم
   ارسال پاسخ
   ابوالحسن انصاری (الف رها)
   ارسال پاسخ
   زهرا حکیمی بافقی (الهه ی احساس)


   ارسال پاسخ
   نیلوفر دائمی (نیل)
   ۱۳ روز پیش
   درودتان استاد بزرگم...
   شادی به دلتان
   لبخند به لبتان
   قلمتان مانا
   زهرا حکیمی بافقی (الهه ی احساس)


   ارسال پاسخ
   جمیله عجم(بانوی واژه ها)
   خوش آمدید به گلشن اندیشه های استاد بزرگوارم
   ارسال پاسخ
   باقر رمزی ( باصر )
   ۱۱ روز پیش
   سلام عزیز دل
   بسیار پر معنا و پر بار
   آفرین استاد
   جمیله عجم(بانوی واژه ها)
   خوش آمدید به گلشن اندیشه های استاد بزرگوارم
   ارسال پاسخ
   زهرا حکیمی بافقی (الهه ی احساس)


   ارسال پاسخ
   حسين زرتاب
   ۱۱ روز پیش
   جمیله عجم(بانوی واژه ها)
   خوش آمدید به گلشن اندیشه های استاد بزرگوارم
   ارسال پاسخ
   زهرا حکیمی بافقی (الهه ی احساس)


   ارسال پاسخ
   نرگس فتحی زاده(موژان)
   ۱۰ روز پیش
   درود بر شما استاد عزیز

   بسیار زیباست


   زنده باشید
   زهرا حکیمی بافقی (الهه ی احساس)


   ارسال پاسخ
   سهیل بهنود
   ۱۰ روز پیش
   سلام ودرود

   استادبزرگوارم جناب فکری معزز


   شایدمصداق حرف نظامی باشد

   کم گوی وگزیده گوی جون در

   بی گمان شعرکوتاه شماسزاوارترین است بویژه


   مضمون ومحتوای برگزیده عالی است

   هرروزتان نوروز ،نوروزتان پیروز

   دلتان نورانی، اندیشه تان سبز   زهرا حکیمی بافقی (الهه ی احساس)


   ارسال پاسخ
   محمدکریمی (پویا)
   ۹ روز پیش
   سلام ودرودها

   برادرزيباانديشم
   زيباوپرمعنابود
   زهرا حکیمی بافقی (الهه ی احساس)


   ارسال پاسخ
   محمد نیک روش
   ۹ روز پیش
   سلام و عرض ادب جناب احمدی زاده ی نازنینم.
   اول اینکه دلم خیلی تنگ شده بود برای سایت و اهالی سایت.شما که جای خود...این احساسم بود که می بایست بگم.دوستتون دارم
   دوم اینکه با نظر جناب بهنود موافقم.گزیده گویی رو بیشتر می پسندم.پارادوکس پایانی شعر خیلی به دلم نشست.همیشه باش
   زهرا حکیمی بافقی (الهه ی احساس)


   ارسال پاسخ
   عظیمه ایرانپور
   ۹ روز پیش
   درود بر شما
   زهرا حکیمی بافقی (الهه ی احساس)


   ارسال پاسخ
   سعید احمدجامی (خواجه)
   ۸ روز پیش


   درود بر شما
   زهرا حکیمی بافقی (الهه ی احساس)


   ارسال پاسخ
   محمدرضا زارع (م فریاد)
   ۸ روز پیش
   درود استاد
   ما با هم کودکانی هستیم
   که هرگز پیر نمی شویم
   عالی
   آفتاب اندیشه تون تابان
   محمد حسین اخباری
   ۶ روز پیش
   سلام استاد بزرگوار
   بسیار زیباست کودک درونتان همواره شاد وپر انرژی باد
   دنیا حریفی
   ۵ روز پیش
   ممنونم که هستید استاد مهربانم
   منصور شاهنگیان
   ۴ روز پیش

   منو پیری نمی سازیم با هم

   جوانی جان من برگرد برگرد

   هرچند دیر ...

   اما وظیفه دارم عید را به شما استاد فکری ارجمند و پر تلاش تبریک عرض نمایم ...
   خداوند حفظ تان کند و سالم باشید و سربلند ...
   یاحق ...
   مهناز نصیرپور (بانوی فصلها)
   ۴ روز پیش
   درود بر شما استاد عزیز عالی بود
   تنها کابران عضو میتوانند نظر دهند.   ارسال پیام خصوصی
   آموزش و نقد شعر
   نظرات
   مشاعره
   کاربران اشتراک دار
   محل انتشار اشعار شاعران دارای اشتراک
   کلیه ی مطالب این سایت توسط کاربران ارسال می شود و انتشار در شعرناب مبنی بر تایید و یا رد مطالب از جانب مدیریت نیست .
   استفاده از مطالب به هر نحو با رضایت صاحب اثر و ذکر منبع بلامانع می باشد . تمام حقوق مادی و معنوی برای شعرناب محفوظ است.